Genel

“Türkiye’nin Önü Açık, Ülkemize güveniyoruz”

Sanko Holding Onursal Başkanı Konukoğlu:

“Türkiye’nin Önü Açık, Ülkemize güveniyoruz”

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Türkiye’nin önünün açık olduğunu belirterek, “Ülkemize güveniyoruz. Zirveye yükselişimizi engellemek için ayağımızdan çekmeye çalışanların elinde kalsa kalsa çizmemiz kalır. Biz tırmanışımızı sürdürürüz. Bu anlamda endişemiz yok” dedi.

Konukoğlu, Ahilik Haftası dolayısıyla Kırşehir’deki sivil toplum kuruluşlarınca Ahi Evran Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi’nde düzenlenen toplantıda, iş tecrübelerini paylaştı, önerilerde bulundu.

Vali Özdemir Çakacak, Garnizon Komutanı Murat Bulut, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk, Rektör Yardımcısı Günay Erener, Vali Yardımcısı Özkan Demirel, Belediye Başkan Yardımcıları Veli Şahin ve Emre Şahinci, Kent Konseyi Başkanı Tahsin Üçgül ve SMMO Başkanı İzzettin Doğan ile sivil toplum kuruluşları üyeleri, öğretim üyeleri ve öğrencilerin katıldığı toplantı, SANKO Holding’in kurumsal tanıtımı ve SANKO Holding Onursal Başkanı Abdulkadir Konukoğlu’nun özgeçmişinin sunumu ile başladı.

Özgeçmişini her izlediğinde “Acaba bunları başaran ben miyim” diyerek kendisine sorma gereği hissettiğine dikkati çekerek sözlerine başlayan Konukoğlu, bulunduğu  yere kolay gelmediğini, yaşanılan sorunlara rağmen katılımcılardan Türkiye’ye güvenmeleri, endişeye kapılmadan ve yatırımlarını aksatmadan geleceğe harç koymalarını istedi.

 

Türkiye’ye Güveniyoruz

Türkiye’ye güvendiklerini ve çok cazip tekliflere rağmen yurt dışında yatırıma sıcak bakmadıklarını anlatan Konukoğlu, niçin sıcak bakmadığını, “Türkiye’de işsizler varken başka ülkelerin işsizine iş sağlamak hiçbir zaman içine sinmedi” sözleriyle açıkladı.

Gaziantep’in istikrarlı ve bilinçli bir sanayileşme süreci yaşadığını kaydeden Konukoğlu, Gaziantep’in şirketleri, şirketlerin de Gaziantep’i büyüttüğüne vurgu yaptı.

Girişimciliğin arzu, cesaret, yılmamak ve her ne olursa olsun paniğe kapılmamayı gerektirdiğini vurgulayan Konukoğlu, şöyle devam etti:

“Panik sonun başlangıcıdır. Hayal kırıklığına uğradığında panikleyen kesinlikle başaramaz. Hayal kurun, hedef belirleyin. Kolektif çalışın, tek başına hiçbir şey yapamazsınız. Takım çalışması yapan başarılı olur. Bilmemek değil, öğrenmemek eksikliktir. Sosyal sorumluluğunuzu biliniz ve paylaşınız. Paylaşmak mutluluktur.

SANKO olarak 1.500’ün üzerinde üniversite öğrencisine karşılıksız burs veriyoruz. ‘Eğer eğitiminizi tamamlayıp, iş hayatına atıldığınızda, ailenizin geçimini eksiksiz sağladıktan sonra olanağınız var ise eğitim için sizi bekleyen bir öğrenci olduğunu unutmayın ve bir öğrenciye de siz burs verin’ diyoruz.

Her yıl 50-60 bin kişiye gıda yardımı, 20 bin öğrenciye kıyafet ve kırtasiye yardımı gerçekleştiriyoruz. İnteraktif dil öğretimi programı DynEd’in Türkiye lisansını satın aldık ve ülkemizdeki öğrencilerin tamamının yararlanmasını sağlamak amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na armağan ettik.

Bugüne kadar 2’si fakülte binası olmak üzere 18 okul yaptırıp Milli Eğitim’e devrettik. Halen bir fakülte ve bir lise inşa halinde, bir okulun yapımı için de protokol imzaladık. Hayır işi nasiptir. Bize bunu nasip ettiği için Allah’a şükrediyoruz.”

 

Herkes Doğduğu Yere Yatırım Yapmalı

Sanayicilerin ve işadamlarının, doydukları yerin yanı sıra, doğdukları yere de yatırım yapmaları gerektiğinin altını çizen Konukoğlu, kendilerinin yatırımları planlarken biraz daha pahalıya mal etseler ve buna bağlı olarak daha az kazanacak olsalar dahi her zaman Gaziantep’e öncelik verdiklerini ifade etti.

“Eğer o yatırım Gaziantep’te yapılamıyorsa çevre illere bakarız, oralarda da olmuyorsa ülkemizin uygun olan ilinde o yatırımı gerçekleştiririz” diyen Konukoğlu, kendisine ait olan ‘Dünyada Türkiye, Türkiye’de Gaziantep’ sözünün, bu anlayışın sloganı haline geldiğini bildirdi.

Kırşehirlilerin de “Dünyada Türkiye, Türkiye’de Kırşehir” ilkesi ile yatırım planlaması yapmalarını isteyen Konukoğlu, böyle yapılması halinde iller ve bölgeler arasındaki dengesizliğin ortadan kalkacağını veya azalacağını söyledi.

 

İlkemiz

SANKO Ailesi’nin ilkelerini, “Çok çalışmak, çevrelerine yardımcı olmak ve Türkiye’ye katkı sağlamak” olarak açıklayan Konukoğlu, işadamları ve kamu yöneticilerine, başarı için mutlu olmaları, çevrelerine güvenmeleri ve kesinlikle kızgınlığı kırgınlığa dönüştürmemeleri gerektiği mesajını verdi.

İş hayatındakilerin kendilerinden yukarıdakilere bakıp hırslanmaları, aşağıda olanlara bakarak mutlu olmaları gerektiğini belirten Konukoğlu, hiçbir zaman akılcılıktan ayrılmamak ve hırsın aklın önüne geçmesine izin vermemek gerektiğini hatırlattı.

Konukoğlu, “Hedef hırslandırır, şükretmek mutlu eder. Çocuklar babalarını geçmenin mücadelesini vermemeli. Dünden iyi olmaya çaba göstermeli” önerisini yaptı.

 

İşin Hilesi Dürüstlüktür

Zorlukların liderleri ortaya çıkaracağını, zorluğun olmadığı yerde liderin de olmadığını anlatan Konukoğlu, hayatın her alanında empati kurularak karar alınmasını istedi.

Lideri, “yeri geldiğinde görür görmezden, duyar duymazdan, bilir bilmezden gelir” diye tanımlayan Konukoğlu, evin işe, işin eve taşınmaması gerektiğinin altını çizdi.

Babası Sani Konukoğlu’nun “İşin hilesi dürüstlüktür” sözünü iş yaşamının olmazsa olmazı olarak gördüklerini anlatan Konukoğlu, çok para kazanmak için en etkili yolun dürüstlük olduğuna vurgu yaptı.

Katılımcıların sorularını da yanıtlayan Konukoğlu’na, konuşmasının bitiminde Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Rektör Yardımcısı Günay Erener, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Bahamettin Öztürk ve Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Deniz Akgül başta olmak üzere, çok sayıda sivil toplum kuruluşu yöneticisi tarafından çiçek ve yöresel el işi ürünleri armağan edildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu