Eğitim

Üniversitede ‘Bilişim Sektörü Çalıştayı’ Yapıldı

Üniversitede ‘Bilişim Sektörü Çalıştayı’ Yapıldı

Adıyaman Üniversitesinde, Adıyaman’da Bilişim Sektörünün ele alındığı ve çözüm önerilerinin tartışıldığı “Bilişim Sektörü Çalıştayı” düzenlendi.

Adıyaman Üniversitesi Merkezi Laboratuvarı Amfisinde gerçekleşen çalıştaya Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı, Adıyaman Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Hacı Daştan,  Adıyaman Bilişim Derneği Başkanı Aydın Biçer, akademik ve idari personel, iş adamları, Adıyaman’daki bilişim sektörü temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Çalıştay toplantısının açılışında bir konuşma yapan Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, Bilişim sektörünün önemli olduğunu ve katlanarak öneminin artacağını belirterek, Teknolojinin arkasında insan beyninin olduğunu belirterek şunları ifade etti:

“Yazılımlar, programlarla birlikte bilişim sektörü hızla büyüyor ve gelişiyor. Sektörde ciddi paralar kazanılıyor ve bunun için de çok fazla sermayeye ihtiyaç yok. Bizim insanımıza çok uygun bir çalışma modeli. Adıyaman’da da bilişim sektöründe çalışmaların yapılması gerekiyor. Ve bu konuda çalışma yapan gençlerimizi de destekliyorum. Adıyaman’ın bir bilişim merkezi olabileceğine inanıyorum. Toplumların gelişmesi ve onurlu yaşaması için yeni fikirlere ihtiyacı var.  Yeni fikirler geliştirilebilmesi açısından bilişim sektörü çok uygun bir alan ve bu alanla bulunduğunuz çevreye de olumlu katkılarda bulunuyorsunuz.  Bilişim hemen hemen herkese açık bir sektör. Yazılım sanatını biliyorsanız kendinizi geliştirebilirsiniz. Bu konuda eğitim görenler ise daha avantajlı. Öğrenilenlerle çok daha fazla ileriye gidebilirsiniz.  Hedeflerinizin olduğu taktirde sistemli, düzenli bir şekilde enerjinizi doğru harcandığınız takdirde gelişimin önü açıktır.”

Adıyaman Bilim Sanayi İl Müdürü Hacı Daştan ise bilişim sektöründeki sıkıntıların giderilmediği sürece gelişmenin mümkün olmadığını belirterek, “Küçük işletmeleri korumak için yasalar, eylem planları hazırlanıyor. Bu çalışmaların yapılabilmesi için internet ağının işletmelere kurulması lazım. Bizim de en kısa sürede işletmelerimizin bilişim altyapısının oluşturulmamız gerekiyor.” dedi.

Adıyaman Bilişim Derneği Başkanı Aydın Biçer de Adıyaman Üniversitesi ile bilgi paylaşımında bulunduklarından dolayı mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Bilişim anlamında Adıyaman’da firmalar derneğimiz kurulmadan ince tek başlarına hareket ediyorlardı. Biz işletmelerimizi tek çatı altında toplayıp destek olduk. Adıyaman’da 2015 yılında bir bilişim fuarı açmayı düşünüyoruz. Bilişim alanında işletmelerimize destek olmak açısından fuaralar önemli.” dedi.

ADYÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Şube Müdürü Bilgisayar Mühendisi Abdurrahman Özbeyaz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi;

“Bilişim sektörü son yıllarda dünyada ve ülkemizde potansiyeli hızla artan sektörlerin başında gelmektedir. İleri teknoloji sektörler içerisinde değerlendirilen bilişim sektörü, son yıllardaki hızlı gelişmesine paralel olarak yenilikçi ürün ve hizmetleri iç ve dış piyasalara sunmaktadır. Turizmden sağlığa tarımdan savunma sanayine, otomotivden tekstile, makine sektöründen elektrik elektronik sektörüne kadar birçok alanda sosyal ve ekonomik hayatı doğrudan veya dolaylı etkileyen bilişim ürün ve hizmetlerinin önemi her geçen gün artmaktadır. Adıyaman’ı bir bilişim sektörü haline getirmek ilimizin sanayi anlamında gelişmesine de vesile olacaktır.”

Açılış konuşmalarından sonra çalıştay sunumları yapıldı. Birinci oturumda Doç. Dr. Nazif Çalış, “Türkiye’de Bilişim Sektörüne Dönük Destek Projeleri” hakkında, Öğretim Görevlisi Ersan Yazan, “Adıyaman Yazılım Sektörünün Durumu” hakkında Öğretim Görevlisi Hüseyin Vural, “Adıyaman Üniversitesi’nde Bilişim Bölümleri” hakkında sunum yaptı. İkinci oturumda ise sektör temsilcilerinden Adıyaman Olgun Bilgisayar’dan Yunus Olgun, “Sektörün Üniversiteden Beklentileri” konusunda, Adıyaman ABM Bilgisayardan Abdullah Şahin, “Adıyaman’da Bilişim Sektörünün Sorunları ve Önerileri” konusunda konuşmalar yaptılar.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu