AdıyamanGenel

Sağlık hizmeti, vatandaşa soruluyor

Türkiye Sağlık Araştırması Anketi Başladı

Sağlık hizmeti, vatandaşa soruluyor

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılı Türkiye Sağlık Araştırması’nı başlattı.

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada Bölge Müdürlüğü personelinin Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinde çalışma için 270 hanehalkını ziyaret edeceği belirtildi.

Türkiye İstatistik Kanunu ve Resmi İstatistik Programı uyarınca; Türkiye İstatistik Kurumu ülkemizin ekonomik ve sosyal yapısındaki değişimleri tespit etmek amacıyla belirli periyotlarda, çeşitli konularda araştırmalar düzenlemekte ve sonuçlarını kamuoyuna duyuruyor.

TÜİK’in düzenlediği araştırmalardan birisi de Türkiye Sağlık Araştırması. Araştırma ile ülkelerin gelişmişlik düzeylerini gösteren kalkınma göstergeleri içerisinde önemli bir paya sahip olan sağlık göstergesine yönelik bilgilerin elde edilmesi ve mevcut yapıdaki bilgi açığının kapatılması amaçlanmaktadır. Araştırma, hem uluslararası karşılaştırmalara imkan veren hem de ulusal ihtiyaçlara ışık tutan bir araştırma olma özelliğini taşıyor.

İki yılda bir uygulanan araştırmanın ilki 2008 yılında uygulandı, 2010 ve 2012 yıllarında tekrarlandı.  2014 yılı Sağlık Araştırması ise Eylül ayı itibarıyla başladığı bildirildi.

Türkiye genelinde 9 bin 740 hanehalkı ziyaret edilerek yürütülecek araştırma için TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğünce Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinde rastgele örneklemle seçilen toplam 270 hanehalkının ziyaret edileceği açıklandı. Hanehalklarında yaşayan 0-6 yaş, 7-14 yaş ve 15 yaş üzeri tüm fertler ile yüz yüze görüşülerek veri toplanıyor. 0-6 ve 7-14 yaş grubundaki çocuklarda görülen rahatsızlıklar, çocukların anket tarihinden önceki 6 ay süresince geçirdikleri hastalık, kazalar ve aldıkları hizmet türlerine ilişkin bilgiler ile 15 ve daha yukarı yaştaki bireylerin genel sağlık durumu, kronik hastalıkları, günlük aktivitelerini yürütmedeki fonksiyonel yeterlilikleri, sağlık hizmetleri kullanımı, ilaç kullanımı, yapılan aşılar ve ölçümler ile boy, kilo ve obezite değerleri, sigara ve alkol kullanımı vb. pek çok değişkene ait bilgiler araştırmadan elde ediliyor.

Araştırma kapsamında Gaziantep Bölge Müdürlüğü personeli saha çalışmasına başlamış olup, Eylül ve Ekim aylarında hafta içi ve gerektiğinde hafta sonu Gaziantep, Adıyaman ve Kilis il ve ilçe merkezleri ile köylerinde hanehalkı ziyaretlerini tamamlayacaktır. Görevli personelin haneleri ziyaretinden önce hanelere bilgilendirme mektupları gönderildiği de belirtildi.

Görevlendirilecek personel tarafından, beraberlerinde getirdikleri taşınabilir bilgisayarlar ile yapılacak bu anketle,  Türkiye İstatistik Kanunu uyarınca toplanan bilgilerin gizli kalacağını, istatistik dışında başka hiçbir amaçla kullanılamayacağını, açıklanamayacağını ve ispat aracı yapılayacağı da belirtildi.

Güne Baklış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu