Eğitim

Üniversiteye hazırlananlara başarının yolu anlatıldı

Üniversiteye hazırlananlara başarının yolu anlatıldı

 

Halk Eğitimi Merkezi Başarı ve Motivasyon Semineri Düzenledi.

Adıyaman Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde açılan üniversiteye hazırlık kursu öğrencilerine yönelik Rehber öğretmen Sezai Yılmaz tarafından ‘Başarı ve Motivasyon ’ konulu seminer gerçekleştirildi.

Seminere Halk Eğitimi Merkezi kursu öğrencileri katıldı. HEM. Müdürü Aziz Özbilgiç, “Kurum olarak mezun öğrenicilerimize açtığımız YGS kursunda 150 öğrenci bulunmaktadır. Gazi İmam Hatip Ortaokulunda devam eden kursumuzda öğretmen ve idarecilerimizle öğrencilerimizi üniversiteye hazırlamak aynı zamanda bu tür çalışmalarla uzman desteğiyle nitelikli bilgiler kazandırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Rehber öğretmen Sezai Yılmaz seminerde, öğrencilere başarılı olmanın ipuçlarını şöyle anlattı;

“1. Ertelemeyiniz

Ertelemek sıkışıklığa ve bu da zayıf ezberlemeye yol açar. Ezberiniz iyi değilse sınav stresi altında her şeyi unutacaksınız.

  1. Tekrar ediniz

Herhangi bir sınav materyalini en az 2 kere gözden geçirmelisiniz. (Önemli bir sınav için en az 3 kere) Tekrar etmek, belleği güçlendirir, yetersiz olduğunuz alanları keşfetmenizi sağlar, materyalleri daha iyi anlamanızı sağlar. Tekrar, çalışmak için daha çok zaman ayırmanızı gerektirir.                                                                              Sınavdan iyi sonuç alanlar, sadece parlak zekalarıyla bunu başaramazlar.

  1. Kendinizi zamanlayın

Sınırlandırılmış bir zaman içinde performansınızın nasıl değiştiğine şaşıp kalacaksınız.                                                                     Tüm deneme sınavlarını gerçek sınavlar gibi zamanlayın.                                                                                         Çalışma oturumları da zamanlandırılmalıdır.                                                                                                                      Bir konuyu çalışmak için 2 saatlik bir zaman ayırmalısınız. Sonra 10-15 dakika dinleniniz.                                        Diğer bir konuyu da çalışmak için 2 saat ayırınız. Sabah saatleri genellikle ezber için mükemmeldir. Öğleden sonraları da problem çözmek için uygundur.

  1. Sınıfta Tuttuğunuz Notlara Önem Veriniz

Sınıfta ayrıntılı notlar alınız. Ders notlarınızın öz olmasına ve öğretmenin öğrettiği her şeyi kapsamasına önem veriniz. Sınıfta çözülen problemler tekrar gözden geçirilmelidir.

  1. Ders Malzemelerinizi Amaçlı Kullanınız

Yetersiz olduğunuz alanları takviye etmek ve mevcut problemleri çözmek için kullanınız. Özetleri bir kereden fazla okuyunuz.

  1. Haberleşiniz

Sınıf arkadaşlarınız ve öğretmeninizle konuşunuz. Anlamadıklarınızı anında sorun, sonra kavramları takviye için yeterli zaman bırakın.  Tek başınıza çalışınız.  Grupla çalışma zaman israfı olduğu için sadece başınız dertteyse grupla çalışınız.

  1. Erken Başlayınız

Sınava çalışmak için erken başlayınız. Peşin hükümlü olmayınız.

8.Çalışma Malzemelerinizi Gözden Geçiriniz

Birkaç kitap satın alınız. Diğerlerini kütüphaneden alınız.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu