Üniversitenin Bilişim Altyapısını Güçlendirdi

27 Temmuz 2016 Çarşamba, 07:34

Üniversitenin Bilişim Altyapısını Güçlendirdi

 

Dünyamızın ve ülkemizin büyük ilerleme kaydettiği ve internet çağının başladığı günümüzde Adıyaman Üniversitesi de bünyesine teknik anlamda yenilikler katarak büyük ilerleme kaydetti. Üniversitemiz gelişen teknolojiyi takip ederek teknoloji dünyasındaki yenilikleri çalışanlarının ve öğrencilerinin hizmetine sunuyor.

Adıyaman Üniversitesi akademik çalışanlarının ve öğrencilerin daha rahat kullanabilmeleri, bilgilere daha hızlı ulaşabilmeleri için yavaşlamış olan otomasyon sistemlerini devre dışı bırakarak yeni otomasyon sistemi kuruldu.

Üniversite bünyesinde son iki yılda mevcut olan 5 bilgisayar laboratuvarı yenilenirken, yeni 20 adet bilgisayar laboratuvarı kuruldu. Diğer taraftan bir adet de internet kafe öğrencilerimizin hizmetine sunuldu. Yeni kurulan bu laboratuvar ve internet kafelerle beraber Üniversitede bilgisayar sayısı 1000 adet arttı.

Günümüz internet çağının en önemli sorunu olan siber saldırılar birçok kurumu tehdit etmekteyken üniversite, çalışanlarının ve öğrencilerinin bilgilerini korumak ve güvenli bir internet hizmeti verebilmek için siber saldırı cihazı alarak hizmete açtığı belirtildi.

Üniversite Merkez Külliyesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve hastanelere çalışanlar, öğrenciler ve misafirlerin daha rahat ve hızlı internete erişim sağlayabilmeleri için 130 adet kablosuz internet cihazı kuruldu.

Üniversite internet alt yapısı değiştirilerek bakır kablolar yerine fiber kablolara geçildi. Yapılan bu yeniliklerle beraber Üniversitemizde hizmet veren internetin hızı 40 megabitten 250 megabite çıkarıldı.

Adıyaman Üniversitesi, üye üniversitelerin mensuplarının diğer üniversitelerde de kendi üniversitelerindeymiş gibi sorunsuz bir şekilde internete girebilmelerini sağlayan Dünya’da ve Avrupa’da en çok kullanılan Eduroam Roaming (Eğitim Gezintisi) Konfederasyonuna üye oldu. Böylece Adıyaman Üniversitesi çalışanları ve öğrencileri Eduroam üyesi başka üniversitelerde bulundukları müddetçe tıpkı Adıyaman Üniversitesindeymişler gibi sorunsuz bir şekilde internete girebiliyorlar. Ülkemizde sadece 79 üniversitenin üye olduğu bu konfederasyona üniversitemiz 28. sırada üye oldu.

Adıyaman Üniversitesinden yapılan açıklamada, “Üniversitemiz birçok işlemin dijital alanda yapıldığı günümüzde tüm yazışmalarını Elektronik Belge Yönetim Sistemine geçirerek dijital alana taşıdı. Yaklaşık 3 yıldır devam eden sistem kâğıt tasarrufu yaparak hem harcamaları daha aza indirdi hem de kâğıdın hammaddesi olan ağaçları korumuş oldu. Hemen hemen her üniversite bu sisteme geçerken Üniversitemiz Türkiye üniversiteleri arasında 15. sırada bu sisteme geçiş yaparak çevreci ve ağaçları koruyan bir üniversite olduğunu gösterdi.Universitenin-Bilisim-Altyapisini-Guclendirdi-(5)

Üniversitemiz külliye içerisinde turnikelerden geçiş imkânı sağlayan, yemekhanelerde ve külliyedeki ödeme noktalarında ödeme aracı olarak kullanılan akıllı kart uygulamasını başlattı. ADYÜ Akıllı Kart adıyla hizmet veren bu uygulama öğrenci ve çalışan kimlik kartı özelliği ile bir ödeme aracı olarak kullanılıyor. Yakın bir zamanda da bu kartlara internet üzerinden kredi kartıyla güvenli bir şekilde yükleme yapılabilecek.

Üniversitemizin kamuoyuna bakan yüzü olan internet sitesi mobil cihazlar dahil tüm tarayıcılardan açılabilecek şekilde yeniden tasarlanarak yayına girdi. Modern bir görünüme kavuşan internet sitemiz daha kolay kullanılırken Üniversitemizin tanıtımına daha fazla katkı sağlamaya başladı.

Üniversitemiz bünyesinde akademik ve idari çalışanların yanı sıra öğrencilerin kullandığı e-posta adresleri Microsoft firması ile anlaşma yapılarak herhangi bir ücret ödemeden bulut sistemine aktarıldı. Böylece daha güvenli hâle gelen sistem saldırılara karşı çalışan ve öğrencilerin bilgisini korurken dosya gönderimi olarak seviyesini yükseltti. Kişi başı ayrılan mail kotası 50 GB olurken sınırsız depolama imkânına kavuşuldu.

Üniversitemizde yapılan programları daha fazla kişiye ulaştırmak amacıyla internet üzerinden Web TV kurularak canlı yayınlanmaya başlandı. Bu yayını sağlayan 3G cihazı alınarak Üniversitemiz takipçilerinin hizmetine sunuldu.

Üniversitemiz, şehrimizin ve üniversitemizin sosyal ve kültürel hayatına katkı yapmak, Üniversitemizde yapılan etkinlikleri ve bilimsel çalışmaları kamuoyu ile paylaşmak amacıyla kendi radyosunu kurdu. Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) ile yapılan yazışmalar sonrasında Üniversitemiz kendi kaynağını oluşturarak FM dalgası 95.3 frekansından yayın yapmak üzere radyo yayınını başlattı. Kültür ve sanat içerikli yayın çizgisine sahip olan radyo karasal olarak yayın yapıyor.” dendi.

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı öncülüğünde gerçekleşen tüm bu yenilikleri değerlendiren Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü gelişen teknolojiye ve çağa ayak uydurmanın önemine vurgu yaptı.

Rektör Gönüllü Üniversitemizin bilimin ve yeniliklerin Adıyaman’daki kalesi olduğunu ifade ederek gelişen teknolojiyi takip etmeden, yenilikleri görmeden Üniversitemizin bilimde de bir adım geri olacağını belirterek, “Bilim yeniliklere kapı açmaktır, yeniliklere kapı açmak için de öncelikle takip etmek gerekir. Biz Üniversite olarak gelişen teknolojiyi, ortaya çıkan yenilikleri takip ederek onları Üniversitemize ve Adıyaman’ımıza taşımaya çalışıyoruz. Üniversitemizin çağa ayak uydurması, uluslararası arenada adını duyurması ve Adıyaman’ımızın kalkınması için teknolojiyi ve yenilikleri takip etmeye devam edeceğiz. Diğer taraftan çalışanlarımızın ve öğrencilerimizin Üniversitemizle olan işlemlerini hızlı ve güvenli bir şekilde halledebilmesi için bunlar gereklidir.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz