Genel

Bugün Hicri Yılbaşı

Müftü Öztürkçü’den Hicri Yılbaşı Mesajı

Bugün Hicri Yılbaşı

 

Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü, Muharrem Ayı’nın birinci günü olan Hicri Yılbaşı ile ilgili açıklamada bulundu.

Müftü Mehmet Ali Öztürkçü, Hicri Yılbaşı’nın İslam tarihinde bir dönüm noktası olduğunu ve Muharremin 1. gününün Hicri Yılbaşı olarak kabul edildiğini kaydetti. Hicri Yılbaşı ve Muharrem Ayı’nın önemi hakkında açıklamada bulunan Müftü Mehmet Ali Öztürkçü, şunları söyledi:

“Hicri Yılbaşı Muharrem Ayı’nın 1. günüdür. Peygamber Efendimizin Mekke’den Medine’ye göç etmesi, hicret etmesidir. Bütün İslam Alemi’nde böyle kabul edilmiştir. Muharrem ayı ve diğer Recep, Zilkaide, Zilhicce Ayları Kur’an-ı Kerim de de geçtiği üzere haram ayları olarak isimlendirilmiştir. Haram demek, muhterem kıymetli ay demektir.

İslamiyet’ten önceki dinlerde de bu aylar böyle bilinmiştir. İslam ve diğer dinlerde bu aylarda kan dökmek, savaşmak, haram kılınmıştır. Yapılan savaşlar bu aylarda durdurulmuştur. Barış, huzur ortamı sağlanmıştır. Bu gün içinde böyle olmasını temenni ediyoruz.

Muharrem Ayı’nda, çok güzel olaylar meydana gelmiş ama maalesef Peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin ve ehlibeyt haksız olarak Kerbela’da Muharrem Ayı’nda şehit edilmişlerdir. Muharrem Ayı geldiğinde bu acıyı da Müslümanlar olarak yüreğimizde hissetmekteyiz.

Muharrem ayı içerisinde oruç tutmak faziletli bir ibadettir. Bilhassa 9, 10 ve 11. günlerini ibadetle geçirmek çok faziletlidir. Muharrem Ayı’nın 10. günü aşure günüdür. Bu günün tarihimizde müstesna bir yeri vardır. Bu gün bütün Müslümanlar tarafından kutsal bir gün olarak telaki edilmekte, bu şekilde değerlendirilmektedir.

Bu ayların Müslümanların birliğini, barışına, kardeşliğine, huzuruna vesile olmasına cenabı haktan temenni ediyoruz.”(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu