Eğitim

Üniversitede Patent Alımına Teşvik

Üniversitede Patent Alımına Teşvik

 

Son yıllarda hızla artan bilimsel proje sayıları ve bütçeleri ile öne çıkan Adıyaman Üniversitesi, bilimsel araştırma ve inovasyon faaliyetlerini daha da artırmak için yeni bir teşvik sistemini hayata geçirdi: Patent teşviği.

Patent alan Adıyaman Üniversitesi mensubu öğretim üyeleri ile doktora, tıpta uzmanlık ya da sanatta yeterlilik eğitimini tamamlamış araştırmacıların herhangi bir projesine, Münferit Araştırma Projeleri destek miktarının yüzde 30’u kadar bir miktar (şu anda her bir patent için 7.500 TL) aktarılacak.

Sağlanan bu destek, çalışma ortamı ve araştırma olanaklarını geliştirme amacı doğrultusunda; uluslararası yayınevlerince istenen sayfa ve renkli baskı ücretleri, araştırma projesi için gerekli makine-teçhizat, demirbaş, kırtasiye ve diğer sarf malzemesi, kitap ve dergi (abonelik) giderleri, hizmet alımı, yolluk ve bilimsel amaçlı toplantılara bildirili/bildirisiz katılım desteği, kitap basımı, tercüme, endüstriyel sarf malzemeleri, deney gereçleri, hayvanlar, kimyasal maddeler, laboratuvar sarf malzemeleri, kırtasiye vb. malzemelere ilişkin giderler şeklinde kullanılabilecek.

Adıyaman Üniversitesi’ni bilimsel ve akademik seviyesini sürekli daha yukarılara çıkarmak için durmadan çalıştıklarını belirten Rektör Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, yeni desteğin akademik personel için hayırlı olmasını diledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu