Breaking News
Anasayfa / Genel / Çelenk’in yeni kitabı çıkıyor

Çelenk’in yeni kitabı çıkıyor

Çelenk’in yeni kitabı çıkıyor

 

Gazetemiz yazarı da olan Şair Yazar Hamza Çelenk’in “Bana Yarından Bahset” adlı kitabı çıkıyor.

Beyan yayınları arasında çıkan Bana Yarından Bahset kitabında Yazar Hamza Çelenk, “Söz ile başlamak gerek ve ardından söz ile muhabbet kurmak, onun ile yola devam etmek… İnsanoğlu, bugüne kadar ürettiği ya da kendisine bahşedilen en iyi eylemin söz olduğu bilincinde olarak yol almalı yarına. Çünkü söze anlam kattığı kadar dünyaya anlam katar, sözü anlamından çıkardığı kadar da ürettiğini heba eder insanoğlu.

Söz ve zaman birbirini besleyen iki unsur olarak ilerleyen anın içinde bizi de bir şekilde sürüklüyor. Ariflerin dediği gibi “geldik ve gidiyoruz” arasına sığdırılmış küçük bir durak gibi tükeniyor yaşamımız. Yeri geliyor insanlığa dair büyük hayaller büyütüyoruz. Yeri geliyor o güne kadar topladığımız tüm hayallerimizi kısacık bir söz ile büyük ateşlerin içine atıyoruz. Oysa yarına dair yapacağımız en büyük yatırım sözdür… Anlamını bulan söz. Nerede ne şekilde onu aradığımız ve onu ne kadar tükettiğimiz ise koca bir muamma.

Sözün, insanı insan yapan en önemli eylemlerden biri olduğunu göz önüne alarak kitapta söze yüklenen anlamı göz ardı etmeden onu üçe bölmeye çalıştık. Üç bölüm, üç defter şeklinde kendisine yer buldu. Birinci defterde pir dile geldi. Hayata yönelik itirazları, kabulleri ve beklentileri oldu pirin. Çok sözün, sözü söz olmaktan çıkardığına; az sözün insanı sözden mahrum ettiğine kanaat getirdiğinden fazla söze mahal vermeden onun kalbine dokunma gayreti güdüldü. İkinci defter, pirden aldığı cesaretle söze anlam aradı. Üçüncü defter, yaşam kaidelerinin göreceli bir dile mahkûm edildiği zamana itirazını çizgisiz bir deftere aldığı notlarla dile getirdi ve kişinin kendisi olmasına merdiven olmaya çalıştı. İnsanın kendisine verdiği ilk kavli gereği söz düşünceye evirildi.

Beydeba her ne kadar eskiler sonrakilere fazla söz bırakmadılar dese de anlamı arayan sözle yol arkadaşı olmak bizim elimizde. Umarım kitabımız daha öncekilerin söylediği söze mütevazı bir yol arkadaşı olur.

Güne Bakış Haber Merkezi

Bu Habere de Bakın

Anneler istihdamla buluşuyor 

Anneler istihdamla buluşuyor   Türkiye İş Kurumu (İŞKUR)’un hayata geçirdiği “İş’te Anne Projesi” ile anneler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir