Genel

Tarımda da kadın işçiler daha az kazandı

Tarımda da kadın işçiler daha az kazandı

 

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, tarımsal işletme işgücü ücretleri 2016 yılı sonuçları değerlendirildi. Açıklamada tarımsal işletme işgücü ücret istatistiklerinin 28 ilde, 2016 üretim yılında ve tarım işlerinin en yoğun olduğu dönemde, tarımsal amaçlı en az beş mevsimlik işçi ya da en az bir sürekli işçi çalıştıran tarımsal işletmelerden derlendiği belirtildi.

Tarımsal işletmelerde 2016 yılında mevsimlik tarım işçilerinin günlük ücretleri bir önceki yıla göre %13,4 artarak 59 TL, sürekli tarım işçilerinin aylık ücretleri ise %9,5 artarak 1.677 TL oldu.

Mevsimlik kadın işçilerin günlük ücretleri %14,4 artış göstererek 53 TL olurken, erkek işçi ücretleri de %12,4 artış göstererek 66 TL oldu.

Sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret, kadın işçiler için %9,3 oranında artarak 1 456 TL ve erkek işçiler için ise %9,7 artarak 1.714 TL olarak gerçekleşti.

Seçilmiş faaliyet türlerine göre mevsimlik işçilere ödenen günlük ücretlere bakıldığında, en fazla mevsimlik işçi çalıştırılan faaliyetlerden, çapalama hizmetleri için kadın işçilere 48 TL, erkek işçilere 54 TL, hasat hizmetleri için kadın işçilere 54 TL ve erkek işçilere ise 62 TL olarak gerçekleştiği görüldü.

En yüksek ücreti ödeyen bu yıl da Ordu oldu

Tarımsal işletmelerde mevsimlik tarım işçilerine yapılan en yüksek günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 69 TL ile Ordu, erkek işçiler için ise 89 TL ile Ardahan ilinde gerçekleşti. En düşük ücret ise, kadın işçiler için 33 TL, erkek işçiler için 43 TL ile Hatay ilinde oldu.

Gaziantep tarım işçisine az ödedi

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Gaziantep ve Kilis illerinin sonuçları da değerlendirildi.

2016 Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Araştırması, kapsam ölçütlerini sağlayan 28 ilde 3.781 tarımsal işletmede yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak uygulandı. Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinden oluşan Gaziantep Bölgesinde (TRC1) Gaziantep ve Kilis illerinde araştırma yürütüldü.

Tarımsal işletmelerde sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücretlere bakıldığında, kadın işçilere 1.500 TL ile Ankara ve Balıkesir’in, erkek işçilere 2.132 TL ile Bursa’nın en yüksek ödemenin yapıldığı iller olduğu görüldü. En düşük ücretler ise, kadın işçiler için 1.000 TL ile Aydın, erkek işçiler için ise 867 TL ile Malatya ilinde gerçekleşti.

2016 yılında Gaziantep’te tarımsal işletmelerde (hanehalkı) mevsimlik tarım işçilerine yapılan günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 50 TL, erkek işçiler için ise 66 TL oldu. Kadın işçilere en yüksek günlük ücret ödeyen ilk beş il sırasıyla Ordu, Sakarya, Giresun, Düzce ve Samsun olurken 28 il içinde Gaziantep 15. oldu. Erkek işçilere en yüksek günlük ücret ödeyen ilk beş il sırasıyla Ardahan, Isparta, Giresun, Bursa ve Ordu olurken 28 il içinde Gaziantep 20. oldu. Gaziantep’te tarımsal işletmelerde (hanehalkı) sürekli tarım işçilerine ödenen aylık ücret erkek işçiler için 1.500 TL oldu. Erkek işçilere en yüksek aylık ücret ödeyen ilk üç sırasıyla Bursa, Samsun ve Çanakkale olurken Gaziantep 16. sırada yer aldı.

2015 yılında Gaziantep’te mevsimlik işçilere ödenen günlük ücret kadın işçiler için 46 TL, erkek işçiler için 61 TL idi. 2016 yılında ise bu değerler artış göstererek sırasıyla 50 ve 66 TL oldu.

Kilis de işçilere az ödedi

Kilis’te tarımsal işletmelerde (hanehalkı) mevsimlik tarım işçilerine yapılan günlük ücret ödemesi kadın işçiler için 38 TL, erkek işçiler için ise 47 TL oldu. Bu değerlerle Kilis ili, araştırmanın yürütüldüğü 28 il içinde kadın işçilere Hatay’dan sonra en az ücret ödeyen 2. il oldu. Benzer şekilde Kilis, erkek işçilere de Hatay’dan sonra en az ücretin ödendiği 2. il oldu.

2015 yılında Kilis’te mevsimlik işçilere ödenen günlük ücret kadın işçiler için 36 TL, erkek işçiler için 45 TL idi. 2016 yılında ise bu değerler artış göstererek sırasıyla 38 ve 47 TL oldu.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu