İsmet Yılmaz, Meclis Başkan Adayı Oldu

27 Haziran 2015 Cumartesi, 08:38

AK Parti Meclis Başkan adayını açıkladı

İsmet Yılmaz, Meclis Başkan Adayı Oldu

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti’nin TBMM Başkan adayının Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz olduğunu açıkladı. AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın’ın da aralarında bulunduğu AK Parti Grup Başkanvekilleri ile birlikte Meclis’e gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Meclis Başkanlığı adaylık dilekçesini TBMM Genel Sekreterliği’ne teslim etti.

  1. Dönem Meclis Başkanı olmak için adaylık başvuru dilekçesini AK Parti Grup Başkanvekilleri ile birlikte Meclis Genel Sekreterliği’ne teslim eden Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “25. Dönem için TBMM Başkanlığı’na adaylık dilekçemi verdim. AK Parti Grubu da beni aday gösterdiklerine dair dilekçelerini teslim ettiler” dedi.

Gazetecilerin sorularına cevap veren Yılmaz, “Meclis’teki milletvekillerimizin oylarına talibim. Eğer seçilirsem 77 milyonu kucakladığımız gibi Meclis’teki 550 milletvekilini kucaklayan ve seçim sonuçlarının gösterdiği uzlaşmayı gerçekleştirmek için bir başkanlık yapacağım” diye konuştu.

Siyasi parti liderlerinden randevu aldığını kaydeden Yılmaz, “Destek turuna çıkacağım, siyasi parti liderlerini ziyaret edeceğim. Seçildiğim gün bakanlık görevinden ayrılıyorum” şeklinde konuştu.

 

Başbakan Davutoğlu Açıkladı

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti’nin Meclis Başkan adayını açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti’nin TBMM Başkan adayının Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz olduğunu açıkladı.

Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları:

Davutoğlu, “Önümüzdeki günlerde özellikle Sayın Cumhurbaşkanımızın görevlendirmesine müteakip, bu sefer koalisyon çalışmaları ile ilgili olarak da faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. En doğru kararı alabilmek, ülkemiz için en hayırlı sonuca ulaşabilmek için bundan sonraki çalışmalarımızı yoğunlaştırarak devam edeceğiz” dedi.

“MKYK ve Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasın, bütün vekillerimizin kararı tarafıma bildirildi. Bütün bu kannatleri değerlendirdikten sonra iki arkadaşımızın ismi öne çıktı. Her iki arkadaşımızla da iftar sonrası ayrı ayrı görüştüm. Bütün partmizin sergilediği olgun tavırdan memnunum. Bu hareketimiz siyasetimizin geleceği açısından memnuniyet verici bir şey. Hiç bir tartışma yaşanmadı. En son iki isim üzerinde istişareler yoğunlaştığı için bunları söylüyorum.

İstişareler sonucunda Meclis Başkanlığı konusunu ele aldık. İki arkadaşımın ismi açık bir şekilde öne çıktı. Nabi Avcı ve İsmet Yılmaz. Dün ikisiyle de görüştüm. Kanaat beyan eden tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Meclis Başkan adayımız Sivas Milletvekili adayımız İsmet Yılmaz’dır.”

 

Kılıçdaroğlu’nun Yaklaşımını Olumlu Buluyorum

Kılıçdaroğlu’nun bugün yapmış olduğu açıklamaları son derece olumlu buluyorum. O makamın onurunu korumak hepimizin görevi. Ümit ederim ki sayın Bahçeli’de HDP’de aynı yaklaşımda olur ve bir an önce hükümet kurulur.

 

Koalisyon Görüşmeleri

Kimseye kapımızı kapatmadık. Benimle görüşmek isteyen Başbakan olarak bü ülkedeki her bir vatandaşımızın emanetini üstlenmiş biri olarak herkesle görüşürüm.

Ak-Parti-Meclis-Baskan-Adayini-Acikladi-3

3 Dönem Kuralı

3 dönem kuralı Ak Parti’nin kuruluşundan beri olan bir kuraldır. Şuanda bu tartışmalar gündemimizde yok çünkü gündemimiz koalisyon kurmaktır.

 

Bakanlıkların Sayısının Artması

Seçim neticeleri böyle olmasaydı ve koalisyon ihtimali doğmasaydı bizim bakanlıkları yeniden yapılandırma gibi bir düşüncemiz vardı. Bakanlıkların icap ederse yeniden yapılandırma konusunu arkadaşlarımızla daha öncede konuşmuştuk. İhtiyaç olursa konuşulur. Bunun koalisyon ile ilgili bir durumu yoktur. İhtiyaç görülürse bunları değerlendiririz.

 

Meclis Başkanı Seçimi Ne Zaman Yapılacak?

Başkanlık seçiminin ilk iki turu 30 Haziran Salı yapılacak. Eğer bu turlarda başkan seçilemezse 1 Temmuz Çarşamba günü 3. ve 4. tur gerçekleştirilecek.

Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tam sayısının üçte ikisi (367), üçüncü oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.

Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oyu alan 2 aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, başkan seçilecek.

AK Parti’nin Meclis Başkanı adayı olarak belirlediği isim İsmet Yılmaz kimdir?

 

Milli Savunma Bakanı Yılmaz’ın Baba Ocağında Sevinç

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın AK Parti’den meclis başkanı olarak aday gösterilmesi baba ocağı Sivas’ın Gürün ilçesinde sevinçle karşılandı.

7 Haziran genel seçimlerinin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı için diğer partiler adaylarını açıklarken, AK Parti’nin adayı bugün belli oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu, meclis başkanlığı için aday olarak Milli Savunma Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz’ın adını açıkladı.

Bakan Yılmaz’ın meclis başkanı olarak aday gösterilmesinin ardından baba ocağı Gürün’de bu karar sevinçle karşılandı. Karardan dolayı mutlu olduklarını belirten Gürün halkı, meclis başkanlığı Cumhurbaşkanlığı’ndan sonra en büyük makam olduğu için bu karardan son derece memnun olduklarını söylediler.

Bazı vatandaşlar da Bakan Yılmaz’ın çok dürüst bir insan olduğunu ifade ederek, seçilmesi durumda görevi layıkıyla yerine getireceğini belirttiler.

 

İsmet Yılmaz kimdir?

İsmet Yılmaz, 10 Aralık 1961’de Sivas Gürün’de doğdu. Babasının adı İbrahim, annesinin adı Turunç’tur. İngilizce bilen Yılmaz, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

Eğitim hayatı

Hukukçu, Yönetici ve Gemi Mühendisi; İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Makine Bölümünden ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Yüksek lisanslarını İsveç Dünya Denizcilik Üniversitesinde “Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi” alanında ve Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk ABD’de yaptı. Doktorasını Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü deniz hukuku alanında tamamladı.

 

Meslek hayatı

Kamu ve özel sektörde yaklaşık 20 yıl mühendis, müşavir avukat olarak çalıştı. 2002’de Denizcilik Müsteşarı olarak atandı. Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini yürüttü. 2007’de Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirildi.

Anayasanın 114. maddesi uyarınca 1 Kasım 2007’de TBMM dışından Ulaştırma Bakanlığına atandı. 61. Hükümette Milli Savunma Bakanlığı görevine getirildi. 24. Dönem Sivas Milletvekili olarak TBMM’ye girdi. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 3. döneminde Vecdi Gönül’ün yerine Milli Savunma Bakanlığına atandı. 25. Dönem Sivas Milletvekili olarak TBMM’ye tekrar girdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz