Genel

İletişime önem vermiyoruz

 

İletişime önem vermiyoruz

 

Gazetecilik ve enformasyon istihdamda en düşük, işsizlikte ise en yüksek alan.

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, İşgücü Araştırması 2014 yılı sonuçları değerlendirildi. Açıklamada Türkiye genelinde yüksekokul veya fakülte mezunlarında istihdam oranı %70,7 iken, işsizlik oranının 10,6 olduğu bildirildi.

Yüksekokul veya fakülte mezunları FOET 1999’a (Eğitim ve Öğretim Alanları Sınıflaması) göre istihdam ve işsizlik oranları incelendiğinde, “Gazetecilik ve enformasyon”un %50,6 ile istihdam oranının en düşük, %29,1 ile de işsizlik oranının en yüksek gerçekleştiği alan olduğu görüldü.

 

İşsizlik genel lise mezunlarını daha çok vuruyor

İşgücü Araştırması 2014 yılı sonuçlarına göre, Türkiye genelinde işsizlik oranı %9,9 iken, mezun olunan okula göre, en yüksek işsizlik oranı %11,9 ile genel lise mezunları, %11,8 ile ilköğretim, ortaokul ve orta dengi meslek okulu mezunlarında gözlendi. İstihdam oranının en yüksek olduğu eğitim düzeyi ise %70,7 ile yüksekokul veya fakülte mezunları iken, bunu %58,1 ile meslek lisesi mezunları izledi.

 

Sağlık alanından mezun olanlarda istihdam olanağı daha fazla

İstihdam oranının en yüksek olduğu alanlar ise %83,1 ile “Sağlık”, %83 ile “Veterinerlik” ve %79,4 ile “Güvenlik hizmetleri” oldu. İstihdam oranı en düşük olan “Gazetecilik ve enformasyon” alanını, %61,7 ile “Sanat” ve %62,8 ile “Sosyal ve kişisel hizmetler” izledi.

Diğer taraftan, işsizlik oranı en yüksek olan, “Gazetecilik ve enformasyon” alanını, %16,6 ile “Bilgisayar”, ve %16,3 ile “Sanat” izledi. İşsizlik oranı en düşük alanlar ise %2,5 ile “Güvenlik hizmetleri”, %3,2 ile “Sağlık” ve %7,2 ile “Beşeri bilimler” oldu.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu