Genel

101 gün sonra gelen özgürlük

Işid’in Rehin Aldığı 49 Türk Serbest

101 gün sonra gelen özgürlük

 

Başbakan Davutoğlu, IŞİD’in rehin aldığı Musul Başkonsolosu ve 48 çalışanının saat 5:00 (Cumartesi) itibariyle Türkiye’ye getirildiğini söyledi.

Irakta Işıd’ın elinde bulunan 49 konsolosluk görevlisi sabaha karşı Suriye’den Türkiye’ye getirildi. MİT teşkilatının teslim aldığı 49 konsolosluk görevlisi Şanlıurfa’da sağlık kontrolünden geçirildi. Sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenilen konsolosluk görevlilerinin şuanda Şanlıurfa ‘da MİT görevlileriyle birlikte olduğu öğrenildi. Yerleri ile ilgili herhangi bir açıklama yapılmazken konsolosluk görevlilerinin yine MİT görevlileriyle birlikte havalimanına getirilerek Başbakan Davutoğlu ile buluşturulması bekleniyor. Öte yandan Şanlıurfa Havalimanı’nda yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gözlendi.

 

Başbakan Davutoğlu Twitter’dan Duyurdu

Başbakan Davutoğlu Işıd’ın elinde bulunan 49 konsolosluk görevlisinin serbest bırakılmasına ilişkin Twitter’dan açıklma yaptı. Başbakan Davutoğlu, “Aziz milletimin gözü aydın. Irak’ta alıkonulan vatandaşlarımızı bugün sabah 5’te ülkemize getirdik.Bu süreçte vakur duruşunu bozmayan ailelere kalpten teşekkür ediyorum. Hepsine büyük geçmiş olsun. Bu süreçte büyük çaba gösteren başta MİT Müsteşarımız Hakan Fidan olmak üzere tüm görevlilerimize de ayrıca teşekkür ediyorum. Çok zor bir dönemin geçiren ve bugün ülkelerine dönen vatandaşlarımı gönülden kucaklıyorum. Tekrar gözümüz aydın.” dedi.

 

Serbest Bırakılan Türk Rehinelere Coşkulu Karşılama 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, IŞİD tarafından rehin alındıktan sonra serbest bırakılan Musul Başkonsolosu ile beraberindeki 45 konsolosluk çalışanı ile birlikte özel uçak ‘TUR’ ile Esenboğa Havalimanı’na iniş yaptı.

IŞİD tarafından rehin alınan Musul Başkonsolosu ile beraberindeki 45 konsolosluk çalışanı serbest bırakıldı. Serbest bırakılan rehineleri Başbakan Ahmet Davutoğlu, Şanlıurfa GAP Havaalanı’ndan özel uçak ‘TUR’ ile Esenboğa Havalimanı’na getirdi. Karşılamaya Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve rehinelerin aileleri katıldı. Davutoğlu, uçaktan havalimanında bekleyen rehinelerin yakınları ve basın mensuplarını selamladı. Serbest bırakılan Türk rehinelerin yakınları, kendileri için ayrılan platformda yakınlarının gelmelerini bekledi. Uçağın havalimanına inmesinin ardından kapılar açıldı ve serbest bırakılan Türk rehineler yakınlarıyla kucaklaşarak hasret giderdi. Duygusal anlar yaşanırken, rehinelerin bazı yakınlarının gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

Başbakan Davutoğlu, bir konsolosluk çalışanının çocuğunu sevdi. Konsolosluk çalışanlarıyla sohbet eden Davutoğlu, Musul Konsolosu Öztürk Yılmaz’ı alnından öptü.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Takas İddialarına Cevap 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IŞİD’in elinde rehin olarak tutulan 49 vatandaşın kurtarılması operasyonuyla ilgili maddi bir pazarlık yapılmadığını, siyasi ve diplomatik bir pazarlık yapıldığını ifade ederek, 49 vatandaşın hiçbir şey ile değiştirilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

22 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında New York’ta gerçekleştirilecek olan ve 193 ülkenin devlet veya hükümet başkanı düzeyinde katılacağı Birleşmiş Milletler (BM) 69. Genel Kuruluna katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gazetecilerin sorularına cevap verdi.

Dün sabah rehinelerin Türkiye’ye getirilmesini tarihi bir an olarak değerlendiren ve Türk vatandaşlarının rehin olarak geçirdiği 102 gün süren süreci Başbakanlığı döneminden bu yana sağ salim Türkiye’ye getirilmesi sürecini takip ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hamdolsun sağ salim 49 görevlimizin ülkemize dönmesi, ailelerine kavuşması, bizim ayrı bir mutluluk vesilemiz oldu. Başbakanımızın riyasetinde, Bakü programını da yarıda keserek dönmek suretiyle Şanlıurfa’dan kardeşlerimizi alıp Ankara’ya döndüler. Bu sabahta ben kendileri ve aileleri ile Çankaya’da bir araya geldim. Kendileri ile konuşmamızda 1 ay izinli olmaları için Başbakanıma söyledik. Bu vesileyle ile Başbakanlığım döneminde Dişleri Bakanı olarak bu işi yürüten Sayın Davutoğlu’na teşekkür ediyorum, Dışişleri Bakanı Müsteşarımıza teşekkür ediyorum. MİT teşkilatının gerek müsteşarına, gerekse bütün ekibine bu süreçte bizimle olan haberleşme ağını başarılı bir şekilde sürdürdüler. Sadece adı ile müsemma olan milli bir istihbarat bir çalışma sürdürüldü. Herhangi bir yerden ikili, üçlü bir şey söz konusu değil. Tamamıyla kendi gayretleri ile bu işi sürdürdüler ve bu noktaya getirdiler. Her an TSK, başta Genelkurmay Başkanımız olmak üzere bu olayın başından itibaren içinde oldular. Birlikte böyle bir hareketin, böyle bir operasyonu sürdürdük. Onlarda bu hassasiyetin içinde bulundular. Bugün neredeler, yarın nerede olabilirler, hep bunların çalışması yapıldı. Ben Başbakan iken sürekli takip ettim, Cumhurbaşkanı olduktan sonra sürekli takip ettim. Burada Emniyet Teşkilatımızın önemli çalışmaları var. Velhasıl 49 görevlimizin oradaki hanım ve çocuklar dahil hepsi kurtulmuş oldular. Artık bu tarihe düşülecek önemli bir kayıttır. Dünkü o sevinç gözyaşları hepimizin sevinci olmuştur. O ailelerin mutluluğu hepimizin mutluluğu olmuştur. Millet olarak büyük bir devlete yakışır, vakur bir duruşun da ifadesi olmuştur. Bu ailelerin vakur duruşu çok önemliydi, hiçbir oyuna gelmediler, tahriklere kapılmadılar. Sabırla böyle bir günü beklediler. Bu bizim işimizi kolaylaştırdı. Zaman zaman atılan manşetler içeride ve dışarıda bizim işimizi zorlaştırıyordu. Biz hep sükut etmeyi sürdürdük, sessizce işimizi yapmaya gayret ettik ve neticeyi aldık. Emeği geçen kardeşlerimi ayrı ayrı kutluyorum. İnşallah Allah beterinden korusun. Bundan sonraki süreçte önümüzde çok büyük bir sıkıntı var, Suriye’den, Irak’tan ülkemize olan göç dalgaları. Burada yine bütün insanlara gönlümüzü açarak onları koruma altına almanın samimi gayreti içindeyiz. Bu da bir büyük devlete yakışan davranış biçimidir” dedi.

 

Tabii Ki Siyasi Diplomatik Bir Pazarlık Söz Konusu

Türk rehinelerin kurtarılması operasyonla ilgili pazarlık iddialarının olduğunun sorulması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu iddiaları ileri sürenler neye dayanarak bu ileri sürerler bilemem, burada eğer maddi bir pazarlıktan bahsediyorlarsa böyle bir şey kesinlikle söz konusu değil. Siyasi noktada diplomatik bir pazarlıktan bahsediyorlarsa tabii ki siyasi diplomatik bir pazarlık söz konusu. Zaten bu siyasi bir pazarlığın neticesidir, bunun bir zaferidir. 49 kardeşimizi bu şekilde kurtarabilmek ve bunu adım adım takip etmek suretiyle acaba bugün nerede, aradan bir ay geçiyor şimdi neredeler, bunların hepsi adım adım takip edildiler. İstihbarat teşkilatımız, TSK takip etmiştir. Başkonsolosumuz Öztürk bey orada ayrı bir örnek teşkil etmiştir. O sürecin iyi yönetilmesinde onun da ciddi katkıları olmuştur. Zor şartlar için sabırla bu işi sürdürmüş olmaları bize bu günleri gösterdi. Olayın pazarlık boyutuna alışılmış bir maddi pazarlık diyorsanız böyle bir şe mümkün değildir, olmamıştır. Siyasi, diplomatik tabi ki bunlar yapıldı. Bunun neticesinde bu ana ulaştık. Kendine göre her şey ortada olabilecek, elinde kalemi olan yazacak, ağzı olan konuşacak, buna gölge düşürme gayreti içinde olanlar olabilir, hatırlayın 102 gündür Türkiye’deki bazı siyasilerin yaptıkları açıklamaları hatırlayın. Neler söylemediler ki, tahrikler. Biz ağzımızdan çıkan kelimeleri o dönem içinde seçtiysek, hassas davrandıysak işte o dün içindi. Bundan sonraki sürece yönelik Cidde’deki koalisyonda neden böyle bir tavır takındık deniliyorsa işte dün iççindi. Bunlar farkında değiller. NATO zirvesinde bir çok şeyi ikili görüşmelerde ifade ettim. Bizim önümüzde böyle bir durum var. Böyle bir durum olruğu sürece bu çerçeve içinde ancak insani yardım konusunda destek veririz ama bunun dışında bir rol almayız dedik. Bundan sonraki süreç ayrı bir konu. Bu sabah Başbakanımızla görüştüm, ‘sizler çalışmanızı yapın’ dedim, bizde BM ile görüşmeler yaparız, döndükten sonra görüşürüz. Ne gibi tavır takınırız, bu tavır daha çok Suriye’den, Irak’tan ülkemize gelen kardeşlerimize karşı ortaya koymamız gereken tavırdır, bu tavrı da artık belirlememiz lazım. Operasyon denilince akla uçakların vurulması, tank, top silah anlamına gelmez. O bir operasyon çeşididir. İşin bir de siyasi diplomatik operasyon çeşidi vardır. Şuandaki uygulama ikinci söylediklerimdir. Bu operasyon da başarı ile neticelenmiştir” diye konuştu.

 

Bölgede Türkiye’yi Dikkate Alınmasını Gerektiren Bir Hareket Olmuştur

Yapılan operasyonun tamamıyla milli bir çalışma olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Tamamıyla istihbarat örgütümüzün çalışmasıyla bu iş olmuştur. Şunu göz ardı etmemek gerekir, bölgede bazı teknik istihbarat bilgileri bölge ülkeleri arasında yapılmaktadır. Bunların içinde zaman zaman insani istihbaratta olmaktadır. Bunlar istihbaratın geneli ile alakalıdır. Ama bu operasyon bizim kendi istihbarat teşkilatımızın maharetini, hünerini ortaya koyduğu, bölgede Türkiye’yi dikkate alınmasını gerektiren bir hareket olmuştur. Türkiyesiz bir karar vermek bölgede aslında şuandaki gelinen neticenin de bana göre en önemli sebeplerinden birisidir. Türkiye şuana kadar 1 milyon 300 bin insanı barındırmaktadır. Bölgedeki dünyaya verdiği örnekle ırk, mezhep, din, dil ayrımı gözetmeksizin ortaya bir tavır koyduk. Bütün insanlığa bir örnektir. Bu tür adımları atmış olan bir Türkiye, temenni ederim dünya tarafından da üzerinde iyi konuşulur, değerlendirilir. Aydınım diyenlerde bu konunun üzerinde ciddi çalışmalar yapacaktır herhalde” şeklinde konuştu.

 

ABD Başkan Yardımcısı İle Tampon Bölgeyi Görüşeceğiz

Tampon bölge ile ilgili gelinen noktayı açıklayan Erdoğan, “Bizim silahlı kuvvetlerimizin diğer silahlı kuvvetlerle, başta Amerika olmak üzere bölgede bir çalışması var. Tampon bölge konusu önemli, bu da Suriye tarafında bizim sınırımıza yönelik bir tampon bölge oluşturulması benim NATO zirvesinde gündeme getirdiğim bir konudur. Sayın Obama ile bu konuyu ifade etmişim. Diğer koalisyon içinde yer alan ülkelerin bir kısmı ile bu konuyu görüştük. 1 hafta içinde gerek Savunma Bakanı, gerek Dışişleri Bakanı ülkemizi ziyaret ettiler, onlarla bunları konuşma fırsatımız oldu. Bu konuda müşterek ne gibi adımlar atabiliriz bunları kendileri ile konuştuk. BM’de şuanda Sayın Obama ile bizim geniş bir görüşme fırsatı bulacağımızı sanmıyorum. BM formatında zaten bu yok. Sayın Başkanın da birebir görüşmeleri geniş anlamda yapması mümkün olmuyor. Zaten yeni NATO zirvesinde bir buçuk saat görüştük. Başkan Yardımcısının böyle bir görüşme talebi var. Başkan Yardımcısı ile geniş görüşmeyi yapma fırsatımız olacak” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, “Türkiye bundan sonra muhalif olarak koalisyona katkı vermeye sıcak bakıyor mu?“ şeklindeki soruya, “Koalisyon güçleri ile bundan sonraki yol haritası bunların geniş istişaresinin aramızda yapılması gerekir, kararı ona göre alırız. Şunun bilinmesi gerekir, 1 milyon 300 bin insan artık ülkemize gelmiştir. Arkadaşlarımız hükümet olarak aralarında bir görüşme yapacaklar neler yapılabileceği konusunda” ifadeleriyle cevap verdi.

 

49 Vatandaşımızı Hiçbir Şey İle Değiştirmemiz Mümkün Değil

3 IŞİD militanı ile Türk rehinelerin takas edildiği iddialarının sorulması üzerine Erdoğan, “Her şey milli, bütün bu operasyonun her türlü başlıkları tamamen MİT’in maharetidir. Burada takas oldu mu olmadı mı gibi şeyleri herkes bir şeyler yazacaktır. Takas oldu veya olmadı, neticede 49 tane bizim vatandaşımız Türkiye’ye geldi. Bizim bu 49 vatandaşımızı hiçbir şey ile değiştirmemiz mümkün değil. Bunun üzerinde durmamız lazım. Velev ki böyle bir takas dahi olmuş olsa, benim 49 tane vatandaşımın karşılığı hiçbir şey ile değişilmez. Onlar artık ülkelerine geldi ve ailelerine kavuştular. Aileleri ile onların durumlarını gördüğümde çok mutlu oldum. Başbakanımız ve diğer arkadaşları kutluyorum. Bu süreçte emeği geçenleri kutluyorum. İnşallah bundan sonraki süreç bizler için daha farklı olacaktır. Karar alma mekanizmalarımız çok daha rahat karar verecektir” açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan basın toplantısının ardından ABD’ye gitmek üzere TUR uçağına bindi. Erdoğan’a Amerika ziyaretinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır eşlik ediyor.

 

Faaliyetler Çok Kararlı Bir Şekilde Yürütüldü

  1. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, IŞİD tarafından rehin alınan 49 kişinin serbest bırakılması konusunda, “İlk günden itibaren kimseye zarar vermeden rehinelerimizi kurtarmayı düşündük” dedi.
  2. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Uzun süredir Irak’ta, Musul’da başta Başkonsolosumuz olmak üzere, çalışma arkadaşları ve birçok güvenlik mensubu uzun süre rehin alınmış ve maalesef orada tutulmaktaydı. İlk günden itibaren hepimizi tedirgin eden, ilk günden itibaren yaptığımız toplantılarda bu işi nasıl tereyağından kıl çeker gibi yaparız ve kimseye zarar vermeden bütün rehinelerimizi görevlilerimizi kurtarırız diye düşündük” ifadelerini kullandı.

Gül, titiz bir çalışma yürütüldüğünü belirterek, “Yapılan çalışmalar neticesinde sabır göstermek gerekti. Aynı zamanda titiz çalışmak gerekliydi. Bugün büyük bir memnuniyetle ve sevinçle görüyoruz ki 49 vatandaşımız başta Başkonsolosumuz olmak üzere hepsi serbest oldu ve hepsi Türkiye’ye getirildi. Bundan dolayı Sayın Cumhurbaşkanını, Sayın Başbakanı, Genelkurmay Başkanını, İstihbarat Teşkilatı Başkanımızı başından beri çok titiz ve çok dikkatli çalışmalarından dolayı hepsini tebrik ediyorum. Ayrıca bu zor süreçte aileleri çok büyük bir metanet gösterdi. Dışişleri Bakanlığımız aileleri hiç yalnız bırakmadı. Bu işler yapılırken sürecin hassasiyeti dikkate alınarak gayet olgun yapıldı bu faaliyetler. O zaman şöyle bir çelişki içerisinde kalındı, bunlar açıklansa oradaki rehineler için zorluk olacak ama anlatılmasa da takip edenler vatandaşlarımız, birçok kaygı duyanların, ‘Acaba ne yapıyorlar?’ sorularını cevaplandırmış olmamak. Bu iki çelişki içinde kaldık ama doğru olan yapıldı. Bu faaliyetler çok dikkatli ve kararlı bir şekilde yürütüldü. Bu gün Sayın Cumhurbaşkanının, Sayın Başbakanın yaptığı açıklamalarla ortaya çıktı. Hepimizi gerçekten büyük bir sevincin içine sokan gelişme ile karşı karşıya kaldık” diye konuştu.

 

Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz: Ülkemizle Gururluyuz

Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, “Ülkemize geldiğimiz için çok mutluyuz. Ülkemizle de gururluyuz” dedi.

Terör örgütü IŞİD tarafından rehin alınan Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz ile beraberindeki 45 Türk vatandaşı, 101 günün ardından dün serbest bırakılmıştı. Serbest bırakılmalarının ardından ilk olarak Şanlıurfa’ya oradan da Ankara’ya getirilen Musul Başkonsolosu Yılmaz, Çankaya Köşkü’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmek üzere eşi ile birlikte Çankaya’daki evinden çıktı. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, “Çok mutluyuz. Şuanda resepsiyona gidiyoruz. Zamanımız çok az. Geldiğiniz için teşekkür ederiz. Ülkemize geldiğimiz için çok mutluyuz. Ülkemizle de gururluyuz” ifadelerini kullandı. (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu