Genel

İKA’dan 10 Milyonluk Destek

İKA Yönetim Kurulu Gaziantep’te Toplandı

İKA’dan 10 Milyonluk Destek

 

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2015 yılı Mali Destekler programı kapsamında 10 Milyon 250 Bin TL destek sağlayacak. İpekyolu Kalkınma Ajansı Şubat ayı olağan Yönetim Kurulu toplantısı Gaziantep Valisi Erdal Ata başkanlığında toplandı.  Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Kültür Turizm Altyapısı, Kobiler ile Organik Tarım alanında olmak üzere üç ana başlıkta teklif çağrısına çıkan İpekyolu Kalkınma Ajansının, 2015 yılında 10 Milyon 250 Bin TL destek sağlayacağını söyledi.

İpekyolu Kalkınma Ajansı Şubat ayı olağan Yönetim Kurulu toplantısı Gaziantep’te Vali Erdal Ata başkanlığında toplandı. İpekyolu Kalkınma Ajansı’nda gerçekleştirilen toplantıda, 2014 yılı Faaliyet raporları görüşüldü. Bölgesel kalkınmanın sağlanması ve bölge içi gelişmişlik farklarının azaltılmasını temel görev edinen İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın, kurulduğu günden bu yana Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinde faaliyetlerine devam ettiğini ifade eden İpekyolu Yönetim Kurulu Başkanı ve Valisi Erdal Ata, bölgenin geleceğine yön veren ve dinamik bir kurum haline gelen İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın yapmış olduğu çalışmalar ile bölgenin bilinirliğini arttırdığını kaydetti.

Ajansın desteklerine de değinen Vali Ata şunları söyledi:

“2014 yılı proje teklif çağrısı kapsamında 3 ayrı mali destek programına çıkılmış olup bölgeden toplam 331 proje teslim alınmıştır. Değerlendirme sonrası başarılı bulunan projelere toplam 16,5 milyon TL tahsis edilmiştir. Ayrıca, Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı (BROP) kapsamında yürütücü konumunda olan Ajans, “Halıcılık Mükemmeliyet Merkezi” ve “Dokunmamış Kumaş (Nonwoven) ve Nanoteknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi”nin kurulmasına yönelik projeler Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu tarafından onaylanmıştır. 2015 yılı Mali Destek Programı kapsamında ise Kültür- Turizm Altyapısı Mali Destek Programı (Kar Amacı Gütmeyen Kurum ve Kuruluşlar) bütçesi 4 Milyon TL, Rekabetçilik ve Yenilikçilik Kapasitesinin Arttırılması Mali Destek Programı (KOBİ) bütçesi 4 Milyon TL, GAP Organik Tarım Değer Zinciri Pilot Uygulamaları Mali Destek Programı (Kar amacı güden kuruluşlar ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar) bütçesi 2 Milyon 250 Bin olmak üzere bölgeye 3 başlıkta 10 Milyon 250 bin TL destek sağlanacaktır.’’

Toplantıya; Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Kilis Valisi Süleyman Tapsız, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara, Kilis İl Genel Meclisi Başkanı Mehmet Metin Karakuş, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu ve İpekyolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Bülent Özkan katıldı.

 

İKA 2015 Yılı Mali Destek Programına Çıktı

İpekyolu Kalkınma Ajansı 2015 yılı Mali Destekler programı kapsamında 10 Milyon 250 Bin TL destek sağlayacak. Kültür Turizm Altyapısı Mali Destek Programı, Kobiler için Rekabetçilik ve Yenilikçilik Kapasitesinin Arttırılması Mali Destek Programı ile GAP Organik Tarım Değer Zinciri Pilot Uygulamaları Mali Destek Programı olmak üzere üç ana başlıkta teklif çağrısına çıkan İpekyolu Kalkınma Ajansı, 2015 yılında 10 Milyon 250 Bin TL destek sağlayacak.

İpekyolu Kalkınma Ajansının Adıyaman-Gaziantep ve Kilis illeri için üç ana başlıkta destekleyeceği 2015 yılı destek programının toplam bütçesi 10 Milyon 250 Bin TL. Bu miktarın 4 Milyon TL’si Kültür Turizm Altyapısı Mali Destek Programı, 4 Milyon TL’si Rekabetçilik ve Yenilikçilik Kapasitesinin Arttırılması Mali Destek Programı ile 2 Milyon 250 Bin TL’si ise, GAP Organik Tarım Değer Zinciri Pilot Uygulamaları Mali Destek Programı kapsamında yapılacak başvurulara ayrıldı.

2015 yılı İKA mali destek programları kapsamında bir açıklama yapan Vali Mahmut Demirtaş, “İpekyolu Kalkınma Ajansının kurulduğu 2010 yılından bu yana Adıyaman’da 91 projeye 18,2 milyon TL destek sağladığını belirterek,”Adıyaman-Gaziantep ve Kilis ilinin içinde bulunduğu İKA, 2015 yılında da 3 başlık altında toplam 10 Milyon 250 bin TL destek sağlayacaktır. Mali Destek programları ile Adıyaman, Gaziantep ve Kilis illerine yönelik, ‘‘Kültür- Turizm Altyapısı Mali Destek Programı, Rekabetçilik ve Yenilikçilik Kapasitesinin Arttırılması Mali Destek Programı ile GAP Organik Tarım Değer Zinciri Pilot Uygulamaları Mali Destek Programı desteklenecektir.

Kültür-Turizm Altyapısı Mali Destek Programıyla TRC1 Bölgesi’nde kültür ve turizm odaklı altyapının iyileştirilmesinin destekleneceğini bildiren Vali Mahmut Demirtaş, “TRC1 Bölgesi’nde doğal, tarihi ve kültürel mirasın değerlendirilmesine yönelik altyapı ve restorasyon çalışmalarının yapılması ve TRC1 Bölgesi’nde kültür-sanat olanaklarının arttırılmasına yönelik altyapı çalışmaları desteklenecektir. Rekabetçilik ve Yenilikçilik Kapasitesinin Arttırılması Mali Destek Programı ile de TRC1 bölgesindeki işletmelerin rekabetçilik ve yenilikçilik kapasiteleri artırılarak, işletmelerin üretim maliyetlerinin azaltılması ve kapasitelerinin arttırılması, ÜR-GE, AR-GE ve inovasyon çalışmalarının arttırılması, uluslararası ticaretin geliştirilmesi ve kurumsallaşma kapasitesinin arttırılması amaçlanmaktadır” dedi.

Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda İpekyolu Kalkınma Ajansı ve Karacadağ Kalkınma Ajansı işbirliğinde uygulanacak ve Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan GAP Organik Tarım Değer Zinciri Pilot Uygulamaları Mali Destek Programıyla ürün bazlı bölgesel değer zincirinde gelişmenin sağlanmasını hedeflediklerini belirten Vali Mahmut Demirtaş, 2015 yılı mali destek programı kapsamında hayata geçirilecek tekrarlanabilir ve ölçeklendirilebilir başarı hikâyeleri ve uygulamalar ile organik tarım sektörünün gıda, tekstil ve turizm başta olmak üzere, çeşitli ekonomik faaliyetlerin de bölge satında yaygınlaştırılmasını amaçlamaktayız” dedi.

Vali Mahmut Demirtaş, 2015 yılı Mali Destek Programlarına online son başvuru tarihinin 27 Mart 2015, projelerin Ajansa son teslim tarihinin ise 3 Nisan 2015 olduğunu hatırlattı.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu