Genel

Kurban Bayramı Tatili 3 Ekim Cuma Günü Başlıyor

Kurban Bayramı Tatili 3 Ekim Cuma Günü Başlıyor

Herkesin merakla beklediği Kurban Bayramı tatil süresi belli oldu. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Kurban Bayramı tatil süresi 5 güne uzatıldı. Arife günü de dahil edilerek Kurban Bayramı tatili 3 Ekim Cuma günü başlıyor.

Tüm kamu personeli, Kurban Bayramı arifesi olan 3 Ekim Cuma günü yarım gün idari izinli sayılacak.

Başbakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun talimatıyla kamu kurumlarına yazı gönderildi. Buna göre, gerekli tedbirlerin alınarak hizmetlerin aksatılmaması, zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede eleman bulundurulması kaydıyla, kamu kurum ve kuruluşlarındaki tüm çalışanlar, Kurban Bayramı’nın arifesi 3 Ekim 2014 Cuma günü yarım gün idari izinli sayılacak. Böylece, Kurban Bayramı izni kamu personeli için toplamda 5 gün olacak.

 

Kurban Bayramı Ne Zaman?

3 Ekim Cuma – Kurban Bayramı arifesi

4 Ekim Cumartesi – 1. gün

5 Ekim Pazar- 2. gün

6 Ekim Pazartesi – 3. gün

7 Ekim Salı – 4. gün

 

İlk kurban bayramı ne zamandı?

İslami kaynaklarda belirtildiğine göre ilk Kurban Bayramı bundan tam 1390 yıl önce tarihler 624 yılını gösterdiğinde Medine’de, Hz. Muhammed’in (sav) ‘İlk Kurban Bayramı namazını’ kıldırmasının akabinde kutlanmıştır. O tarihten sonra da gelenek haline gelmiş ve bu yıllara kadar ulaşmıştır.

Hz. Muhammed (sav) ilk Kurban Bayramı’nda 2 kurban kestirmiş ve bunlardan bir tanesinin duasını: “Allah’ım! Bu senin birliğine ve senden bana gelenlere şehâdet eden bütün ümmetim namınadır.” şeklinde yaparken, diğerinin duasını: “Allah’ım! Bu da, Muhammed ve Muhammed’in ev halkı içindir.” diye yapmıştır.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu