Genel

“Mültecilere Desteğimizi Her Platformda Sürdüreceğiz”

AK Parti Adıyaman Milletvekili Yetiş:

“Mültecilere Desteğimizi Her Platformda Sürdüreceğiz”

 

AK Parti Sosyal İşler Başkanlığınca Şanlıurfa’da Mülteciler Zirve Çalıştayı düzenlendi. Başbakan Yardımcısı Prof.Dr.Numan Kurtulmuş’un başkanlık yaptığı   Çalıştaya, genel başkan yardımcıları Prof.Dr.Yasin Aktay, Süleyman Soylu, MKYK üyesi Prof.Dr.Mazhar Bağlı, Sosyal İşler Başkan Yardımcıları Adıyaman Milletvekili Dr.M.Murtaza Yetiş, Ağrı Milletvekili Fatma Salman, BM İyi niyet Elçisi Muazez Ersoy, Suriye Geçici Hükümet Başbakan yardımcısı Samir Hafez ve çok sayıda akademisyen ve STK temsilcisi katıldı.

AK Parti sosyal işler başkanlığı tarafından organize edilen Mülteciler zirve Çalıştayına katılan Adıyaman Milletvekili Sosyal İşler Başkan Yardımcısı Dr.M. Murtaza Yetiş, Mülteciler konusu ile ilgili çalışma yapan, uzman kişi, kurum ve STK’ların bir araya getirildiği bir çalıştay düzenlendiklerini, konu ile ilgili acilen çözüm bekleyen sorunları masaya yatırıldığını belirtti.

Mültecilik sorununun Dünyanın genel bir sorunu olduğunu ifade eden Yetiş, “Suriyeli kardeşlerimiz büyük bir zulüm altında can güvenliği için ülkemize sığınmaya devam ediyor. Suriye’de iç savaşın başladığı 3 yıldan bu yana yüzbinlerce insanın öldü, ölmeye devam ediyor. Esed zulmü altında çocuklar, kadınlar, yaşlılar en temel hak olan can emniyetinden yoksunlar. Bu sıradan bir göç değil. Zulümden kurtulmak ve can emniyeti için kardeşlerimiz Türkiye’ye sığınmaya devam ediyor. Türkiye gerçekten büyük bir fedakarlık örneği gösteriyor. Son olarak IŞİD’in Kobani’ye saldırıları sonucu yüzbinlerce Kürt kardeşimiz 3 gün içinde sınırdan geçti ve çok büyük bir sorun olmadan bu kardeşlerimize gerekli yardımlar yapıldı. Kobani işgali başlamadan önce Kobani’ye Türkiye tarafından yapılan yardımlar hala aynı şekilde devam ediyor.  Suriyeli kardeşlerimize hiçbir etnik ayrım yapmaksızın her platformda desteğimizi sürdüreceğiz. Elbette bu kadar fazla insanın bu kadar kısa bir sürede kabulü beraberinde bazı sorun ve sıkıntılara sebep oluyor. Sosyal İşler Başkanlığımızca düzenlediğimiz ve bugün zirve çalıştay olarak isimlendirdiğimiz bir dizi çalıştay gerçekleştirdik. Bu çalıştaylarda ortaya konan sorun ve çözüm önerileri raporlaştırılarak ilgili kurumlara iletiliyor. Çalıştaylarda önemli sunumlar yapıldı. Bazı kararların hükümetimizce acilen hayata geçirileceğini düşünüyoruz” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu