Genel

Çemberlitaşlılardan Muharrem Ayı Mesajı

Çemberlitaşlılardan Muharrem Ayı Mesajı

 

Çemberlitaşlılar Kalkınma ve Dayanışma Dernek Başkanı Kazım Çetinkaya, “Kerbela Faciasının Bugünkü Temsilcileri İslam Coğrafyasında Kan Ve Gözyaşı Akıtıyorlar” dedi.

Muharrem ayı nedeniyle bir mesaj yayınlayan Çetinkaya, “Muharrem günlerindeyiz. Muharrem, kamerî (ay) yılına göre tanzim edilmiş olan hicrî takvim2in başlangıç ayıdır. Geçen hafta Hicrî 1436 yılına girdik. Ve Miladi takvimin 2014 yılının 3 Kasım pazartesi günü, yani bugün, Âşura günü olarak hesaplanmıştır. ”Muharrem’ül Haram “ terkibiyle ifade edilir, Muharrem ayı..Çünkü, islâm’dan önceki Arap geleneğinde de “savaş yapılmasının haram olduğu” ve hürmetin (saldırı olmadığı takdirde) islâm tarafından devam ettirldiği 4 aydan biri. Muharrem’de, islâm tarihinin en trajik faciası cereyan etmiştir. Çünkü islâm tarihinde, Peygamberimiz(s.a.s) den sonra müslümanlar arasında meydana gelen ihtilafların en temellisi olan Kerbela Faciası Hicrî 60. Yılında Muharrem’in Aşura (onuncu) gününde meydana gelmiştir.

Ve insanlık tarihindeki kutlu bir çok hadisenin o günde meydana geldiğine dair rivayetler dolayısıyla  Âşura günü’nün faziletli bir gün olduğu belirtilmiştir. İki cihan serveri Peygamberimiz(a.s) ın torunu Hz. Hüseyin’in o gün Kerbelâ’da şehid oluşu da bu faziletler arasındadır. Ve ne yazık ki o günden beri Kerbelâ’daki trajedinin, facianın üzerine bir dünya görüşü, bir dünya düzeni kurmak isteyenler, onu suistimal edenler, kirli emellerine alet edenler, müslümanlar arasında fitne çıkarmaya devam etmektedirler.

Hemen belirtmeliyiz ki o gün, islâm tarihinde, emsaline az rastlanır, korkunç bir cinayet işlenmiştir. Ve dahası, zalim kılçları, o faciayı gerçekleştirdikten sonra, asırlarımızı dolduran bir kanli salanatın, gayrimeşru yönetim geleneğinin kendilerince hukukî ve hatta itikadî meşruiyyet temellerini oluşturma hilelerini tezgahlayıp, hedeflerini büyük çapta gerçekleştirmişler ve yalnızca Allah’a teslim olmak gibi bir aslî özellikle diğer insanlardan ayrılan İslâm Milleti’nin, zorbalıklara, gayri meşru güçlere de meşruiyyet kılıfı içinde teslimiyetinin yolunu açmışlardır.

Hak ve haklılık anlayışını kaba kuvvete göre şekillendirmeye çalışanların günümüzdeki sembol temsilcileri, müslüman coğrafyasının kalbinde fink atıyor. Çok demokrat ve özgtürlükçü (!) saltanatçı rejimlerin eli kanlı şefleri, zorbaları raksediyor ve zulüm düzenlerini sürdürmek için  bu gün bütün bir islam coğrafyasında kan ve göz yaşı dökmekten geri durmuyorlar.

İnsanlık adına bu utanç verici zulüm ve despotlukları, islam coğrafyasında estirilen terör, kan ve gözyaşı zulmünü reva gören zalimleri kınıyor, Hz. Hüseyin ve Âl-i Aba’ya rahmet ve mağfiret diliyor, ülkemizin ve milletimizin bela ve musibetlerden, zulüm ve fitne ateşinden muhafazasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu