Genel

İçişleri Bakanlığı’ndan Valiliklere ‘Kargo’ Uyarısı

İçişleri Bakanlığı’ndan Valiliklere ‘Kargo’ Uyarısı

 

İçişleri Bakanlığı kargolara çok sıkı denetimler getiriyor. Kargoların göndericisi, alıcısı ve teslim alanın kimlik bilgilerinin alınmasını zorunlu kılıyor. Ayrıca şüpheli paketler açılabilecek.

İçişleri Bakanlığı, son zamanlarda Türkiye’de yaşanan terör olayları ile birlikte bazı suç unsurlarının kargo yoluyla naklinin gerçekleştirilmesinden dolayı harekete geçti. Bakanlık, 81 ilin valisine gönderdiği yazıda posta gönderilerine yönelik güvenlik tedbirlerinin artırılması konusunda uyardı.

 

Sıkı Kontrol Kuralları Geliyor

Bakanlığın aldığı kararda, kargoların göndericisi, alıcısı ve teslim alanın kimlik bilgilerininin alınmasını zorunlu kılıyor. Bunun yanında şüpheli paketler açılarak içleri kontrol edilebilecek.

Bu konuda alınan kararlardan bazıları şöyle:

Göndericinin adı-soyadı, TC Kimlik numarası (yabancı uyruklular için pasaport numarası, uluslararası geçerliliği olan muadili belgenin numarası veya TC yetkili mercilerince verilmiş kimliği tespite yarayan belge numarası), açık adres bilgisi, telefon numarası bilgileri en az iki yıl süreyle saklanır.

 

Teslim Alanın Adı-Soyadı Mutlaka Olmalı

Gönderinin, üzerinde gönderici olarak belirtilen kişiden farklı bir kişi tarafından hizmet sağlayıcısına teslim edilmesi durumunda, gönderiyi teslim eden kişinin adı-soyadı, TC Kimlik numarası, açık adres bilgisi, telefon numarası bilgileri bulunacak.

 

Personelin Kimlik Bilgileri de Kayıt Edilecek

Alıcının adı-soyadı ve açık adres bilgisi, gönderinin cinsi, kabul sırasında göndericinin kimlik ve gönderinin içeriğinin kontrolü işlemlerini gerçekleştiren hizmet sağlayıcısı şirket personelinin adı, soyadı, TC kimlik numarası bilgileri kayıt edilecek.

 

Alıcı Kimlik Bilgilerini Vermezse Gönderi Teslim Edilmeyecek

Alıcının kimlik bilgilerini vermek istememesi durumunda gönderi teslim edilmeyecek, göndericisine iade edilecek.

 

Gönderiler Açtırılarak Kontrol Edilecek

İçerisinde yasak madde bulunduğundan şüphelenilen posta kolisi veya kargosu özel hayatın gizliliğine de dikkat edilerek göndericiye açtırılarak, kontrol edilecek.

 

Posta Kabul Odalarına Kamera Konulacak

Hizmet sağlayıcılarının posta gönderilerini kabul merkezlerinde kamera sistemi kurularak kayıtlar, gerektiğinde ilgili mercilere sunulmak üzere en az bir 1 ay süreyle saklanacak.

 

Teröristler Kargoyu Nasıl Kullanabilir?

Teröristler, denetimsiz gönderilen kargolarla, uyuşturucu madde, patlayıcı veya benzeri suç unsurlarını rahatlıkla diledikleri yere gönderebilirler.

Alınan denetim tedbirleri sayesinde, kargolar artık yasadışı faaliyetlerde kullanılamayacak.

 

İstanbul’da Kargoyla Gelen Paket Patlamıştı

İstanbul Maltepe’de 4 katlı binadaki elektrik ve mühendislik firmasına kargoyla gelen bir paketin şirket çalışanlarınca açılmasının ardından patlama meydana gelmişti. Olayda patlayan kargo paketinin içinde düzenekli EYP olduğu ortaya çıkmıştı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu