Genel

Travel Turkey Fuarı Kapılarını Açtı

Travel Turkey Fuarı Kapılarını Açtı

 

İzmir Valisi Mustafa Toprak:  “Efes De Dünya Kültürel Miras Listesine Girmeli” Türsab Başkanı Başaran Ulusoy:  “Dost ülkeler müşterilerinize iyi davranın, bize sahip çıkın. Yoksa aynısını biz size yaparız” Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş da fuarın açılışında bir konuşma yaparak, Adıyaman’ı anlattı.

Türkiye’nin turizm alanındaki en önemli buluşmalarından biri olan Travel Turkey İzmir Fuarı 8’inci kez kapılarını açtı. Fuarda yerli ve yabancı 900’den fazla katılımcı yer alıyor.

Açılışta konuşan İzmir Valisi Mustafa Toprak Selçuk’un Efes ilçesinin dünya kültürel miras listesine mutlaka girmesi gerektiği mesajını verirken, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da komşu ülkelerin turist vizesi konusunda Türkiye’ye sıkıntılar yaşattığına dikkat çekti.

Turizm sektörünün görkemli buluşması başladı. 900’dan fazla yerli, yabancı katılımcı ve 30 ülkenin turizm profesyonelini İzmir’de buluşturan fuarda partner il Adıyaman, partner ülke İtalya oldu.İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. işbirliğiyle düzenlenen fuarın açılışı İzmir Kültürpar’ta yapıldı. Açılışa Gambia Turizm Bakanı Benjamin Adam Roberts, İzmir Valisi Mustafa Toprak, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy, İtalya Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Ofisi Müdür Yardımcısı Filippo Manara, THY Pazarlama ve Satış Yurtiçi Başkanı Halil İbrahim Polat, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Alexander Kühnel, Gambiya Heyeti ve üst düzey bürokratlar, iş dünyası temsilcileri, yurt içi ve yurt dışından birçok sektör profesyoneli ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Efes de Kültürel Miras Listesine Yazılacak

Turizm fuarının büyük önem taşıdığını ifade eden İzmir Valisi Mustafa Toprak, fuarın ilk kuruluş aşamasında ‘Acaba başarılı olur mu’ endişesi taşındığını ancak 8 yıl sonra büyük başarı sağlandığının ortaya çıktığını söyledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle Bergama’nın dünya kültürel mirasına girdiğini belirten Toprak,  “Bu bizim için çok önemliydi. Önemli bir süreçten geçilerek sonuca ulaşıldı. İnşallah Selçuk ilçesinin Efes gibi antik alanlarını da kültürel miras listesine yazdıracağız. İnşallah 2015 yılı içinde Selçuk da bu listeye yazılacak” ifadelerini kullandı.

İzmir’in kalkınmada sıçrama yapması açısından turizm fuarının çok önemli olduğunu ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bu fuar ve benzer fuarlarla İzmir’in tanıtımına büyük katkı koyuyoruz. Katılımcı sayısı 2006 yılında beri artarak devam ediyor. Bu da fuara duyulan ihtiyacı gösteriyor. Yeni fuar alanında daha büyük bir turizm fuarını gerçekleştireceğiz. Fuarın verimli geçmesini ve dünya ile bölge barışına katkıda bulunmasını diliyorum” diye konuştu.

 

Gün Gelir Aynısını Biz Size Yaparız

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Başaran Ulusoy bu yıl fuarı 30 bin ziyaretçinin gelmesini beklediklerini ifade ederek, “Türkiye  42 milyonu ağırlayan ve 15 milyonluk sektörün olduğu bir ülkedir. Dost ülkelerin hala vizeler konusunda yarattığı zorluğu anlamakta güçlük çekiyorum. O ülkelere diyorum ki, müşterilerinize iyi bakın, bize sahip çıkın.  Yoksa gün gelir aynısını biz size yaparız. Yunanistan ve İtalya gibi ülkelere ise bize sağladığı kolaylıklar için teşekkür ediyorum” dedi.

İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da fuara ülkelerden yoğun bir talep olduğuna dikkat çekerek, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’a başarılarından dolayı teşekkür etti.

Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. Genel Müdürü Alexander Kühnel fuarın her yıl büyümeye devam ettiğini, bu yıl 30 ülkenin katılımıyla rekora ulaşıldığını ifade etti.

Törende partner il Adıyaman’ın folklor gösterisi fuara renk kattı. Ardından protokol üyelerinin kurdele kesimiyle Turizm Fuarı’nın kapıları açıldı. Protokol açılışın ardından stantları gezdi.

 

30 Ülke Fuar’da Buluştu

Geçtiğimiz yıl 22 ülkenin yer aldığı Turizm Fuar Konferansı’na bu yıl 30 ülke katıldı. Travel Turkey İzmir’e, Türkiye’nin yanı sıra Almanya, Arjantin, Avusturya, Bulgaristan, Cibuti, Endonezya, Etiyopya, Gambiya, Gürcistan, Güney Afrika, Güney Kore, Güney Sudan, Hindistan, İran, İtalya, Kenya, Macaristan, Makedonya, Malezya, Moğolistan, Namibya, Nijerya, Portekiz, Ruanda, Uganda, Ürdün, Tanzanya, Tunus ve Yunanistan olmak üzere toplam 30 ülke katılıyor.

Fuar’da Adıyaman, Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Aydın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Giresun, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak ve Bergama, Bodrum, Bornova, Didim, Edremit, Eğirdir, Fethiye, Kapadokya, Karaburun, Kuşadası, Marmaris, Menderes destinasyonları yer alıyor.

 

Alım Heyetleri İle İkili Görüşmeler

Güney Afrika, Nijerya, İngiltere, Azerbaycan, Hırvatistan, Slovenya, Karadağ, Macaristan, Almanya, Arjantin, İspanya, Bosna Hersek, Cibuti, Fransa, İran, İtalya, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Rusya, Kenya olmak üzere 21 ülkeden 80’a yakın konuk fuarda ağırlanacak. Hosted Buyer Programı çerçevesinde, 1/A holünde oluşturulan workshop alanı ile yabancı satın alıcılar stant sahibi turizmcilerle bir araya getirilerek yüz yüze görüşecek. Uluslararası satın almacılar 5 Aralık Cuma günü İzmir Agora ve 6 Aralık Cumartesi günü düzenlenecek Efes ve Meryem Ana turu kapsamında tarihi bölgeleri ziyaret etme olanağı da bulacak. Turizm sektöründeki profesyonellere ve son tüketiciye açık olarak düzenlenen Travel Turkey İzmir Fuarı, 10.00 – 18.30 saatleri arasında gezilebilecek.

 

Vali Demirtaş Adıyaman’ı anlattı

Kültür ve Turizm Bakanlığı himayesinde TURSAB, Seyahat Acentaları Birliği, Hannover Fairs Turkey Fuarcılık ve İZFAŞ ortaklığı ile düzenlenen Fuar’da konuşmacı olarak katılan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, fuarın, Adıyaman’ın sahip olduğu değerlerin evrensel düzeyde tanıtılmasına büyük katkılar sağlaması temennisinde bulunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü “Güneydoğu’nun incisi, kadim medeniyetler şehri Adıyaman olarak Fuarın Partneri olmaktan gurur duyduğumuzu ifade ediyor,  fuarın ilimize, ülkemize ve bütün turizm dünyasına hayırlı olmasını diliyorum.  Adıyaman; misafirperver insanları, tarihi ve kültürel birikimi, doğal güzellikleri, eşsiz tarihi mekânları, arkeolojik ören yerleri ve gelişmesini sürdüren altyapısıyla turizm sektöründe istikbal vaad eden bir ildir. Anadolu’nun en eski yerleşim merkezlerinden birisi olan  Adıyaman, 2000 yıl önce Doğu ve Batı medeniyetlerini sentezleyen Kommagene uygarlığının eşsiz hoş görüsüne tanıklık etmiştir. Adıyaman Güneşin, en güzel doğup battığı yer ve güneşin vatanıdır. Adıyaman, Çelikhan Yüzen Adaları, Tut’ta Yamaç Paraşütü, Arsemia, Cendere Köprüsü, Eski Kahta Kalesi, Gerger Kalesi, Karakuş, Perre Antik Kenti, Derik Hereonu, Palanlı Mağarası, Haydaran ve Turuş Kaya Mezarları ile Sofraz gibi kültürel değerleri ve ayrıca Nemrut Dağını bağrında barındıran bir ildir”dedi.

Köklü bir geçmişe sahip olan Adıyaman’ımızın, sahip olduğu tarihî, doğal ve kültürel değerlerin yanında manevi değerleri de bağrında barındırdığını ifade eden Vali Demirtaş, “Ülkemizde kabrinin yeri belli olan sahabelerden biri olan Hz. Safvan bin Muattal’ın makamı Adıyaman’dadır. Bunun yanı sıra yeryüzünde insanlığa yön vermiş Peygamberlerden Hz. Üzeyir ile birçok veli ve ermişe ait türbelerin yer aldığı, Emevi, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden kalma camiler, Mor Petrus- Mor Pavlus Kilisesi gibi mabetleri ile insanların gönül dünyasına hitap eden manevi bir iklimle yoğrulmuştur Adıyaman. Bu kadar zengin bir turizm potansiyeline sahip olan Adıyaman’ı Partner il olarak,  dünya turizm sektörünün buluştuğu Travel Turkey İzmir Fuarı’nda tanıtmak, bizler için büyük bir şanstır. Biz, ilimizdeki değerleri kazanca dönüştürme noktasında üretilen projelere bir bütün olarak bakıyoruz. Çünkü turizm sektörünü, ekonomik büyümeye pozitif anlamda etkisi olduğu kadar, istihdam olanaklarını da beraberinde getiren önemli bir ekonomik faaliyet olarak görüyoruz. Bu düşünceden hareketle, sahip olduğumuz kültürel değerlerin yanı sıra, marka olmuş ürünlerimizin tanıtılması açısından da bu tür etkinlikleri büyük bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Adıyaman’ın kültür ve turizmde bir cazibe merkezi haline dönüştürülmesi amacıyla ulusal ve uluslararası alanda sahip olduğu değerlerin böyle organizasyonlarla tanıtılması ve hak ettiği noktaya taşınması bizler için büyük bir önem arz etmektedir. Buradaki bütün konukları medeniyetlerin beşiği, huzurun ve hoşgörünün başkenti Adıyaman’da ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyacağız” dedi

Protokol konuşmalarının ardından fuarın onur konuğu olan Adıyaman’ın halkoyunları ekibi muhteşem bir gösteri sunarak, etkinliğe renk kattı.

Fuarın açılış kurdelesinin protokol üyeleri tarafından kesilmesinin ardından stantlar gezildi.

Fuarın en renkli standı olan Adıyaman Standı büyük ilgi gördü. Adıyaman Standını İzmir Valisi Mustafa Toprak, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Adana Valisi Mustafa Büyük, bir çok ilin valisi ve milletvekili ile çok sayıda davetli gezdi. Vali Mahmut Demirtaş, Adıyaman standını gezen konukları ile yakından ilgilenerek, Adıyaman ürünleri hakkında ziyaretçilere bilgi verdi. Davetliler Adıyaman’ın meşhur çiğköftesi, kervansaray kahvesi ile peynirli helvasını tattı.

Vali Mahmut Demirtaş, fuarın birinci günü açılış programına katılan bir çok ulusal basın mensubuna Adıyaman hakkında  özel demeçler verdi.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu