Eğitim

Veliler Çocuklarıyla Aynı Heyecanı Yaşadı

Veliler Çocuklarıyla Aynı Heyecanı Yaşadı

 

Adıyaman Valiliği tarafından eğitimde kaliteyi artırmak amacıyla hayata geçirilen Erdemli ve Başarılı Birey Projesi kapsamında, öğrenci ve velilere yönelik kitap okuma yarışması düzenlenerek veliler ve öğrenciler okudukları kitaplarda sınava tabi tutuldu.

Eğitimde çıtayı ve kaliteyi yükseltmek amacıyla 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında uygulamaya konulan projelerden biri de öğrenci ve velilerine yönelik okuma yarışmaları ve sınavlar oldu.

Öncelikle Erdemli ve Başarılı Birey Projesi ile Valilik tarafından il genelindeki binlerce veli ve öğrenciye ücretsiz kitaplar dağıtıldı. Öğrenci velileri okudukları “Doğal Ebeveynlik” kitabıyla kendi kategorilerinde sınava tabi tutularak çocuklarıyla aynı heyecanı yaşadı. Fevzi Çakmak Anadolu Lisesinde gerçekleştirilen sınavda yaklaşık 50 ortaokul’dan 54 öğrenci ve 54 veli olmak üzere toplam 108 kişinin katıldığı sınavda veliler, çocuklarıyla birlikte aynı heyecana ortak oldu.

Yapılan sınavda olabilecek etkileşime karşı da her öğrenci ve veli başka bir öğrenci ve velinin sırasına oturtuldu.

Vali Mahmut Demirtaş beraberinde Vali Yardımcısı Murat Süzen ve İl Milli Eğitim Müdürü Seyfi Özkan’la birlikte öğrenci ve velilere yönelik sınavın yapılacağı Fevzi Çakmak Anadolu Lisesine giderek, sınav öncesi velileri ve öğrencileri sınıflarda ziyaret edip, başarılar diledi.

Sınav salonlarını tek tek gezerek öğrenci ve velilerine başarı dileyerek motive eden Vali Demirtaş, “Adıyaman’da eğitim ve öğretim seviyesinin yükseltilmesi amacıyla 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılı başında uyguladığımız projelerden biri de Başarılı ve Erdemli Birey Projesiydi. Bu projeyle önce aileden başlamak istedik. Eğer aile kitap okursa, çocukta mutlaka anne babasını kendisine örnek alacak ve kitap okumaya başlayacaktır. Bugün gelişmiş toplumlara baktığımız da hangi toplum kitap okuyorsa, o toplum gelişmiş bir toplum olarak görülmektedir. Kitap okumayan bir toplum gelişmiş bir toplum değildir. Japonya’da kişi başına düşen kitap sayısı yılda 25’dir. Gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerde ise bu sayı ne yazık ki çok düşüktür. Erdemli ve Başarılı Birey Projesi ile tek amacımız okuyan, okuduğunu anlayan, yorumlayabilen ve sorgulayabilen bir nesil yetiştirmektir. Onun için öğrencilerimizin yaşadığı sınav heyecanına velilerimizi de içine alarak aynı heyecanı yaşamalarını istedik. Tüm velilerimize ve öğrencilerimize girecekleri sınavda başarılar diliyorum” dedi. Sınav sonucunda dereceye girecek öğrenci ve velilere sürpriz ödüllerin verileceği belirtildi. (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu