Genel

Temizlik ve Çocuk Bakıcılarına Sigorta Zorunlu

Temizlik ve Çocuk Bakıcılarına Sigorta Zorunlu

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adıyaman İl Müdürü Fuat Tekin, ev hizmetlerinde ve çocuk bakıcılığında çalıştırılan kişilerin sigortalarının yaptırılmasının zorunlu olduğunu belirterek, aksi durumda para cezası kesileceğini hatırlattı.

SGK Adıyaman İl Müdürü Fuat Tekin, evde temizlik yada çocuk bakıcılığı yapan kişilerin sigortalarının yapılmasının önemli olduğunu ve ihmal edilmemesi gerektiğini ifade etti. Yeni düzenlemelerle hayata geçen uygulama hakkında vatandaşların yeterli bilince ulaşmadığını vurgulayan Tekin, sigorta yaptırmayanlar hakkında idari para cezasının uygulanacağını ifade etti.

Adıyaman’da şu an ev hizmetlerinde ve çocuk bakımında çalışarak sosyal güvence altında olan kişi sayısının sadece 9-10 olduğuna işaret eden Tekin, “Ev hanımlarının sigortalılığı konusu, ev işlerinde çalışan ve çocuk bakımı yapanlara sigortalılığı zorunlu hale getirildi. Özellikle vatandaşlarımızın bu konuda bilinçlenmesi lazım. Bunlar sigortalı olmadığı şekilde idari para cezası getiriliyor. Bütün vatandaşlarımızın ev hizmetlerinde çalıştıran kişilerin mutlaka sigortalarını yaptırmaları gerekiyor. Adıyaman’da 9-10 kişi sigortalı olarak ev işlerinde çalışıyor. Yerleşik olması için bilgilendirme çalışması devam ediyor. Bunu ihmal etmemeleri ve sigortalarını yapmaları gerekiyor” dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu olarak ülke bazında birçok yeniliğe imza atıldığını ve birçok yeni düzenlenin hayata geçirildiğini aktaran Tekin, mavi kart, maden işçileri, doğum borçlanması, gazilere protez konularında da bilgi verdi. (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı