Eğitim

YGS başvuruları başladı

YGS başvuruları başladı

 

Gölbaşı’nda Dershane işletmecisi Ahmet Levent Kutlu, YGS müracaat döneminin başladığını ve 19 Ocak’ta müracaatların sona ereceğini söyledi.

Kutlu, yaptığı açıklamada, adayların, YGS başvurusu için 50, sınavsız geçiş için 15 TL yatıracağını bildirdi.

Adayların,  ÖSYS Kılavuzu ile aday başvuru formuna verilen süre içinde, “www.osym.gov.tr” internet adresinden erişebileceğini aktaran Kutlu, bir ortaöğretim kurumunda son sınıfta okuyan adayların, başvurularını kendi okullarından yaparken, mezunlar ve açık lise öğrencilerinin başvurularını internetten ya da başvuru merkezinden yapabileceğini anlattı.

Başvuruların merkez tarafından yapacak adayların başvuruları, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri içinde alınacağına dikkat çeken Kutlu, şunları kaydetti:

“Adayların başvuru merkezine şahsen gitmesi, son sınıf düzeyinde olup da okulu başvuru merkezi olmayan ve e-okulda bilgisi bulunmayan adayların da başvuru formundaki eğitim bilgilerinin kendi okul müdürlükleri tarafından onaylanmış olması gerekecek. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 19 Ocak saat 23.59’da sona erecek. Başvuru işleminin yapılması için başvuru ekranında “Başvuru İşlemi ÖSYM’ye Bildirilmiştir” açıklamasının görülmesi ve ücretinin yatırılması, aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünün, yazıcıdan alınarak başvurunun diğer aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklanması gerekecek. Sınav merkezi tercihinde, adayın okulunun bulunduğu veya adresinde yer alan merkez, sınav merkezi tercihi olarak yazılacak. Bunun dışında bir tercihte bulunulamayacak. Adaylar, başvuru süresince “ais.osym.gov.tr” adresinden tercih ettikleri sınav merkezlerinde değişiklik yapabilecek. Mesleki açık lise mezunu adayların atamada kullanılacak okul ili, MEB e-okuldan alınan bilgiler doğrultusunda adayın yüz yüze eğitim aldığı son il olacak” YGS, 15 Mart Pazar günü tek oturumda yapılacak.(BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu