Genel

GSS’de Son Tarih 2 Kasım

GSS’de Son Tarih 2 Kasım

 

Adıyaman Sosyal Güvenlik İl Müdürü Fuat Tekin, Genel Sağlık Sigortasında yapılandırma için son müracaatın 2 Kasım olduğunu, taksit ve peşin ödeme süresinin de 30 Kasım olduğunu belirterek, vatandaşların mağduriyet yaşamaması için SGK İl Müdürlüklerine müracaat etmelerini istedi.

SGK İl Müdürü Fuat Tekin, 92’nci ve geçici 12’nci maddelerle 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamındaki kişilerin genel sağlık sigortalılığının zorunlu hale getirildiğini belirterek, “Bilindiği üzere; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 92 nci ve geçici 12 nci maddelerinde, ülkemizde yaşayanlardan herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlar 01.01.2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortası kapsamına alınmıştır.” dedi.

Tekin “510 Sayılı Kanunun 60. Maddesinin (g) bendi kapsamında zorunlu genel sağlık sigortalısı kapsamına alınanların gelir tespiti ve  yapılandırma işlemleri 31.03.2015 tarihli ve 2015 /7470 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile; gelir tespitine başvuru, yapılandırmaya başvuru ve ilk taksit ödeme süresi 6 ay uzatılmıştı.” dedi.

Yapılan düzenleme göre, gelir tespitine son başvuru tarihinin 30 Eylül, yapılandırmaya son başvuru tarihinin 2 Kasım ve ilk taksit ve peşin ödeme süresinin son ödeme tarihinin de 30 Kasım olduğunu belirtti.

Tekin, “Tüm vatandaşlarımızın, herhangi bir mağduriyet yaşamamaları ve mevcut yapılandırmadan yararlanarak Genel Sağlık Sigortalılığı Hak ve Yükümlülüklerinden en iyi şekilde istifade etmeleri için son başvuru tarihi olan 30.09.2015 tarihine kadar ikametlerinin bulunduğu il veya ilçe Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına başvurmaları gerekmektedir. Ayrıca zorunlu genel sağlık sigortası tescil ve prim borcu durumunu öğrenmek isteyen vatandaşlarımız Kurum ünitelerimizden ya da www.sgk.gov.tr adresindeki ‘E-SGK/E-Hizmetler/GSS Tescil ve Prim Borcu Sorgulama’ ekranından kimlik bilgileri ile sorgulama yapabilirler.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı