Genel

Aile Hekimlerine Çölyak Semineri

İçişleri Bakanlığı’nın desteklediği “Sağlıklı Hayat İçin Glutensiz Mutfak” Projesi kapsamında Adıyaman’ da ki aile hekimlerine yönelik Çölyak Hastalığı bilgilendirme seminerinin 2.si düzenlendi.

Aile hekimlerine yönelik Çölyak Hastalığı Bilgilendirme Seminerine, Çölyak Dernek Başkanı Salih Gültopluyan, Doç. Dr. İbrahim Hakan Bucak ve Halk SağlığıMüdürü Dr. Mustafa Kutlu, Diyetisyen Ahmet Demir ve çok sayıda Çölyak Hastası ve aileleri katıldı.

İnce bağırsağın glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi ve hassasiyeti olarak adlandırılabilecek olan Çölyak Hastalığı Türkiye’de bilinen 135 bin kişinin baş etmekte oldu bir rahatsızlık olduğu belirtildi.

Çölyak Dernek Başkanı Salih Gültopluyan, yaptığı açıklamada, Çölyak hastalarına ödenen sosyal yardım ücretlerinin artırılması gerektiğini belirterek, Çölyak hastalarının ancak glütensiz ürünle beslenmesi gerektiğini bu hastalara SGK tarafından verilen sosyal yardım ücretinin azlığına dikkat çekti.

Başkan Gültopluyan, “Bu hastalara verilen ücret 108 tl dir. Ürünlerin fiyatları ise afaki derecede yüksektir ve kısıtlı üretilmektedir. Maalesef her ilde ürünler de bulunmamaktadır. Ürünlerin fiyatlarına bir de kargo ücreti eklendiğinde hastalarımız maddi olarak iyice zorlanmaktadır. Çölyak ödeneklerinin kesinlikle yükseltilmesi gerekmektedir. Ayrıca her ilde belediyeler tarafından desteklenen glutensiz noktaların  oluşturulması gerekmektedir.  Ürünlerin ve hammaddenin Türkiye’de üretime teşvik edilerek fiyat farkının düşürülmesi hedeflenmektedir. Temel ihtiyaç olan ekmek 15 TL’dir. Kargo ücreti eklendiğinde 18 TL’ye yükselmektedir. En temel olan ihtiyacın fiyatının böyle olması adil değildir. Hem Sağlık Bakanlığından, hem de Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından bu konuda bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gültopluyan, Aile Hekimlerine yönelik Çölyak Hastalığı Bilgilendirme Seminerleri 15-8 Ekim saat 11. 00 ile 12. 00 arasında devam edeceğini belirtti.(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu