Anasayfa / Genel / “Adıyaman’da 17 Kadın Doğum Uzmanı Var”

“Adıyaman’da 17 Kadın Doğum Uzmanı Var”

Sağlık Müdürlüğünden CHP’li Tutdere’ye yalanlama:

“Adıyaman’da 17 Kadın Doğum Uzmanı Var”

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin TBMM Genel Kurulunda Adıyaman’da kadın doğum uzmanı eksikliğinden bahsederek, kadın doğum uzmanı olmadığı için Adıyamanlıların neredeyse çocuk yapmayı bırakacağını söylemesine Sağlık Müdürlüğünden yalanlama geldi.

Sağlık Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, “Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Abdurrahman TUTDERE, bir açıklamasında Adıyaman ilinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı bulunmadığından bahsetmiştir.

Adıyaman ilinde Sağlık Bakanlığı’na bağlı 1 Eğitim Araştırma Hastanesi, 4 Devlet Hastanesi ve 5 İlçe Devlet Hastanesi bulunmaktadır.

İl genelinde, 17 Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı bulunmakta, iki uzman tabip aylıksız izinli, bir uzman tabip de 663 sayılı KHK’nın 42. Maddesi gereği sözleşmeli olarak çalışmakta olup, halen 14 uzman doktor aktif olarak görev yapmaktadır.

Adıyaman ilinde, PDC’ye göre uzman hekim görevlendirmeleri yapılmış olup, aktif çalışan hekim sayılarının da ortaya koyduğu üzere, ilde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı bulunmadığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Saygıyla kamuoyuna duyurulur.” dendi.

 

Tutdere ne demişti?

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada Adıyaman Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesinin Kadın Doğum Uzmanı eksikliğine değinerek, Adıyamanlıların uzman eksikliği nedeniyle neredeyse çocuk yapmaktan vazgeçeceklerini iddia etmişti.

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere TBMM Genel Kurulunda Adıyaman ve ilçelerinde kadın doğum ve çocuk hastalıkları alanında yaşanan aksaklıkları dile getirdi. Tutdere, “Sağlıkta ‘çağ atladık’ iddiasında bulunan Hükümet ve Sağlık Bakanlığının öyle anlaşılıyor ki Adıyaman’dan haberi yok. Adıyaman’da Sincik, Samsat, Çelikhan Tut ve Gerger ilçelerinde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı yok. Adıyaman Kadın Doğum ve Çocuk hastanesinde bir insanlık trajedisi yaşanıyor. Hastalar ve hasta yakınları gece saat 01.00’da sabah saat 06.00’a sıra almak için kuyrukta bekliyorlar ve bu gerçekten artık günümüz Türkiye’sine hiç yakışmayan bir tablo.” Demişti.

Tutdere, “Adıyaman Kadın Hastalıkları Hastanesine ve ilçelerine acilen kadın doğum uzmanı atanması gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda Hükümetten ve Sağlık Bakanlığından talepte bulunuyoruz. Bütün Adıyaman halkının beklentisi bu yöndedir. Adıyamanlılar Kadın doğum uzmanı bulunmadığından neredeyse çocuk yapmaktan vazgeçer hale geldiler.” demişti.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Bu Habere de Bakın

“Tıp, sadece teknoloji değil, insan gücüdür”

Aydın’dan Tıp Bayramı Mesajı“Tıp, sadece teknoloji değil, insan gücüdür” AK Parti Adıyaman Milletvekili ve AK …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir