Genel

Tut’ta ‘Paralel’ Operasyonu: 1 Gözaltı

Emniyette ‘paralel yapı’ iddialarına ilişkin yürütülen operasyon kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan 33 polisin de yakalandığı bildirildi.

Tut’ta ‘Paralel’ Operasyonu: 1 Gözaltı

Emniyette ‘paralel yapı’ iddialarına ilişkin yürütülen operasyon kapsamında haklarında gözaltı kararı bulunan 33 polisin de yakalandığı bildirildi. Bu operasyonda bir polis de Adıyaman’ın Tut İlçeçesinde gözaltına alındı. Tut Emniyet Müdürlüğü\’nde yapılan \’paralel yapı\’ operasyonu kapsamında bir polis memuru gözaltına alındı.
Edinilen bilgiye göre, İstanbul merkezli başlatılan emniyetteki \’paralel yapı\’ operasyonları kapsamında, Adıyaman Tut İlçe Emniyet Müdürlüğü\’nde de operasyon yapıldı. Kimliği öğrenilemeyen bir polis memuru gözaltına alınırken, gözaltına alınan polisin işlemlerinin İstanbul’da sürdürüleceği öğrenildi.

33 Polis de yakalandı
Emniyette \”paralel yapı\” iddialarına ilişkin İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Müdürlüğü\’nün gerçekleştirdiği operasyonda, aralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, Mehmet Akif Yiğit, Hamza Tosun, Mali Şubeden Sorumlu Eski Emniyet Müdürü Mahir Çakallı gibi isimlerin de bulunduğu bazı polisler gözaltına alındı.
İstanbul merkezli 16 ilde paralel yapıya operasyon başlatıldı. 17-25 Aralık darbe operasyonlarında yer aldığı bilinen ve aralarında İstanbul Emniyet Müdürlüğü Eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı, Mehmet Akif Yiğit, Hamza Tosun, Mali Şubeden Sorumlu Eski Emniyet Müdürü Mahir Çakallı gibi isimlerin de bulunduğu polislere sabah operasyonu düzenlendi. Yaklaşık 33 polis hakkında gözaltı kararı bulunduğu öğrenildi. Görevi kötüye kullanmak, casusluk ve sahte belge üretmekten gözaltına alınan polisler sağlık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi\’ne götürüldü. Operasyonlar kapsamında gözaltına alınan 9 kişi sağlık kontrolünden geçirildi.
Kontrolden geçirilen polisler İstanbul Emniyet Müdürlüğü\’nün Vatan Yerleşkesi\’ne getirilmeye başlandı. Haklarında gözaltı kararı bulunan 33 polisten 32\’sinin yakalandığı bildirildi. Operasyonu İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi\’nin yaptığı öğrenildi.

İşte gözaltına alınan polislerin listesi…
Yakup Saygılıi Mahir Çakallı, Cihan Kasak, Murat Kaya, Ufuk Sağdıç, İsa Karayiğit, Turan Güler, İbrahim Şener, Mehmet Akif Üner, Ziya Avcıoğlu, Mustafa Demirhan, İsmail Arpacı, Habip Kunt, Kazım Aksoy, Yasin Topçu, Arif İbiş, Taner Yarkıcı, Hüseyin Korkmaz, Turgay Dükenmez, Şerif Ali Kerman, Mehmet Fatih Yiğit, Mahmut Yavuz, Sinan Sağlayan, Ercan Taş, Hamza Tosun, Volkan Demirdelen, Sabri Kızılkaya, Mahmut Uçar, İsmail Sarı, Münif Ciğerci, Mehmet Sait Sevinç, Burhan İnönülü, Hüseyin Tokgöz.

Hamza Tosun da Yakalandı
Son şüpheli Hamza Tosun\’un da İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından gözaltına alındığı ve sağlık kontrolü için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi\’ne gönderildiği öğrenildi.

Başsavcıdan Açıklama
Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, emniyette “paralel yapı” iddialarına ilişkin başlatılan soruşturmada 33 emniyet görevlisi hakkında gözaltı kararı bulunduğunu ve bunların 32’sinin gözaltına alındığını açıkladı.
Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, emniyette “paralel yapı” iddialarına ilişkin İstanbul merkezli 16 ilde gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında 33 polis hakkında gözaltı kararı bulunduğu ve bunların 32’sinin gözaltına alındığını açıkladı.
İstanbul Cumhuriyeti Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kamuoyunda 25 aralık soruşturmaları olarak bilinen kapatılan Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10 madde ile yetkili bölümün yürüttüğü 2012 /656 (2014/42981) sayılı soruşturma dosyasında yapılan incelemede, soruşturmanın TMK 10 ile yetkili bölümün görev alanına girmemesine rağmen çıkar amaçlı suç örgütü kurulduğu yönünde soruşturma başlatıldığı mali şube müdürlüğü görevlilerinin bir takım usulsüz soruşturma yöntemleri kullandığı, mali şubenin bilgisayarlarında yapılan teknik incelemede Türkiye Cumhuriyeti hükümeti başbakanını ve bir çok bakanı dolaylı şekilde dinleme suretiyle başbakan hakkında suç örgütü lideri olduğu yönünde soruşturma evrakı hazırladıkları bunları bilgisayarlarda muhafaza ettikleri, başbakanın haliç kongre Merkezi’nde MİT müsteşarı ile yaptığı görüşmenin görüntülerini usulsüz bir şekilde temin ettikleri bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti hükümetini yıkmaya çalıştıkları, casusluk yaptıkları, sahte evrak düzenledikleri, soruşturma belgelerini medyaya sızdırarak yayın yaptırmak suretiyle gizliliği ihlal ettiklerinin tespit edilmesi üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Şube eski görevlileri hakkında 1 Eylül 2014 tarihinde soruşturmaya başlanmıştır. Soruşturma kapsamında 33 emniyet görevlisinin yakalanması ve gözaltına alınması talimatı verilmiş oluş şuana kadar 32 emniyet görevlisi yakalanarak gözaltına alınmıştır” ifadelerine yer verildi.
Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu