Anasayfa / Genel / TGF Başkanlar Kurulu Toplandı

TGF Başkanlar Kurulu Toplandı

Başkanlar Adıyaman’ı Gezdi, Hayran Kaldı

TGF Başkanlar Kurulu Toplandı

 

Türkiye Gazeteciler Federasyonu başkanlığında Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti’nin (AGAD’ın) ev sahipliğinde 57. başkanlar konseyi toplantısı Adıyaman’da gerçekleşti.

Bir otelin konferans salonunda gerçekleşen 57’inci başkanlar konseyi toplantısına Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel (TGF) Başkanı Yılmaz Karaca’nın yanı sıra, Federasyon Yönetim Kurulu Üyeleri, Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti (AGAD) Başkanı İbrahim Aslan ve yönetim kurulu üyeleri ile türkiye’nin dört bir yanından gelen cemiyet başkanları katıldı.

Düzenlenen programda açıklamada bulunan Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti (AGAD) Başkanı İbrahim Aslan, “19-22 Temmuz tarihleri arasında yapılan 3 gündür Adıyaman’da bulunan Adıyaman basını olarak katılımcılara teşekkür ederim. Biz sizleri elimizden geldiği kadar en iyi şekilde ağırlamak için çabaladık. Bir eksiğimiz olduysa kusura bakmayın. Adıyaman Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun ikinci evidir. Biz başkanlarımızı burada ağırlamaktan onur duyarız” diye konuştu

TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ise Adıyaman’da toplantının gerçekleşmesi nedeniyle memnuniyetini dile getirerek; “Türkiye’de bir seçim dönemi geçirdik. 56’inci başkanlar konseyimizden sonra seçim durumuna girilmesi nedeniyle çalışmalarımızı çok etkili olarak yaptığımızı söyleyemeyiz. Ama 57’inci konsey toplantımızdan sonra çalışmalarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz. Kocaeli Valiliğinden bir eğitim ve dinlenme tesisi, Türk Dünyası Basın Merkezi olması kaydıyla yer talep ettik, ve görüşmelerimiz sürüyor. Çünkü gerçekten Türkiye genelinde gazetecilerin kaldığı veya kalabileceği bir yer yok. Yani yapacağımız bu projeye eski tabiriyle huzur evi diyoruz ama biz huzur evinin üzerinde bir tesis yapmak istiyoruz. Tabii ki bir kısmının da mutlaka huzur evi gibi kimsesiz, yoksul ve bakıma muhtaç arkadaşlarımızın bir kısmının bu tesislerin bir bölümünde kalmasının hedefindeyiz. Bu konuyla ilgili de çalışıyoruz” dedi.

Yapılan açıklamanın ardından federasyon üyeleri AGAD Başkanı İbrahim Aslan’a ve TGF Başkanı Karaca’ya çeşitli hediyeler takdim etti.

 

TGF Üyelerine Kültür ve Doğa Gezisi

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun (TGF’nin) başkanlığında gerçekleşen 57. başkanlar konseyi toplantısına katılmak üzere Adıyaman’a gelen gazeteciler, 2 bin 200 metre yükseklikteki dünyanın 8. harikası olan Nemrut Dağı’na çıkarak güneşin doğuşunu izledi.

Nemrut Dağı’nı ilk defa ziyaret eden TGF yönetiminde yer alan gazeteciler tarihi mekana hayran kaldı.

Gazeteciler Nemrut Dağı’ndan sonra Arsemia Kalesi, Cendere Köprüsü ve Karakuş Tümülüs ve Gerger ilçesindeki kanyonları gezdi.

Adıyaman’ın Gerger ilçesi ile Şanlıurfa’nın Siverek ilçesi arasında Atatürk Barajı üzerinde feribotla tur yapan gazeteciler gördükleri doğa karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Atatürk Barajı üzerinde feribotla saatlerce tur yapan gazetecilerin resim çektirmeyi ihmal etmedikleri dikkatlerden kaçmadı.

Gezi turuna Türkiye Gazeteciler Federasyonu Başkanı Yılmaz Karaca, Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti (AGAD) Başkanı İbrahim Aslan, Türkiye’nin dört bir yanından gelen cemiyet başkanları ile gazeteciler katıldı.

 

Atatürk Barajı ve kanyonlar ülke ekonomisine katkı sağlayabilir

TGF’nin 57. başkanlar konseyi toplantısına ev sahipliği yapmanın gururunu yaşadıklarını vurgulayan AGAD Başkanı İbrahim Aslan şunları kaydetti; “19 Temmuz Perşembe günü başlayan toplantımız devam ediyor. Program gereği bu gün Nemrut Dağı’na çıktık. Konuklarımız buradaki dev tanrı heykellerine ve güneşin muhteşem doğuşuna hayran kaldı. Kahta’daki diğer tarihi yerleri gezip Gerger ilçesindeki kanyonları gezdik. Gerger’den sonra Sahabe Safvan Bin Muattal Hazretlerinin türbesini ziyaret edeceğiz. Gerger ilçesi Adıyaman’ın en mahurum bırakılan ilçelerinden biriydi. Atatürk Barajı ve kanyonlar ülke ekonomisine katkı sağlayabilir. Bizlerde AGAD olarak bütün cemiyet başkanlarımızı ve gazeteci arkadaşlarımızı Gerger Belediye Başkanı Zeynel Aslan’ın ev sahipliğinde ilçemizde ağırlıyoruz. Bize ev sahipliği yapan belediye başkanımıza, 4 gün boyunca bizlerle birlikte olan cemiyet başkanlarıma ve meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.”

 

Elimizden geldiği kadarıyla ilçemizi tanıtmaya çalışıyoruz

Gerger İlçe Belediye Başkanı Zeynel Aslan, gazetecileri ilçelerinde ağırladıkları için oldukça memnun olduklarını belirterek, şunları kaydetti; “İlçemiz Atatürk Barajı’nın kenarında küçük, şirin bir ilçe. Atatürk Baraj havzası içerisinde yerleşim yeri olarak Fırat’a en yakın yerleşim yeri bizim ilçemizdir. Ayrıca Nemrut Dağı’na da oldukça yakınız. İlçemize gelenleri kalyonları gezdirerek, ondan sonra ilçemize götürüyoruz. Böylelikle ilçemize gelenleri ilçe merkezimizde davet etmiş oluyoruz. Yavaş gelişen yerleşim alanları konusunda bir çalışma var. O çalışma kapsamında bir başvurumuz gerçekleşti. Elimizden geldiği kadarıyla ilçemizi tanıtmaya çalışıyoruz. Sıkıntı yaşadığımız zaman Siverek Belediyesi bizlere sahiplik ediyor. Onlar daha geniş imkanlara sahipler. Şuan ki tekne de Siverek Belediyesi’ne aittir. Organizasyonu da beraber yaptık. Mezopotamya tarihin başlangıç noktasıdır. İşte buralardır. Bazı kaynaklara göre M.Ö.VI. yüzyılın ilk yarısında yaşayan Selevkos Kralı Arsemes, Fırat üzerinde aşağı Arsemia adlı bir kent kurmuştur. Bu kent Gerger Kalesi olarak halen bulunmaktadır. Aşağı Arsemia Kommagene krallı, zamanında kışlık kent olarak kullanılırdı. Bu bölge daha sonra Doğu ROMA (Bizans) İmparatorluğunun eline geçmiştir. Bu tarihlerde, halkın geneli Hristiyanlık dininin Gregoryan Mezhebine bağlı olup, Hicri 135 yılında Abbesi halifelerinden Ebu Cafer-el Mansur’un Adıyaman, Kahta ve Samsatla birlikte burayı da fethettiğini görmekteyiz. Bölge bu tarihten sonra İslamlaşmaya başlamıştır. Daha sonra Gerger ve çevresi Abbasilerin zayıflamasıyla Hamdaniler’in sonra tekrar Bizans’ın eline geçmiştir. Selçuklular zamanında Gümüştekin 1066 yılında Hısn-ı Mansur’u ele geçirmiş fakat iç karışıklıklardan dolayı geri çekilmiştir. Selçukluların bölgedeki hakimiyeti 1071 yılında Büyük Selçuklu İmparatoru Alparslan’ın Bizans İmparatoru Romanos Diognes’i Malazgirt’te uğrattığı büyük yenilgiden sonra kesinleşmiştir. Gerger ilçesinde bulunan yaylalar Çet, Kürdek, Ovacık, Kımıl Dağı ve Beyaz Çeşme yaylalarıdır. İlçenin 5 km. uzağında Eskikent Köyü’nün kuzeyinde Murfan mağaraları da bulunmaktadır. Gerger İlçesinin Oymaklı köyündeki kale, Roma döneminde inşa edilmiş, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde surlar, kale kapıları ve tonozlu yapı grupları eklenerek kullanılmıştır. Kalıntılarının büyük bölümü günümüzde de ayaktadır. Fırat Nehri’nin batı yakasında yer alan Gerger kalesi, M.Ö. 2. yüzyılda Kommageneliler’in atası olan Arsemes tarafından kurulmuştur. Kale, Kommagene Krallığı’nın doğu sınırını oluşturmakta olup Fırat nehri üzerindeki geçişlerin kontrol noktası durumundadır. Sarp kayalar üzerine, Aşağı Kale ve Yukarı Kale olmak üzere iki bölümde inşa edilen Gerger Kalesi, Kommageneliler’in ilk idare merkezi durumunda olup, aynı zamanda kutsal bir tapınak görevini de üstlenmiştir. İlçemizin güzelliklerini Siverek Belediyesi’yle birlikte ortaya çıkaracağız” diye konuştu.

 

Buranın tanıtımına yönelik olarak çalışmalarımız devam edecektir

Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz, doğa zenginliği hakkında gazetecilere bilgi vererek; “Burası birçok medeniyetin izlerini bulunduğu bir alandır. Atatürk Barajı’nın yapımıyla birlikte bu alan su toplamaya başladı. Daha önce Hristiyan dinine ve çeşitli dinlere mensup insanlar bu topraklarda yaşadılar. İnsanlarımız hiçbir sorun yaşamadan kardeşçe bu topraklarda yaşadılar. Üzerinde bulunduğumuz barajın hemen altında bir kilisemiz mevcuttur. Ayrıca bazı köprülerde barajın altında yer almakta. Bu konuda da bazı çalışmalarımız söz konusu. Buralar gezip görülmeye değer yerlerdir. Buranın tanıtımına yönelik olarak çalışmalarımız devam edecektir.”

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

 

 

Bu Habere de Bakın

Hastutun kanalizasyona kavuşacak

Aydın’dan Besni ilçesine müjde  AK Parti Merkez Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir