Genel

TÜBİTAK 1003 Projesi Kabul Edildi

Üniversitede enerji için önemli proje

TÜBİTAK 1003 Projesi Kabul Edildi

 

Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Aysun Şener’in araştırmacı olarak yer aldığı TÜBİTAK 1003 projesi kabul edildi.

1 Milyon 600 TL bütçesi olan ve “Farklı Tatlı Sorgum (Sorghum Bicolar Var. Saccharatum (L.) Mohlenbr.) Genotiplerinin Çukurova ve Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Bölgelerinde Biyo-Etanol Üretim Potansiyellerinin Saptanması” konulu proje ülkemizin enerji konusunda dışa bağımlılığını azaltmak amacını taşıyor.

Projeye göre Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yetiştirilen tatlı sorgum bitkisi genotiplerinin toplam sıcaklık değeri bakımından en önde gelen sahil (Akdeniz) ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerine adaptasyonu, tatlı sorgum bitkisinden biyo-etanol üretim kalite ve kapasitelerinin araştırılması ve sonuçlarının uygulamaya aktarılması hedefleniyor.

Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün yürüteceği projede, Adıyaman Üniversitesi öğretim üyesinin yanında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Nebraska Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Harran Üniversitesi ve GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nden araştırmacılar bulunuyor.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu