Son Dakika
23 Temmuz 2018 Pazartesi

Yeterince kitap var, yeter ki okuyun

16 Temmuz 2016 Cumartesi, 08:48

Yeterince kitap var, yeter ki okuyun

 

Adıyaman Üniversitesinin bilgiye açılan kapısı kütüphane kitap ve e-kitap sayısını artırarak büyümeye devam ediyor.

Adıyaman Üniversitenin kurulmasından bu yana kitap sayısını artıran ve 2011 yılından bu yana yapılan kitap alımlarıyla 83 bin 851 kitap ve 100 binin üzerinde e-kitapla okuyucularına hizmet veren Üniversite Kütüphanesi 19 bin 462 öğrenci olmak üzere toplamda 20 bin 869 abonesiyle büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

ULAKBİM ve Merkez Kütüphane kapsamında 19 ve bunların yanı sıra ücretsiz ve deneme amaçlı sunduğu veri tabanlarıyla kitapseverleri ağırlayan kütüphanemiz 176 yüksek lisans tezi, 4 basılı dergi ve 7 ulusal ve yerel gazete arşiviyle hizmet veriyor. Bunların yanı sıra okuyucularına 10 bin 664 elektronik dergiyi ve 706 ansiklopedi ve 465 sözlüğü okuma imkânı sunuyor.

Kütüphane, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan ihale ile birlikte bin 792 kitabı da bünyesine katacak. Ayrıca her yıl olduğu gibi 2016-2017 eğitim öğretim yılının başlangıcında üniversiteye kayıt yaptıran bütün öğrencilere Kütüphane Oryantasyon Eğitimi verecek.

Kütüphane ve kitaplar hakkında kısa bir demeç veren Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü Alak Suresi’nde geçen ve ilk inen ayet olan “Yaratan Rabbinin adıyla oku!” ayetine vurgu yaparak günümüz dünya şartlarında gücün ve gelişmişliğin okumakla belirlendiğini söyledi. Tarihimizden de örnekler sunan Prof. Dr. Gönüllü, Yavuz Sultan Selim’in günde sekiz saat kitap okuduğunu ve sefere çıkarken kütüphanesini atlarla taşıdığını ifade etti. Kitap okumanın zekâyı geliştirdiği ve insanı kibarlaştırdığını belirten Prof. Dr. Gönüllü herkese çağrı yaparak kitap okumalarını önerdi.

Öğretim üyelerimizin ve öğrencilerin bilimsel çalışmalarına temel oluşturacak ve araştırmalarına destek olacak yayınları ile kütüphanemiz hafta içi 09.00-21.00 ve Cumartesi günleri ise 09.00-16.00 saatleri arasında kitapseverleri ziyaretine bekliyor.
Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz