Eğitim

Üniversite logosunu değiştirdi

Üniversite logosunu değiştirdi

 

2006 yılında kurulan Adıyaman Üniversitesi, ikinci kez logosunu değiştirdi. Yeni logo hilal içinde ters lale ve su damlası var. Çevresinde ise “Adıyaman Üniversitesi 2006” yazılı.

Adıyaman Üniversitesinden yapılan açıklama şöyle;

“Adıyaman Üniversitesi, Adıyaman’da, bölgesinde ve Ülkemizde değişimin ve ilerlemenin adresi olma yolunda önemli mesafeler kat etmiş, yapılması gereken işlerin çok olduğu bilinciyle emin adımlarla yola koyulmuştur.

Üniversitemizin 10. Kuruluş yıl dönümünde, Üniversitemizi ve Adıyaman’ımızı simgesel olarak insanlığın bugünü ve yarınına doğru biçimde anlatacak bir logo ile temsil edilmesi, bu açıdan önemsenmiştir.

Logomuz temel olarak üç temsili figürden oluşmaktadır; Hilal, Adıyaman Lalesi, Su damlaları.

Logomuz; sadelik, temsiliyet, yerellik, millilik, evrensellik, bilimsellik ve uyum gibi temel düşünce ve kavramlar göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır.

Logomuz öncelikle bağımsızlık, özgürlük sembolü, karanlıklar içinde daima yol gösterici, zamanın belirleyicisi, kültürel çağrışımları oldukça zengin ve milletimizce kabul gören göz bebeğimiz hilalden oluşmaktadır. Hilal simgesi bilindiği üzere ilim, irfan, fazilet, adalet, sevgi ve sevgilinin de simgesidir. Hilalin yukarıya doğru 45 derece açılı bir şekilde olması ise sürekli bir gelişme ve yükselmenin ifadesidir.

Adıyaman Lalesi İlimizin öne çıkmış endemik çiçekli bir bitkisidir. Endemik bitkiler, bulundukların yörelerin coğrafik işaretleridir. Hilalle uyumu, şehrimizi temsiliyeti kadar tarihi çağrışımları da zengin olan bir çiçektir, lale. Logoda bulunan iki adet lale çiçeği, su damlaları ile teşkil edilmiştir.

Su damlası, İlimizin bulunduğu coğrafyanın su medeniyetlerine bağlı bugünü ve geçmişini hatırlatmaktadır.

Logodaki iki lale, damlalar, hilal-lale ikilisi ise Adıyaman’ın geçmişi ve bugününde bulunan birlikte yaşama erdem ve kültürünü ve farklı renk tonlarının kaynaşmasını sembolize etmektedir.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı