Kayıt dışı, her şekilde kaybettiriyor

14 Temmuz 2015 Salı, 10:27

Hem ülke kaybediyor, hem çalışan, hem çalıştıran

Kayıt dışı, her şekilde kaybettiriyor

 

Kayıtlı ve kayıt dışı çalışan arasında önemli gelir farkı var. İşteki duruma göre kayıtlı ve kayıt dışı çalışanların 2013 yılı esas iş gelirleri incelendiğinde, en büyük gelir farkının ücretli, maaşlı çalışanlarda olduğu görüldü. Araştırma sonuçlarına göre, kayıt dışı ücretli çalışanların yıllık ortalama geliri 7 bin 988 TL iken, kayıtlı çalışanların yıllık ortalama ücret geliri 16 bin 404 TL olarak gerçekleşti.

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, TÜİK Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırmasının kayıtlı ve kayıt dışı çalışanlarla ilgili sonuçları değerlendirildi. Açıklamada kayıtlı ve kayıt dışı çalışan arasında önemli gelir farkının olduğu belirtildi.

Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması sonuçlarına göre 2013 yılında esas işten elde edilen yıllık ortalama gelir 15 bin 226 TL iken, esas işinden ötürü Sosyal Güvenlik Kurumu’na kayıtlı olanların ortalama geliri 17 bin 935 TL, kayıtlı olmayanların ortalama geliri ise 8 bin 915 TL olarak gerçekleşti.

 

En büyük gelir farkı ücretli, maaşlı çalışanlarda

İşteki duruma göre kayıtlı ve kayıt dışı çalışanların 2013 yılı esas iş gelirleri incelendiğinde, en büyük gelir farkının ücretli, maaşlı çalışanlarda olduğu görüldü. Araştırma sonuçlarına göre, kayıt dışı ücretli çalışanların yıllık ortalama geliri 7 bin 988 TL iken, kayıtlı çalışanların yıllık ortalama ücret geliri 16 bin 404 TL olarak gerçekleşti.

Kayıt dışı çalışan yevmiyelilerin yıllık ortalama geliri 5 bin 503 TL iken, kayıtlı yevmiyelilerin geliri 8 bin 843 TL oldu. İşverenlerde,  kayıt dışı çalışanların ortalama yıllık geliri 30 bin 489 TL iken kayıtlı çalışanların geliri 41 bin 327 TL olarak gerçekleşti. Kendi hesabına kayıt dışı çalışanlar yıllık ortalama 9 bin 477 TL gelir elde ederken kayıtlı çalışanlar 18 bin 182 TL gelir elde etti.

 

İnşaat sektöründe kayıtlı ve kayıt dışı gelir farkı daha yüksek

TÜİK Gaziantep Bölge tarafından yapılan açıklamada en yüksek gelir farkının inşaat sektöründe gözlendiği bildirildi. Araştırma sonuçlarına göre, 2013 yılında tüm sektörlerde kayıt dışı çalışanların yıllık ortalama geliri, kayıtlı çalışanların yıllık ortalama gelirinin yaklaşık yarısını oluştururken, en yüksek gelir farkı inşaat sektöründe gözlendi.

İnşaat sektöründe kayıtlı çalışanların yıllık ortalama geliri 17 bin 696 TL iken, kayıt dışı çalışanların yıllık ortalama geliri 8 bin 386 TL olarak gerçekleşti. Sanayi sektöründe ise kayıtlı ve kayıt dışı çalışanların yıllık ortalama geliri sırasıyla 14 bin 643 TL ve 7 bin 959 TL oldu.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz