Son Dakika
25 Mayıs 2018 Cuma

“Cezaevlerinde hak ihlali var”

14 Haziran 2016 Salı, 09:30

İHD Cezaevlerinin Kalabalığından Şikayetçi

“Cezaevlerinde hak ihlali var”

 

İHD Adıyaman Şube Başkanı Av.Osman Süzen, Adıyaman E Tipi Cezaevi de dahil olmak üzere ülkedeki birçok cezaevinde çok sayıda hükümlü ve tutuklu olduğunu, bu kalabalığın da hak ihlaline sebep olduğunu söyledi.

İHD Şube Başkanı Av. Osman Süzen, “Ülkemizde son aylarda yaşanan çatışmalı süreç, yapılan siyasi operasyonlarla gözaltına alınan ve tutuklanan insan sayısı, yine suçla mücadele ederken tutuklamanın somut deliller olmadan keyfi uygulanması ve nihayet yargılama süreçlerinde adil yargılama hakkının ihlali gibi sebeplerle cezaevleri kapasitesinin çok üstünde hükümlü ve tutuklu barındırmakta, bu durum ise ceza evinde yaşamak zorunda kalan mahpusların haklarının ihlaline neden olmaktadır.   İlimizde bulunan Adıyaman E tipi kapalı cezaevi de ülkedeki diğer cezaevlerinden farklı değildir.”  dedi.

Süzen, “AKP iktidara geldiğinde yaklaşık 55 bin olan mahpus sayısı şuan da yaklaşık 185 bini bulmaktadır. 179 bin kapasiteli cezaevlerinde yaklaşık 185 bin tutuklu ve hükümlü kalmakta, bu kapasite aşkınlığı ise  mahpusların daha fazla  hak ihlali yaşamasına sebep olmaktadır. Türkiye maalesef tutuklu ve hükümlü sayısı açısından dünya genelinde 2 Avrupa da ise; 1.sıradadır. Bunda iktidarın baskıcı politikalarının tüm bir halkı potansiyel suçlu olarak görmesinin, en ufak bir ifade özgürlüğüne muhalif sese tutuklamalar ile cevap veren otoriter, anlayışının etkisi göz ardı edilemez” dedi.

Adıyaman’da da durumun farklı olmadığını söyleyen Süzen, “İlimiz özelinde de durum farklı değildir. Adalet bakanlığı verilerine göre 525 kişilik kapasiteli Adıyaman E tipi cezaevinde yaklaşık 950 kişi bulunmaktadır. Mevcut cezaevinde kapasitesinin 2 katı tutuklu ve hükümlü yaşamaktadır. Bu kalabalık hal bir çok sorunu da beraberinde getirmiştir. Tutuklu ve hükümlüler kapasite yetersizliğinden koğuşlarda yerlerde yatmak, uyumak zorunda bırakılmışlardır. Yine çok kalabalık bir şekilde bir arada yaşamanın sonucu olarak sağlık sorunların yaşanmakta, cezaevi revirinde haftada bir gün görev yapmakta olan bir doktor bulunmaktadır.sağlık nedeni ile doktora sevklere günler geçtikten sonra yanıt verilebilmektedir.Revirde ilaç bulunmamakta. Bu nedenlerle tutuklu ve hükümlülerin sağlığa erişim hakları kısıtlanmakta. Tutuklu ve hükümlülerin görüşçü sayısında kısıtlanmalara gidilmiştir. ziyaret saatleri kısaltılmıştır.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: