Genel

Çiftçiye 2015’te 10 Milyarlık destek

Erdoğan, tarımsal hizmetleri anlattı

Çiftçiye 2015’te 10 Milyarlık destek

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Erdoğan, TBMM Genel Kurulunda, Tarım Bakanlığı bütçesi üzerine, grubu adına söz alarak bir konuşma yaptı. Erdoğan, konuşmasında Adıyaman’da tarımsal hizmetlerle ilgili bilgi de evrdi.

Erdoğan, “Tarım Bakanlığı bütçesi üzerine AK Parti Grubu Adına söz almış bulunmaktayım.

AK Parti döneminde, Tarım sosyal olmaktan çok stratejik ve rekabete dayalı iktisadi bir sektör olarak ele alındı. Gündelik bakıştan, stratejik planlamaya geçildi. Tarım Kanunu da dahil sektörle ilgili 15 önemli kanun çıktı. Bu yaklaşım ve politikalar tarımda büyümeyi beraberinde getirdi. 36 milyardan devraldığımız Tarımsal milli gelir. 116 milyar liraya ulaştı. Tarımsal hasılada Avrupa’da 4. Sıradan, 1. Sıraya yükseldik. Sektörün geliştirilmesi için alt yapının çok ciddi bir reforma ihtiyacı vardı. Tarımsal üretim havzaları belirlendi. Tarım Strateji Belgesi, Ulusal Kırsal Kalkınma stratejisi, Tarım master planları hazırlandı. Tarım vizyonu belgesi hazırlandı. Çiftçinin daha verimli bir araziye sahip olması ve üretim yapması için arazi toplulaştırma çalışmalarına önem verildi. 1961-2002 arası 41 yılda 450 bin ha arazi toplulaştırması yapılmış iken, 2003-2014 arası 12 yılda 4,5 milyon ha toplulaştırma yapıldı.” dedi.

Adıyaman’a yapılan tarımsal hizmetler hakkında bilgi de veren Erdoğan, “Seçim bölgem Adıyaman’da Samsat 1 ve Çamgazi barajı sulamalarının yapıldığı alandaki toplulaştırma çalışmaları bitmek üzere. Yıllardır dile getirilen projeler, AK Parti’yle hayata geçiyor. Çetintepe barajında inşaat çalışmaları devam ederken, Koçali barajında yer teslimiyle beraber 2015’te ilk kazmayı vuruyoruz. Gömükan barajında 2015’te ihalesi yapılacak, Büyükçay ve Besni barajında projeler devam ediyor. Çelikhan sulamasının 1. Kısmının ihalesi 21 Ocak’ta, Bebek 2 ve Durak, Aslanoğlu ve Samsat 2 projeleri devam ediyor. Balkar, Çelik göletlerinin ihalesi yapıldı. Gölbaşı-Çınarlıgöl, Çelikhan-Yeşiltepe, Besni-Akpınar, Sincik-Arıkonak, Gerger-Çifthisar ve Kesertaş Tut-Öğütlü, Merkez-Akçalı 1, Akçalı 2, Pınaryayla ve Kuşakkaya göletlerinin projesi tamamlanmak üzere. Suya hasret topraklarımız, cazibeli suya kavuşacaklar. Çiftçimizin enerji maliyeti azalacak. Adıyaman’da 800 bin dönüm arazimiz bu çalışmaların bitmesiyle, üretimle, bereketle buluşacak. Tarım arazilerinde bölünmeye son veren düzenlemeler yapıldı.  Tarımsal verimliliği ve kaliteyi artırmaya yönelik çalışmaların bir parçası olarak girdilere önem verildi. Tohumculuk sektörü geliştirildi.  Tarımsal destekler; verimlilikle, kaliteyle, sağlıkla ve kırsal kalkınmayı esas olacak şekilde düzenlendi. 53 yeni destek başlatıldı.” dedi.

Erdoğan, “2002 yılında 1,8 milyar toplam tarım desteği miktarı bu yıl 9,7 milyar TL oldu. 12 Yılda, 70 milyar TL karşılıksız nakit hibe desteği sağlandı. 2015 yılında 10 milyar TL nakit destek ödemesi yapılacak. Önümüzdeki yıl yeni projelerimiz var. 42 vilayette IPARD (AB katılım öncesi Kırsal Kalkınma Programı) var, ama diğer illerde yoktu.  Ulusal kaynaklarımızla 39 il’de bu proje uygulanacak. Su ürünleri, hayvansal, bitkisel ürün işleme paketleme ve depolanmaya yönelik tesislere %50 hibeli 3 milyon TL’ye kadar destek verilecek.” dedi.

12 yıllık AK Parti dönemini değerlendiren Erdoğan, “2002 yılı bütçesinin toplam yatırım miktarı 9 milyar lira iken, 2014 yılında sadece çiftçimize 9,7 milyar TL ödedik, 2015’te 10 milyar TL destek vereceğiz. Türkiye 12 yılda nereden-nereye gelmiş diyenlere sormak lazım! Bu meclis AK Parti öncesi bütçeleri de gördü. Bütçe tahminleri sanki zar atılarak belirlenmiş gibiydi. Ekonomideki çöküntü maskelenmeye çalışılıyordu. AK Parti 12 yıl boyunca enflasyon, faiz, karşılıksız para basmak yoluyla milletimizin emeğine ve ekmeğine göz diken politikalara prim vermedi. İktidara gelmek için pervasızca atıp tutanlar, kaf dağının ardındakini vaat edenler her yolu mubah görenler, ilkeleri rafa kaldıranlar, aynada kendilerine baktıklarında yüzleri kızarmasa da, milletin aynasında mahcup olurlar. Milli iradeyi hiçe sayanlar, milletin tercihlerini sıkıntı olarak görenler, vesayet özlemi içerisinde olanlar, milletin değerleriyle dalga geçenler, ülkenin geleceğine, milletin adamlarına kumpas kuranlar, en ağır cevabı milletten aldılar, almaya devam edecekler.  Biz bu topraklarda, barış ve kardeşlik tohumları ekerken, birileri rüzgâr ekmeye devam ediyor. Ama bilmeliler ki rüzgâr eken, fırtına biçer. Şeyh Edebali, Hz. Mevlana, Yunus’un, Hacı Bektaşi Veli, Bediüzzaman’ın, mayasını attığı, hamurunu yoğurduğu bu coğrafyada fitne, fesat, şer odaklarına geçit vermeyeceğiz, barış ve kardeşlik şarkılarını birlikte söyleyeceğiz. Biz öz kardeşler arasında ihanet tohumları ekmek isteyenlere fırsat vermeyecek büyük milletiz. Bütçemizin hayırlı olmasını diliyor, Sizleri saygıyla selamlıyorum.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu