Son Dakika
18 Temmuz 2018 Çarşamba

Şalter indi, hayat durdu

01 Nisan 2015 Çarşamba, 10:12

Türkiye’de büyük elektrik kesintisi

Şalter indi, hayat durdu

 

Adıyaman dâhil, Türkiye’de birçok şehirde elektrik sistemi çöktü. İstanbul, Ankara, Antalya ve İzmir’de elektrik kesintisi nedeniyle metro ve tramvay seferleri durdu. TEİAŞ, kesintinin nakil hatlarında saat 10.36’da yaşanan sorun nedeniyle meydana geldiğini bildirdi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik kesintilerine ilişkin yaptığı son açıklamada, “İstanbul’da yüzde 90’lar seviyesine geldik. Önemli bir sorun kalmayacak” dedi. Metro ve tramvay seferleri yeniden başladı. Adıyaman’a elektrikler 16.40’ta verildi.

Türkiye’nin birçok ilinde elektrik kesintisi yaşandı. TEİAŞ, kesintinin nakil hatlarında saat 10.36’da yaşanan sorun nedeniyle meydana geldiğini bildirdi. İnternet erişiminde de sıkıntı yaşandı. İstanbul’da elektrik kesintisi nedeniyle Metro, Metrobüs Marmaray ve tramvay seferleri yapılamadı. Ankara’da da metro seferleri durdu. İstanbul’a saat 13.00 sularında elektrik verilmeye başlandı. Adıyaman’a ise 16.40’ta elektrik verildi.

Türkiye genelinde saat 10.36’da nakil hatlarında yaşanan sorun nedeniyle elektrikler kesilince yaşam altüst oldu.

Kent içi ulaşımda Metro, Metrobüs (İstanbul), Marmaray (İstanbul), tramvay ve tren seferleri yapılamadı, fabrikalarda çarklar durdu, hastanelerde sağlık hizmeti ve okullarda eğitim aksadı.

Yaklaşık 1.5 saat sonra, arızanın giderildiği bazı illere elektrik verilmeye başlandı.

İstanbul ise saat 13.00 sularında elektriğe tekrar kavuştu. Elektriklerin gelmesiyle kentte duran Marmaray, tramvay ve bazı Metro seferleri de yapılmaya başlandı.

 

Elektrik Verilmeye Başlanan İller

Elektrik verilmeye başlanan iller arasında ”Ankara, İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Erzurum, Trabzon, Rize, Gümüşhane, Artvin, Bayburt, Giresun, Samsun, Ordu, Amasya, Çorum, Sinop, Kastamonu, Karabük, Kocaeli, Adıyaman ve Çankırı” bulunuyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye geneline büyük oranda, İstanbul’a ise yüzde 90’lar civarında elektrik verildiğini ifade ederek, “Kısa bir süre içerisinde tamamen enerjilendirilmiş olacak diye düşünüyoruz” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca saat 15.00 sularında yapılan açıklamada şu ana kadar süren çalışmalar neticesinde Trakya, Karadeniz, Doğu Anadolu bölgelerinde hemen hemen enerjisiz yer kalmadığı bildirildi.

Açıklamada ayrıca, İç Anadolu, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kesinti olan yerlere en kısa süre içerisinde elektrik verilmesine dönük çalışmaların sürdürüldüğü kaydedildi.

 

Elektrik Kesintisi Yaşanan İller

Kesintinin yaşandığı iller arasında ”İstanbul, Ankara, Adıyaman, Batman, Karaman, Karabük, Mardin, Trabzon, Aydın, Artvin, Edirne, Düzce, Çankırı, Diyarbakır, Kars, Muğla, Erzurum, Tekirdağ, Rize, Sinop, Gümüşhane, Amasya, Antalya, İzmir, Bursa, Giresun, Adana, Isparta, Burdur, Bitlis, Yozgat, Kütahya, Sivas, Kastamonu, Siirt, Kayseri, Çanakkale, Konya, Gaziantep, Hatay, Kırşehir, Denizli, Kahramanmaraş, Eskişehir, Uşak, İzmit, Tunceli, Zonguldak, Elazığ, Bilecik ve Samsun” yer aldı.

 

Türkiye Elektrik İletim AŞ’den Açıklama

Saat 11.30 sularında açıklama yapan Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) yetkilileri, elektrik nakil hatlarında saat 10.36’da yaşanan sorun nedeniyle birçok bölgede elektrik kesintisi meydana geldiğini bildirdi.

Teknik inceleme başlatıldığını belirten yetkililer, sisteme en kısa sürede elektrik verilmesi için çalışıldığını kaydetti.

 

Terör Dahil Her Türlü İhtimali Araştırıyoruz

Ülkede hayatı olumsuz etkileyen kesintiye ilişkin Başbakan Ahmet Davutoğlu’dan saat 11.50 gibi bir açıklama geldi. Sorunun iletim hatlarından kaynaklı olabileceğine işaret eden Davutoğlu, “Terör saldırısı dahil her ihtimal araştırılıyor” dedi.

 

Başbakan Davutoğlu ayrıca konuyla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda bir kriz masası kurulduğunu bildirdi.

 

Bakan Yıldız’dan Açıklama

Bakan Yıldız’dan elektrik kesintisi açıklaması haberi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, “İzmir tarafında özel sektöre ait bir santralin bir gerekçe ile devre dışı olduğu ve onun bir domino tesiri yaptığından bahsedildi bana ilk anda ama bunu da teyit etmem, kesinleştirmem lazım. Aslında sistem kendi içerisinde izoledir” dedi.

Ülkenin bir çok yerine elektrik verildiğine işaret eden Yıldız, “Türkiye’deki enterkonnekte sistem enerji iletim hatları ile ilgili olacak arızanın giderilmesine dönük çalışmaları buradan takip ediyorum, birebir arkadaşlarımla görüşüyorum. İstanbul ve Ankara ağırlıklı olmak üzere, Türkiye geneli büyük oranda, İstanbul ise şu anda yüzde 90’lar civarında elektriklendi. Metrolar ve diğer bazı özel kısımlar, vatandaşımızın çok yoğun olduğu yerler de hızlıca enerjilendi. Diğer bölgelerimiz Karadeniz, Doğu Anadolu bölgeleri de enerjilendi. Kısa bir süre içerisinde tamamen enerjilendirilmiş olacak diye düşünüyoruz” diye konuştu.

Yıldız, çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini bildirerek, şunları kaydetti:

“Hem İstanbul’da hem Ankara’da Gölbaşı’nda hem Adapazarı’nda enterkonnekte sistemin merkezinin bulunduğu yerlerde, ‘anayollar’ diye biz bunları tabir edelim, yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Şu anda enerjisi olmayan yerlerimiz var ve buralara enerji sağlamak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Öncelikle bütün her tarafı bir enerjilendirelim, bütün kayıtlar tabii ki elimizde. Bu teknik bir gerekçeden mi, bir manevra arızasından mı, bir işletme hatasından mı kaynaklanıyor? Bunların her birisini açıkça söyleyebiliriz. Bunlar dakikalık değil, anlık olarak da tutuluyor. Fakat şu anda bütün arkadaşlarımız yoğun bir şekilde çalışıyor.”

 

EMO’nun açıklamasına üzüldüm

Böyle dönemlerde farklı iddiaların dolaşabileceğinin altını çizen Yıldız, şöyle devam etti: “Bu tür toz dumanın arasında bir çok iddialar dolaşabilir, biz gerçeklerle uğraşacağız, Elektrik Mühendisleri Odası mensubu olarak, bir odanın elektrik fiyatlarının düşük olmasından kaynaklanan sebeple böyle bir söylemde bulunmuş olmasına üzüldüm açıkçası. Genelde ‘elektrik pahalı mıdır’ diye konuşulur. Elektrikler ucuz olduğu için böyle bir iddiadan bahsediliyor bunu son derece yadırgadığımızı söyleyebilirim.”

 

Teyit etmem

Ortaya atılan birçok iddia ve söylentiye cevap vermesinin doğru olmayacağını dile getiren Yıldız, şöyle devam etti:

“Terör müdür siber midir’ deniyor, teknik bir arıza mıdır, bunların hepsini bu kesin çalışmalarımızı tamamladıktan sonra açıklayacağız. Her zaman olduğu gibi kamuoyumuza şeffaf ve doğru bilgileri aktaracağız. Bu arızanın sebebinin de bir yandan tespit edilmesi lazım. İzmir tarafında özel sektöre ait bir santralin bir gerekçe ile devre dışı olduğu ve onun bir domino tesiri yaptığından bahsedildi bana, ilk anda ama bunu da teyit etmem, kesinleştirmem lazım. Aslında sistem kendi içerisinde izoledir. Yani o domino taşı hepsini bütün ülkeyi kapsamaz, arada izole yerler çok fazla ama nasıl orada bir atlama oldu, nasıl bir işlem oldu bütün kayıtları ortaya çıkardıktan sonra bakmamız lazım.”

 

Bakanlıktan açıklama

Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde Trakya, Karadeniz, Doğu Anadolu bölgelerinde hemen hemen enerjisiz yer kalmamıştır. İç Anadolu, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde kesinti olan yerlere en kısa süre içerisinde elektrik verilmesine dönük çalışmalar sürmektedir. İstanbul’un yüzde 80’ine elektrik verilmiş, metro ve tramvay gibi toplu ulaşım araçlarına da enerji sağlanmıştır.

 

Söz konusu kesintinin ülkemiz enerji tedariki ve arz güvenliğiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca kesintiyle ilgili basında, sosyal medyada veya çeşitli kurumlar tarafından yapılan açıklamalara kamuoyumuzun itibar etmemesini, doğru bilginin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ve Kriz Merkezimiz tarafından kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etmek isteriz.”

 

Trafikte Kargaşa

Yurt genelinde birçok ilde yaşanan elektrik kesintinden trafik ışıkları da nasibini aldı. Trafik ışıklarının yanmaması trafikte aksaklıklara yol açtı.

 

Bedaş ve Ayedaş’ın Siteleri Çöktü

Elektrik kesintisinin nedenini öğrenmek isteyen vatandaşlar, Boğaziçi Elektrik Dağıtım (BEDAŞ) ve İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım’ın (AYEDAŞ) internet sitelerine girmeye çalıştı. Yoğunluk üzerine BEDAŞ ve AYEDAŞ’ın internet siteleri çöktü.

 

Seferler Durdu

İstanbul’da elektrik kesintisi nedeniyle Metro, Metrobüs, Marmaray ve tramvay seferleri yapılamadı. Ankara’da da metro seferleri durdu. Alışveriş merkezlerinde de aksaklıklar yaşandı.

 

 

Başbakan Davutoğlu’ndan ‘elektrik kesintisi’ açıklaması!

Türkiye’deki elektrik kesintisiyle ilgili açıklama yapan Başbakan Davutoğlu: “Terör dahil her türlü ihtimali araştırıyoruz. Enerji Bakanlığı’nda kriz masası kurduk.” dedi.

Başbakan Davutoğlu, AK Parti Grup Toplantısı’na gelişinde Meclis Kulisi’nde gazetecilerin Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşanan elektrik kesintilerine yönelik sorularını cevapladı.

Başbakan Davutoğlu, son grup toplantısını yapacaklarını belirterek  “Elektrik kesintisiyle ilgili derhal araştırmalar başladı. Enerji Bakanımız gerekli açıklamaları yapacak. Enerji Bakanlığı’nda kriz masası kuruldu. Elektrik arzında hiçbir problem, sıkıntı yok aksine bu saatler elektrik tüketiminin az olduğu bir saat dolayısıyla enerji arzında bir sıkıntı yok. İletim hatlarında olabilecek sıkıntılar konusunda da inceleme devam ediyor. Enerji Bakanlığı’nda bir kriz masası oluştu. Saat başı açıklama yapılacak” dedi.

Başbakan Davutoğlu, “Terör saldırısı ihtimali var mı?” sorusuna “Araştırılıyor, tüm ihtimaller araştırılıyor” karşılığını verdi.

 

Elektriklerin kesilmediği tek il!

Dün saat 10.36’da, enerji nakil hatlarında yaşanan bir sorun nedeniyle tüm Türkiye’de elektrikler kesildi. Genel kesinti halen devam devam ederken, sadece bir tek şehirde elektrik var. Ülke genelinde elektrik kesintisinin yaşanmadığı tek il Van. Enerjinin İran üzerinden alındığı için kentin kesintiden etkilenmediği belirtildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz