Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Çetintepe Barajı yerinde incelendi

26 Temmuz 2016 Salı, 09:15

Çetintepe Barajı yerinde incelendi

 

DSİ Genel Müdürlüğü yetkilileri yüzde 46’sı tamamlanan Çetintepe Barajı inşaatında teknik gezi ve incelemelerde bulundu.

Adıyaman, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ta toplam 668 bin 160 dekar araziyi suya kavuşturacak olan Çetintepe Barajı inşaatı hızla yükseliyor. Fiziki gerçekleşmeninin yüzde 46’ya ulaştığı Çetintepe Barajı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Fırat Nehri’nin en büyük yan kollarından biri olan Göksu Çayı üzerinde inşa ediliyor.

DSİ Genel Müdürlüğü Barajlar ve HES Daire Başkan Yardımcıları Hüseyin Küsmez ve Semih Vural, Jeoteknik Hizmetler ve YAS Daire Başkan Yardımcısı Ayhan Koçbay beraberindeki heyet ile barajda incelemelerde bulundu.

Temelden yüksekliği 116 metre olan Çetintepe Barajı tamamlandığında milli ekonomiye yılda 217 milyon liralık katkı sağlayacak. Çetintepe Barajı’nda depolanacak su ile 94 bin 710 dekar Kahramanmaraş, 293 bin 200 dekar Adıyaman ve 280 bin 430 dekar da Gaziantep sınırları içerisinde sulama yapılacağı öğrenildi.  Çetintepe Barajının 2017 yılının Ekim ayında bitirilmesi hedefleniyor.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz