Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

33 yıllık su hattı yenileniyor

11 Mayıs 2015 Pazartesi, 09:56

Recep grubundan 100 yerleşim yeri faydalanıyor

33 yıllık su hattı yenileniyor

 

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Recep Grubu Su ishale hattından beslenen ve meydana gelen heyelanlar nedeniyle sürekli susuz kalan 100’ün üzerindeki yerleşim birimine müjde verdi.

Kahta ilçesinin bir kısmı, Sincik ilçesinin bazı mahalleleri ve 100’e yakın köyün içme ve sulama suyu ihtiyacını karşılayan Recep Grubu İçme Suyu hattının yeniden yapılacağı müjdesini veren Vali Mahmut Demirtaş, DSİ Genel Müdürlüğü tarafından ihale edilerek projenin yapılacağını söyledi.

RECEP GURUBU SU HATTI YENİLENECEKKahta ilçesi Taşkuyu köyü yakınlarında meydana gelen heyelanlar nedeniyle ishale hattında sürekli hasar meydana gelirken, ishale hattında açılan delikler nedeniyle su miktarı düşmüştü. Recep Grubu su kaynağından beslenen yerleşim yerlerindeki vatandaşların mağduriyeti üzerine konu Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’a iletildi.

Vali Mahmut Demirtaş, girişimlerin olumlu sonuç verdiğini ve DSİ Genel Müdürlüğü ekiplerinin yeni ishale hattı için alan çalışmasına başladığını kaydetti.

Vali Demirtaş, “Şuan 100 köyümüze, 3 tane mahallemize, 1 ilçemize içme suyu ihtiyacını karşılayan Recep grubu var. Burası 1982 yılında yapılan bir proje ve şuan kullanılamayacak duruma gelmiş. Bir taraftan heyelanlar olmuş, bir taraftan vatandaşımızın bilerek veya bilmeyerek yaptığı müdahalelerde o hat kullanılamayacak hale gelmiş. İnşallah DSİ Genel Müdürlüğü bu hattı yeniden projelendirecek. Hattı yeniden yapacak, finansmanını da DSİ Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacak. Projeye Samsat ilçesini de eklemeyi planlıyoruz. Sahabe Safvan bin Muattal Hazretlerinin türbesinin bulunduğu yerde çok ciddi bir projemiz var. Oranın su ihtiyacı var. Buranın su ihtiyacını oradan karşılamayı düşünüyoruz” dedi.

Vali Demirtaş, Recep Grubunun İçme Suyu ishale hattı projenin yanında DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Eğri Çayı’nda da önemli bir proje gerçekleştireceğini dile getirerek, “Eğri Çayı Adıyaman’ın tam ortasında ve çok önemli bir yer. Çirkin bir görüntü var. Yapılaşmalar, koku var ve düzensizlik var. Burasının da projesi yapılacak. Kalkınma Bakanlığı ve DSİ Genel Müdürlüğü finansa edilecek. Peyzajından tutun, trapez kanallarına, bentler kadar tamamını DSİ Genel Müdürlüğü yapacak. İhalesini onlar yapıp onlar takip edecek” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz