Genel

Bölgemizin Jeotermal Enerji Potansiyeli Araştırılıyor

Bölgemizin Jeotermal Enerji Potansiyeli Araştırılıyor

 

GAP BKİ, bölgemizdeki jotermal enerjilerinin daha etkin kullanılması için çalışma başlattı GAP BKİ Başkanı Sadrettin Karahocagil: “Yatırımcıların, firmaların, bilim insanlarının bu konuya ilgi duyanların baktıkları zaman bulabilecekleri bir bilgi alt yapısını, veri tabanını ortaya koymak istiyoruz” dedi.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, Güneydoğu illerinde jeotermal enerji kaynaklarının daha etkin kullanımı için çalışma başlattıklarını söyledi.

Karahocagil, yaptığı açıklamada, GAP Bölgesel Kalkınma Projesi’nin her sektörü kapsayan entegre ve sürdürülebilir mantıkla ele alınarak uygulanan bir proje olduğunu belirti.

GAP BKİ’nin bölgenin ihtiyacını karşılamak amacıyla projeler ürettiğini ifade eden Karahocagil, “Bölgenin rekabet gücünü ölçmek için yaptığımız rekabet gündemi araştırması var. Bu araştırmayla öncelikle bölgedeki rekabet potansiyelini ölçtük. Yani bölgenin sadece Türkiye’yle değil bütün dünyayla rekabet edebileceği alanları ve bu çerçevede neler yapabileceğimizi belirledik” dedi.

Araştırmalar kapsamında bölgenin yenilenebilir enerji, organik tarım ve turizm alanlarında dünyayla rekabet edebilecek potansiyelde olduğunun tespit edildiğini aktaran Karahocagil, yenilenebilir enerji kaynaklarında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan hidroelektrik santrallerine değindi.

Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisiyle ilgili de projeler yaptıklarına işaret eden Karahocagil, GAP’daki Termal enerji kaynaklarının iyi değerlendirilmesini arzuladıklarını, bu kapsamda da GAP İlleri Jeotermal Kaynakları Araştırma Projesini hayata geçirdiklerini vurguladı.

Bölgedeki iklim koşullarının, Termal enerjilerin seralarda kullanımına yardımcı olduğunu dile getiren Karahocagil, şöyle devam etti:

“Karaali gibi bir bölgemiz var. Burası Türkiye’nin özel seralarından biri. 500 dönümü aşan, yurt dışına ihracat yapılan modern tekniklerin kullanıldığı seralar var. Bölgeye büyük katkı sunuyor. Bunun gibi bölgedeki bütün kaynakları, Gaziantep’teki, Adıyaman’daki, Diyarbakır’daki yani Şırnak’a kadar bütün illerimizdeki potansiyeli araştırmak üzere proje başlattık.”

“Teorik bir alt yapı oluşturmak istiyoruz”

Çalışmalara başlayan ekibin konuya ilişkin oluşturduğu ara raporu kendilerine sunduğunu vurgulayan Karahocagil, bununla ilgili incelemeyi sürdürdüklerini ifade etti.

Jeotermal enerjinin kullanım alanlarını genişletmek arzusu içerisinde olduklarını vurgulayan Karahocagil şunları kaydetti:

“Bütün kaynaklara tek tek gidilecek, olması muhtemel yerlere bakılacak. Bu yerlerin kullanım ve iş modeli hakkında çalışılacak. Teorik bir alt yapı oluşturmak istiyoruz. Yani bütün yatırımcıların, firmaların, bilim insanlarının bu konuya ilgi duyanların baktıkları zaman bulabilecekleri bir bilgi alt yapısını, veri tabanını ortaya koymak istiyoruz.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu