Genel

“İdamın düşünülüp, tartışılması gerekir”

Baro Başkanı Demir:

“İdamın düşünülüp, tartışılması gerekir”

 

Baro Başkanı Hasan Demir, “İdamın düşünülüp, tartışılması gerekir” dedi.

Demir, yaptığı açıklamada,  Özgecan Aslan’ın hunharca öldürülmesi üzerine idamın gündeme geldiğini belirterek, Türkiye de sürekli bu tür hadiselerden sonra idam cezasının gündeme geldiğini ifade etti.

İdam cezasının oturulup aklıselim bir şekilde düşünülmesi gerektiğini anlatan Demir, “Bütün çerçevesiyle düşünülmesi gerekir, tartışılması gerekir. Türkiye’de ne zaman böyle bir olay olursa idam, hep tartışılıp konuşuluyor. Böyle hemen her olaydan sonra düşünülmesi demek ki kamuoyu tam da benimsenmediğini göstermektedir. Kaldı ki Türkiye’de ceza kanunu mevcut eski ceza kanununa göre idam cezası vardı. Bunu bütün Avrupa’nın medeni ülkelerinin bastırması üzerine bizler idam cezasını kaldırdık. Bu idam cezasının getirilmesi bütün suçlar için değil de bu tür böyle infial uyandıran insanın vicdanını sızlatan hunharca kişisel suçlar için düşünülebilir. Ama onunda iyi düşünülmesi lazım, neticede masum bir insanın öldürülmesi, hak etmediği cezaya çarptırılıp öldürülmesi, 10 tane hak edenin cezalandırılması ağır sonuçlar ortaya çıkar. Onun için düşünüle bilinir”

 

Minibüs Şoförleri İyi Eğitilmeli

Bu cezaların iki amacının olduğunu aktaran Demir, şöyle devam etti:

“Caydırıcı olması ve ıslah edici olması. Özellikle bu minibüs şoförlerine çocuklarımızı, kadınlarımızı, analarımızı teslim ediyoruz. Oradaki minibüs şoförlerinin iyi eğitilmesi lazım. İyi insanlardan oluşturulması gerekir. Birazda oradan, cinayetlerin çoğu oradan geliyor. Siz artık korumasızsınız, tamamen adamın inisiyatifine kalmışsınız. Orada psikopat ruhlu, toplumda suç tipi olan, suç işlemeye meyilli olan insanlar orada. Ben de şahsi suçlar noktasında idam cezasının getirilmesine inanıyorum. Bu son hadiseler toplumda, bu tür suçların caydırılmadığı ve mevcut kanunlarımızın bunu önlemediği göstermektedir. Caydırıcı olması açısından, bu tür hadisenin münhasil kalmak kaydıyla devlete karşı işlenen suçlarda değil, kişilere karşı böyle hunharca kamuoyunun vicdanını sızlatan, hepimizi rahatız eden, insanlık dışı suçlar da belki caydırıcı olmasında idam cezası düşünülebilir ve tartışılması gerektiği kanaatindeyim”(BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu