Anasayfa / Genel / “Her İşyerine Bir Kreş!”

“Her İşyerine Bir Kreş!”

Kesk’ten kreş kampanyası:

“Her İşyerine Bir Kreş!”

 

Anneler Günü yaklaşırken, KESK, çalışan annelerin feryadını kampanyaya dönüştürdü. Her İşyerine Bir Kreş yapılması istenen kampanyada, kreşin ebeveyn ve çocukların bir hakkı olduğuna da dikkat çekildi.

KESK Dönem Sözcülüğü Adına bir açıklama yapan SES Adıyaman Şube Eşbaşkanı Fatma Unutmaz, kreşin anne baba ve çocuk hakkı olduğunu belirterek, her iş yerinin kreş açması gerektiğini söyledi.

Unutmaz, “Türkiye’de 0-6 yaş döneminde bulunan çocukların % 86,7’sine anneleri bakmaktadır. İş gücü piyasasına hiç girememiş ya da çocuk olduktan sonra ayrılmış kadınlar sosyal hizmetlerin ucuz ikamesi olarak değerlendirilmektedir. Milli Eğitin Bakanlığı’na (MEB) bağlı gündüz bakım evleri ve anaokulları sayısı 28.891 (MEB 2017) buradan yararlanan çocuk sayısı 1.315.854’tür. 3-5 yaş arasında MEB’e bağlı kurumlarda okul öncesi eğitim alan çocukların toplam içerisinde oranı %35 olduğu düşünüldüğünde; 3-6 yaş aralığında yaklaşık 4 milyon çocuk okul öncesi eğitim almamaktadır.

ASPB’na bağlı kreşlerde ise durum daha vahimdir. Her bin çocuktan sadece ikisi 0-3 yaş arasında kreşe gitmektedir. Var olan kreşlerin %47’si İstanbul, İzmir ve Ankara’da bulunmaktadır.” dedi.

Unutmaz, “2004 yılında 419 olan kamu kreşi sayısı 2016 yılı itibariyle 56 ya gerilemiştir. Konfederasyonumuz KESK’ in bilgi edinme hakkı çerçevesinde yaptığı başvurulara rağmen kamu kreşleri sayısının güncel bilgisi açıklanmamaktadır. 2017 yılından başlatılan ve özel kreşlere 5 yıl boyunca vergi muafiyeti sağlayan düzenleme ile kamusal bir hak olan kreş hizmeti tümüyle özel sektöre devredilmek istenmektedir.” dedi.

“Kreş ebeveyn ve çocuk hakkıdır. Her İşyerine Kreş” kampanyası başlattıklarını söyleyen Unutmaz, kampanyanın 12 Haziran’a kadar süreceğini söyledi.

Unutmaz, “Sosyal devletin bir yükümlülüğü olarak iş yerlerimizde kreşlerin açılması, demokratik, nitelikli ve ücretsiz hizmetin verilmesi çocuk bakım sorununa kamusal bir çözüm bulunması anlamına gelmektedir. Bu yolla ebeveynler ortak sorumluluk alacak; çocuklar özgür ve demokratik bir toplumda büyüyecektir.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Bu Habere de Bakın

Ramazana yağmurla başlıyoruz

Meteoroloji 13. Bölge Müdürlüğü Elazığ, Tunceli ve Bingöl için gök gürültülü sağanak yağış uyarısı yaptı.  …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir