Genel

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı

İstiklal Savaşının en önemli muharebelerinden olan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 92. Yıl dönümü “30 Ağustos Zafer Bayramı” tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da da düzenlenen törenle kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı Kutlandı
“30 Ağustos, Milletimizin Yeniden Doğuşudur”

İstiklal Savaşının en önemli muharebelerinden olan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 92. Yıl dönümü “30 Ağustos Zafer Bayramı” tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da da düzenlenen törenle kutlandı.
Valilik önünde Atatürk anıtına çelenk konulması, bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın Valilik Makamında tebrikatları kabulü ile devam edildi.
Valilik Makamındaki Tebrikat Töreninden sonra Atatürk Bulvarındaki törene geçildi. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu İl Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay İbrahim Koyuer ve askeri tören aracıyla askerleri ve halkı selamlayarak bayramını kutladı. Törende ayrıca, bir öğrenci tarafından günün anlam ve önemini belirten şiirlerin okumasının ardından Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekipleri folklor gösterisi sundu.
30 Ağustos Zafer Bayramı Töreninde günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yapan Jandarma Üsteğmen Göktuğ Bezci, “ Bugün Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasına temel teşkil eden 30 Ağustos 1922’de kazandığımız büyük zaferin 92. yılını ulusça kutlamanın haklı gurur ve heyecanını yaşıyoruz. 1900’lü yılların başlarında büyük devletlerarasında meydana gelen çıkar çatışmaları, dünyada gelişen fikir akımları, sanayileşme gibi gelişmeler sonucunda birinci dünya savaşında müttefiklerin aldığı ağır yenilgi sonucu Mondros Mütarekesi imzalanmış, imzalanan anlaşma ile bin yıldır üzerinde kan dökerek ve can vererek yurt edindiğimiz Anadolu toprakları o dönemin büyük devletleri tarafından işgal edilmiş ve ayrıca, tarihimize kara bir leke olarak geçen Sevr Antlaşması da ulusumuza dayatılmıştır. İşte böylesine umutsuz görünen üzerimizde kara bulutların dolaştığı bir ortamda ebedi Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşları bağımsızlık meşalesini yakarak, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolasıyla aydınlığa giden yolu aramışlardır” dedi.
30 Ağustos Zafer Bayramı ile ilgili basın mensuplarına bir açıklama yapan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise, “Aziz Milletimizin yeniden doğuşunu müjdeleyen ve Cumhuriyetimize hayat veren büyük zaferin 92. yıldönümünü kutlamanın heyecanı, gururu ve sevinci içerisindeyiz. Bütün halkımızın 30 Ağustos Zafer Bayramını tebrik ediyorum. Ülkemizde birlik ve beraberliğin en yoğun olduğu günleri yaşıyoruz. İnşallah memleketimiz bir daha o sıkıntılı günlere geri dönmez. Bilindiği gibi yeni Cumhurbaşkanımız Cumhurun yani halkın oylarıyla seçilmiştir. Tekrar bütün halkımızın Zafer Bayramını tebrik ediyorum” dedi.
Konuşmalardan sonra Adıyaman’daki 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri Halk Eğitim Merkezi halkoyunları ekiplerinin folklor gösterilerinin sunulması ve askeri tören geçişiyle son buldu.
Adıyaman’da kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerine, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, İl Jandarma Komutanı Albay İbrahim Koyuer, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ergün Güçlü, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, siyasi parti başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkan, Kıbrıs Gazileri ve vatandaşlar katıldı.
Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu