Genel

Lütfen sessiz olalım!

YKS bugün yapılıyor

Lütfen sessiz olalım!

 

Milyonlarca adayın iyi birer üniversiteye yerleşmek için mücadele edeceği YKS için beklenen gün geldi çattı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi yani TYT bugün yapılacak. Adıyaman valisi Nurullah Naci Kalkancı da, YKS nedeniyle bir mesaj yayınlayarak öğrencilere başarılar diledi.

ÖSYM tarafından bu sene ilk kez gerçekleştirilen YKS için geri sayım sona erdi. Uzun süredir beklenen YKS’nin birinci oturumu olan TYT yani Temel Yeterlilik Testi bugün sabah yapılacak. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumu TYT bugün, ikinci oturumu AYT ile YDT de 1 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek. TYT ve AYT adayları saat 10.00’dan sonra, YDT adayları saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

 

Vali Kalkancı Başarı Diledi

Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, “30 Haziran ve 1 Temmuz 2018 (Cumartesi ve Pazar) günü gerçekleştirilecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de yapılacaktır.

Öğrencilerimizi ve ailelerini yakından ilgilendiren YKS Sınavının ilimizde huzur ve güven içerisinde geçmesi amacıyla Valiliğimizce gerekli tedbirler alınmıştır. Öğrencilerimiz için büyük önem ifade eden bu sınavda vatandaşlarımızdan da her zaman olduğu gibi hassasiyetle davranmalarını, özellikle gürültü kirliliğine karşı duyarlı olmalarını bekliyoruz.

Hafta sonu yapılacak olan Yükseköğretim Kurumları Sınavına (YKS) katılacak tüm öğrencilerimize başarılar diliyor, sınavın öğrencilerimize, ailelerine, eğitim camiamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

 

Sorulara karşı önyargılı olmayın!

Soruları doğru okuyun ve iyi anlayın, soru kökünde ne istediğine dikkat edin, olumlu-olumsuz, ulaşılır- ulaşılmaz, getirilir-getirilemez ifadelerini dikkate alın ve sizi çözüme götürecek ipuçları ve vurguların altını çizin.

Soruları daha iyi anlamak adına çok fazla okuyarak zihninizi karıştırmayın ve hepsinden önemlisi sakın soruları kendi mantığınız ve anlayışınız çerçevesinde yorumlamayın. Böyle bir tavır sizi çözümden ve doğru seçenekten uzaklaştıracaktır. Birçok öğrenci genel bir algılamayla uzun soruların karmaşık ve zor olduğunu düşünerek ya bu soruları çözmez ya da uzun zaman harcarlar. Ancak şunu unutmayın ki, her sorunun kendine has bir yapısı ve çözüm yolu vardır.

Dikkatli bir okuma ve algılamayla birçok sorunun çözüm aşamaları oluşturulabilir ya da biraz sonra değineceğimiz üzere turlama tekniğiyle ikinci tura bırakılarak sınavın bütününe zarar vermesi engellenebilir. Bu konuyla ilgili son uyarımız, aynı testlerde yer alan zorluk derecesi birbirinden farklı soruların puan getirisinin aynı olması.

 

Hangi Testten Başlayacağına Karar Verememek

Öğrencilerin sık sorduğu sorular arasında, “sınava hangi testten başlamalıyım” geliyor. Kişiden kişiye farklılaşan ve değişen bu durumu deneme sınavlarıyla keşfedip kendinize bir yol haritası çizebilirsiniz. Ancak sınava, başarılı olduğunuz ve aynı zamanda size puan getirisi fazla olan testten başlamanız sizi hem morallendirecek hem de zamanı doğru kullanmanız açısından büyük avantaj sağlayacaktır.

Örneğin, TYT’de yüksek puan almak, aynı zamanda AYT’de Eşit Ağırlık puanıyla yerleşmek isteyen bir öğrencinin matematik ya da Türkçe testleriyle başlaması; hem soru sayısı hem de puan getirisi açısından iyi bir karar olur. Sonrasında sosyal testiyle devam ederek zaman durumuna göre fen ile sınavın sonlandırması doğru bir strateji olacaktır.

 

Doğru Soru Çözme Taktiği Kullanmamak

YKS’den istenilen sonuçları elde etmek için iyi bir taktik belirlemeniz gerekiyor. Turlama tekniği, normal ve kolay soruların çözülerek testlerin tamamlanması, zor ve çok zor soruların ikinci tura bırakılmasına dayanıyor. Teknik iyi uygulanırsa sınavın yüzde 75’e yakın kısmı, zaman doğru biçimde kullanılarak üst performansla tamamlanabilir. Ancak bu performansın cevap kâğıdına da doğru kodlanması hayati önem taşıyor. Bu konuda öncelikle bilgi düzeyiniz ve sorunun zorluk derecesi ne olursa olsun tüm seçenekleri okumadan ve cevaptan emin olmadan işaretleme yapmayın.

Cevap kağıdına işaretleme konusunda gruplama mantığını kullanabilirsiniz. Her cevabın tek tek optiğe işaretlenmesinde dikkatimiz dağılabilir ve zaman kaybı yaşayabiliriz. Bunun yerine belirli sayıda ya da sayfa bitimlerinde cevapları optiğe işaretlemek hem size kısa molalar sağlayacak hem de yaşanması olası zaman kayıplarının önüne geçecektir.

 

Sınav Bugün

Bu yıl ilki gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) bugün ve bugün yapılacak.

YKS’nin birinci oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) bugün, ikinci oturumu Alan Yeterlilik Testi (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) de 1 Temmuz Pazar günü gerçekleştirilecek.

YKS’nin birinci oturumu TYT ve ikinci oturumu AYT için adaylar saat 10.00’dan sonra, YDT adayları saat 15.30’dan sonra sınav binalarına alınmayacak.

TYT’ye başvuru yapan 2 milyon 381 bin 784 aday 7 bin 884 binadaki 129 bin 291 salonda, AYT’ye başvuran 2 milyon 19 bin 853 aday 6 bin 746 binadaki 108 bin 470 salonda, YDT’ye başvuran 131 bin 453 aday ise 779 binadaki 6 bin 418 salonda sınava alınacak.

TYT’de adaylara Türkçe testinden 40, Sosyal Bilimler testinden 20, Temel Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 20 olmak üzere toplam 120 soru yöneltilecek.

AYT’de ise Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 testinden 40, Sosyal Bilimler-2 testinden 40, Matematik testinden 40, Fen Bilimleri testinden 40 soru, YDT’de ise 80 soru sorulacak.

YKS sonuçları, 31 Temmuz’da açıklanacak.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu