Genel

Dört gün evdeyiz

Coronavirüs bu kez 81 ili eve kapattı

Ülkemizde ilk kez Ramazan Bayramı’nı evde geçirilecek. Corona virüs salgını nedeniyle 81 ilin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. 23-24-25-26 Mayıs’taki kısıtlamada muaf olan işyerleri de var. Yasak süresince vatandaşın ihtiyaçlarını karşılaması için market, bakkal, manav, tatlıcı ve kasap gibi işletmelerin çalışma saatleri belli oldu. Adıyaman İl Hıfzıssıhha Kurulu, Ramazan Bayramı öncesinde market ve bazı işyerlerinin çalışma saatini değiştirdi.  Gazetemiz de bayram ve yasak süresince yayımlanmayacak.

Corona virüs önlemleri kapsamında 30 büyükşehir ve Zonguldak’ta uygulanmaya başlayan sokağa çıkma kısıtlaması bu kez 81 ilde uygulanacak. Ramazan Bayramı arefesi, yani 23 Mayıs Cumartesi gününden başlamak üzere, 4 gün sokağa çıkma kısıtlaması yapılacak.

Adıyaman İl Hıfzıssıhha Kurulu, Ramazan Bayramı öncesinde market ve bazı işyerlerinin çalışma saatini değiştirdi.

Market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler, sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günü market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler saat 23.00’e kadar faaliyetlerine devam edebilecek.

Kısıtlamanın olduğu cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlar (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanmasıyla sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir.

24 Mayıs Pazar, 25 Mayıs Pazartesi ve 26 Mayıs Salı günleri ise market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler tamamen kapalı olacak.

Fırın, pastane ve tatlıcılar ise 23-24-25-26 Mayıs günlerinin tamamında hizmet verebilecek. Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılacak. Vatandaşların dışarı çıkamadığı saatlerde tatlı satışı yapan iş yerleri, sadece eve/adrese servis şeklinde satış yapabilecek.

Seyahat izin belgeleri de sokağa çıkma kısıtlaması süresince geçerli olacak.

Alınan kararlara uymayan vatandaşlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi başta olmak üzere aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem uygulanacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.

 

Bazı işyerlerinin çalışma saatleri değişti 

Adıyaman İl Hıfzıssıhha Kurulu, Ramazan Bayramı öncesinde market ve bazı işyerlerinin çalışma saatini değiştirdi.

İl Hıfzıssıhha Kurulu aldığı kararda, “Yeni tip korona virüs (Covid-19) hastalığının kontrol altına alınması için bir dizi tedbirlerin uygulanmasına devam ettirilmektedir. Bu kapsamda 81 ilimizde 23, 24, 25 ve 26 Mayıs (Arife ve Bayram günleri) sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir. Sokağa çıkma yasağı nedeni ile market ve işyerlerinde yığılma olmaması, sosyal mesafenin korunması gerekliliği dikkate alındı.

İlimiz genelinde perakende gıda, et ve balık ürünleri satan işyerleri, manav, kuruyemişçi, şarküteri, LPG ve su satışı yapan işyerleri, market,  fırın, unlu mamul satıcıları, pizza, çiğ köfte, dürüm, tatlı ve benzeri gıda maddeleri satışı yapan işyerleri ile kırtasiye, züccaciye, hazır giyim, çanta ve ayakkabı, kozmetik ve konfeksiyon satışı yapılan iş yerlerinin 19, 20, 21 ve 22 Mayıs 2020 günleri saat 23:00 e kadar faaliyet göstermelerine izin verilmiştir.

Anılan işyerleri kapanış saatleri 26 Mayıs 2020 günü sokağa çıkma yasağının sona ermesini müteakip salgın kontrol tedbirleri kapsamında daha önce alınan kararlara uyarak iş yerlerini daha önce  belirlenen saatlerde kapatmaya devam edeceklerdir. İş yerlerinde alışveriş için bulundurulacak kişi sayı ve mağaza içerisinde alınması gereken tedbirlerin aksatılmadan devam ettirilmesi sosyal mesafenin korunması ve maske takmayan müşterilerin iş yerlerine girmesine müsaade edilmemesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu