Genel

En çok barınmaya harcıyoruz

 

En çok barınmaya harcıyoruz

 

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Hanehalkı Bütçe Araştırmasının 2014 yılı sonuçları değerlendirildi. Yapılan açıklamada Türkiye genelinde hanelerin en çok konuta pay ayırdığı bildirildi.

Hanehalkı Bütçe Araştırması 2014 yılı sonuçlarına göre; Türkiye genelinde hanehalkı tüketim harcamaları içinde en yüksek payı %24,8 oranıyla konut ve kira harcamaları alırken, harcamaların %19,7’si gıda ve alkolsüz içeceklerden oluştu. Haneler harcamalarının %2,1’ini sağlık harcamalarına, %2,4’ünü ise eğitim hizmetlerine ayırdı.

Harcama dağılımındaki bu yapı, bölgeler itibariyle önemli farklılıklar gösterdi.

 

Konut harcaması payında İstanbul, gıdada ise Güneydoğu Anadolu ilk sırada

12 Bölge bazında hanehalkı tüketim harcaması gruplarının dağılımına göre; konut ve kira harcamasına en fazla payı %28,9 ile İstanbul’da yaşayan hanehalkları ayırırken gıda ve alkolsüz içecekler harcamasına en fazla pay (%26) Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki hanehalkları tarafından ayrıldı. Ulaştırmada %19,6 oranıyla Batı Anadolu Bölgesi başı çekerken, haberleşme harcamasında Doğu Karadeniz %4,4 ile en fazla harcamanın yapıldığı bölge oldu. Sağlık, eğitim, eğlence-kültür ve lokanta-otel harcamaları payı açısından da ilk sırada yer alan İstanbul, gıda harcamasında %16,1 oranıyla son sırada yer aldı.

 

Bölgede en az harcama eğitime yapıldı

TÜİK Gaziantep Bölge’nin yaptığı açıklamada Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinden oluşan TRC1 bölgesinde harcamalar içinde en düşük payın eğitime ayrıldığı belirtildi.

Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’ten oluşan TRC1 bölgesi, hanehalkı tüketim harcamalarının %27,4’ünü ilk sırada konut ve kira harcamalarına ayırdı. Bunu ikinci sırada %23,7 ile gıda ve alkolsüz içecekler izledi. Bölgede, en düşük harcama payını %1,6 ile eğitim hizmetleri harcaması aldı.

 

Kiraya ayrılan pay önceki yıla göre arttı

TÜİK Gaziantep Bölge tarafından yapılan açıklamada kiraya ayrılan payın geçen yıla göre arttığı belirtildi.

Konut harcamaları içinde kiranın payının yıllar itibariyle değişimi incelendiğinde; 2010 yılında %64,9 olan kira  payının 2013 yılına kadar düşüş göstererek 2013 yılında %61,9 düzeyine kadar indiği, 2014 yılında ise 2,7 puanlık bir artış ile %64,6’ya çıktığı görüldü.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı