Genel

Travel Turkey İzmir Fuarı Sona Erdi

 

 

Travel Turkey İzmir Fuarı Sona Erdi

 

4 Aralık’ta İzmir Fuar alanında başlan, 7 Aralık’a kadar devam eden 8. Uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarı sona erdi.

Fuarın son gününde de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın eşi Selma Yıldız, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş ve eşi ile binlerce yerli ve yabancı katılımcı Adıyaman standını ziyaret ederek, sahip olduğu eşsiz tarihi ören yerleri hakkında bilgi aldı, muhteşem lezzetlerinin tadına baktı.

Fuarın son gününde İzmir Mehteran Takımı tarafından muhteşem bir gösteri sunuldu. Tüm katılımcılar mehteran takımının söylediği marşlara eşlik etti.

Binlerce yerli ve yabancı katılımcı Adıyaman standını ziyaret ederek Nemrut Dağı maketi ve tanrı heykelleri önünde bol bol fotoğraf çektirdi.

Vali Mahmut Demiraş, 4 günlük fuar süresince Adıyaman Standını ziyaret eden yerli ve yabancı bütün konuklara yakın ilgi gösterdi ve fuar süresince Adıyaman standını bir an olsun yalnız bırakmadı.

4 gün süren Travel Turkey İzmir Fuarıyla birlikte Adıyaman’ın ulusal ve uluslararası düzeyde daha geniş kitlelere tanıtımı sağlandı.

Dünya turizm sektörünün en önemli buluşmalarından biri olan 8. Uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarına Adıyaman’ın partner il olarak katıldığını belirten Vali Mahmut Demirtaş, “4 gün süren fuarda 30 ülkeden 900’ün üzerinde yerli ve yabancı katılımcı ağırlandı. Bu fuarda partner il olan Adıyaman’ın tanıtımı çok verimli geçti.  Bu tür büyük fuarların öneminin farkında olduğumuz için 4 gün boyunca İzmir’de ilimizi üst düzey katılımla temsil ettik. Fuar süresince Adıyaman standını ziyaret eden binlerce kişiye 5 dilde hazırlamış olduğumuz tanıtım broşürleri dağıtıldı. Ayrıca, ilimizin sahip olduğu tarihi ve turistik mekanlar ile Adıyaman’ın farklı lezzetleri üst düzeyde tanıtılıp fuarın yıldızı olduk. Adıyamanlı turizmcilerimiz de 4 gün boyunca verimli iş görüşmeleri gerçekleştirerek, turizm profesyonelleri ve tur operatörleriyle önemli bağlantılar kurdular. Bu fuarın sonuçlarının pozitif etkilerini önümüzdeki süreçte en iyi şekilde alacağımıza inanıyorum. Fuarın güzel ve verimli geçmesinde emek veren, katkıda bulunan herkse çok teşekkür ediyorum. Kadim medeniyetler şehri, huzur ve hoşgörü kenti Adıyaman’ın sahip olduğu eşsiz güzelliklerin bir bütün olarak tanıtılmasına yönelik buna benzer etkinliklerimiz devam edecektir”dedi.

 

Adıyaman’ın Lezzetleri Travel Turkey’de Görücüye Çıktı 

Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan 8. Uluslararası Travel Turkey İzmir Fuarında ilin sahip olduğu tarihi ve turistik yerlerinin tanıtımının yanı sıra Adıyaman lezzetleri de görücüye çıktı.

Adıyaman standını ziyaret eden binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiye ilin tarihi ve turistik mekanlarının yanı sıra Adıyaman’ın lezzetleri de tanıtıldı. Tüm katılımcılara Adıyaman’ın meşhur kervansaray kahvesi, Ömer Usta’nın çiğ köftesi ve OSDO firmasının peynirli helvası ikram edildi. Adıyaman’ın lezzetleri ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Adıyaman’ın birbirinden güzel ve değişik lezzetlerinin tadına bakmak için katılımcılar birbiriyle adeta yarıştı.

Adıyaman’ın markası olan Kervansaray Kahvesi ile Travel Turkey İzmir Fuarına katılmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirten firma sahibi Tarık Yapıcı, “Adıyaman’a özgü olan Kervansaray Kahvesini İzmir fuarında dağıtarak büyük ilgi gördük. İlin tanıtımına yönelik böyle organizasyonların devamını diliyoruz. Bu Organizasyonu düzenleyen ve bizlerin etkinliğe katılmasını sağlayan Valiliğimize çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Fuarın yoğun geçmesinden dolayı çok yorulduğunu ve bir kadar da mutlu olduğunu dile getiren Adıyaman’ın markası olan OSDO firmasının sahibi Nurettin Tolu ise, “Adıyaman standına olan büyük ilgi ve alaka tüm yorgunluğumu gidererek, mutluluğumu öne çıkardı. OSDO firması olarak tanıtımların hep böyle mükemmel bir şekilde geçmesini arzu ediyoruz. Adıyaman’ın tanıtımına yönelik büyük çaba harcayan, büyük bir heyecan ve sinerji yaratan kaptanımıza teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Travel Turkey İzmir Fuarında kendilerine tanıtma fırsatı verdikleri için Vali Mahmut Demirtaş’a teşekkür eden meşhur Çiğköfteci Ömer Usta firması sahibi Ömer Turan ise “Fuara katılan yerli ve yabancı katılımcılar, çiğ köftemizi büyük bir beğeni ile tattı. 4 gün boyunca Adıyaman standı büyük bir beğeni topladı. Bizlerde bu süre zarfında yarım ton çiğ köfte dağıtımı yaptık” dedi. Fuarın yıldız ve partner ili Adıyaman standı önünde ziyaretçiler tarafından şarkılar söylendi halaylar çekildi.

 

Konuklara hediyeler verildi

Adıyaman için ayrılan stantta İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, değişik dillerde hazırladığı tanıtım kitap ve broşürlerini, Tanıtım CD’lerini, tanıtım afişlerini ve Adıyaman’ın tarımsal ürünlerini çanta içerisinde hazırlayarak, gelen ziyaretçilere dağıtımını gerçekleştirdi.

Fuarın partner ili Adıyaman’ın standı farklı görüntülere de sahne oldu. Adıyaman standına gelerek Nemrut Dağı ve tanrı heykellerinin maketi arasında fotoğraf çektiren Dünyaca ünlü tarihçi ve yazar Homeros’un canlı heykeli ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Vali Yardımcısı Murat Süzen, Homeros figürlü adama meşhur Adıyaman çiğköftesi ikram etti.

Adıyaman standında dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise 45 yıldır İzmir’de yaşayan Adıyamanlı bir müzisyen’in müzik aletini başına koyarak verdiği mini konser oldu. İlerleyen yaşına rağmen kanunu başına koyarak seslendirdiği birbirinden güzel şarkılar katılımcılardan büyük alkış aldı.

Tarihi mirası ve kültürel zenginliğiyle evrensel bir değere sahip olan Adıyaman’ın bu tür fuarlarla turizm alanında önemli kazanımlar elde ettiğini kaydeden Vali Demirtaş, “Valilik olarak gerek yurt içinde gerekse de yurt dışında Adıyaman’ın tanıtılmasına yönelik buna benzer faaliyetlerimiz devam edecektir. Bu fuarın pozitif yansımaları da mutlaka olacaktır” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu