Genel

Emeklinin Temmuz Zammı Belli Oldu

Emeklinin Temmuz Zammı Belli Oldu

 

Emekliye son dakika zam müjdesi haberi geldi. Milyonlarca emeklinin beklediği zam ile ilgili detaylar netleşmeye başladı. Daha önce planlandığı doğrultusunda yapılacak zam miktarının yüzde 5-5.5 oranında olması bekleniyordu. Ancak enflasyonun netleşmesi ile birlikte zam miktarında da artış kaçınılmaz olacak. Beklenti anketindeki TÜFE tahminine göre SSK ve Bağ-Kur emeklilerin zammı yüzde 7.27, memur emeklilerinin ise yüzde 6.77 olarak şekillendi. Peki ‘En düşük emekli maaşı ne kadar olacak?’ İşte tüm detaylar…

Bu yaz emekliler için tam bir bayram yeri. Emekliler Ramazan Bayramı’na bin liralık ikramiyeleri ve maaşları ile birlikte girerken üstüne üstlük bir de Temmuz ayında yapılacak zam ile yüzleri gülmeye devam edecek.

 

İlk 6 Aylık Enflasyon Belirleyici Olacak

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin, zam oranında belirleyici olacak olan Temmuz zammı 2018 yılının ilk 6 aylık zammı ile şekillenmeye başlayacak. İlk 6 aylık enflasyon detayları doğrultusunda bu oranın ise yüzde 7.27 olması bekleniyor.

 

Temmuz Zammı Yüzde 7.27 Olacak

Ocak-Mayıs enflasyonu yüzde 6.39 gerçekleşti. Merkez Bankası’nın ekonomistlerle yaptığı son beklenti anketinden de Haziran enflasyonu (TÜFE) için yüzde 0.82 tahmini çıktı. Bu tahmin gerçekleşirse, ilk 6 aylık enflasyon yani SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Temmuz zammı yüzde 7.27 olacak.

 

Enflasyon Farkı Yüzde 3.27’ye Ulaşacak

Memur emeklileri ise Temmuz’da yüzde 3.5 toplu sözleşme zammı ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 4’ü aşarsa fark alacak. 5 aylık enflasyonun yüzde 6.39 çıkmasıyla, memur emeklilerine yüzde 2.39’luk enflasyon farkı oluştu. Eğer beklenti anketindeki tahmin gerçekleşirse, memur emeklilerinin enflasyon farkı yüzde 3.27’ye ulaşacak.

Bu durumda memur emeklilerinin Temmuz zammı da yüzde 6.77’yi bulacak. Kesin oranlar, 3 Temmuz’da açıklanacak enflasyon verileriyle ortaya çıkacak. Emekliler ay içerisinde zamlarına kavuşacak.

 

Ek Ödeme Artacak

Emekliler her ay maaşlarıyla birlikte ek ödeme de alıyor. Ek ödeme maaşın yüzde 4’ü-5’i oranında oluyor.

Temmuz’da maaşlar artacağı için ek ödeme de yükselecek. Ek ödeme yeni maaş üzerinden hesaplanacağı için zamlanacak. Örneğin; 2 bin lira maaşı olan emekli, her ay 80 lira da ek ödeme alıyor. Hesabına aylık 2 bin 80 lira yatırılıyor.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu