Anasayfa / Genel / Teknolojiyi Nasıl Kullanalım?
????????????????????????????????????

Teknolojiyi Nasıl Kullanalım?

Eğitim Bir Sen’den Eğitim

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi üyelerine Bilgi Güvenliği ve Farkındalık eğitimi verdi. Sendika binasındaki Mehmet Akif İnan Konferans salonunda gerçekleştirilen ve Bilgi Güvenliği Mühendisi Üsküdar Belediyesi Bilgi İşlem Müdürü Faruk Yakaryılmaz’ın sunumuyla gerçekleştirilen eğitime üyelerin yanı sıra çocukların da ilgisi dikkat çekti.Eğitim öncesinde konuşan Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi Basın ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Habib Yıldırım teknolojinin hayatımızın her tarafına nüfuz ettiğini belirterek özellikle internet kullanımının getirdiği birçok kolaylığın yanında bilgi güvenliği, güvenirliği ve kişisel verilerin gizliliği bağlamında sorunları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Habib Yıldırım yeni neslin teknolojinin içine doğduğunu ve tablet, bilgisayar ve cep telefonu gibi yeni nesil ürünleri kullanma becerisi yüksek ancak buradan kaynaklı güvenlik ve sağlık sorunları hakkında bilinçsiz olduğuna değinerek, çocuklarımızın kişisel gelişimlerinin sağlıklı ve güvenli bir ortamda sağlanması gerektiğini ifade etti.

“ Bilişim çağında yaşamamız bizlere bir çok imkan sunuyor. Artık cebimizdeki bir telefon veya evimizde kibir bilgisayardan tüm dünya ile hızlı bir şekilde iletişim kurabiliyoruz”şeklinde konuşan Yıldırım, “Çocuklarımızla, sevdiklerimizle ve tüm dünya ile her zaman iletişim halinde olabilmek bilişim dünyasının bizlere sunduğu birim kan. Bu teknolojilerin bizlere sağladığı faydalar aynı zamanda bazı riskler taşımaktadır. Bu riskler hakkında farkındalık oluşturmak için böyle bir eğitime ihtiyaç olduğunu düşündük. Teknoloji kullanımında farkındalık oluşturacak daha kapsamlı eğitim faaliyetleri için çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Faruk Yakaryılmaz’ın Adıyamanlı olduğuna vurgu yapan Yıldırım “ alanında uzmanlaşmış hemşerilerimizin şehrimize ve ülkemize katma değer kazandırdığını görmek bizleri mutlu ediyor. Bu bilinç ve yaklaşımla çalışmalarını yaygınlaştırmak,farkındalık oluşturmak isteyen akademisyen, yazar, şair, araştırmacı vb. tüm hemşerilerimize desteğimizi sunmaktan geri durmayacağız” şeklinde konuştu.

Farkındalık eğitimine eğitimci olarak katılan Faruk Yakaryılmaz ise sunumunda “Teknolojiyi kullanan bir çocuğun, dışarıdaki insanlarla ve gruplarla olan bir iletişime açık olduğunu,kötü niyetli sanal saldırılara hedef olduğunun farkında olamayabileceklerini belirterek “evlerinizdeki bilgisayarlar, tabletler ve telefonlar sizlere dünyayı açtığı gibi, sizleri veya aile fertlerinizi hedef haline getirebilir”dedi. Teknolojinin çocuklar ve ebeveynler tarafından bilinçsiz kullanımının bağımlılık yarattığını ve uzun vadede otizm vb. bazı sağlık sorunlarının kaynağını oluşturduğunun altını çizen Yakaryılmaz “sanal dünyada mahremiyet sağlamak ve korumak, gerçek hayattaki kadar kolay değildir. Teknoloji bağımlılığı,çocuğunuzun çalışma motivasyonunu azaltma noktasında görülen en büyükproblemler arasındadır. Bu ve benzeri risklerden sizlerin ve ailelerinizinzarar görmesini istemiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Siber zorbalık ve siber suçlar hakkında detaylı bilgilerin ve korunma yöntemlerinin dile getirildiği TeknolojiFırsat mı Tuzak mı başlıklı farkındalık eğitimi katılımcıların soruları ve aynıisimli kitabın katılımcılara ücretsiz dağıtılması ile sona erdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Bu Habere de Bakın

Mayıs’ta 82 bin 252 konut satıldı

Türkiye genelinde konut satışları 2019 Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,3 …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir