Eğitim

Türkiye’de Felsefe Geleneği

Türkiye’de Felsefe Geleneği

 

Adıyaman Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Çevik, Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) birimi tarafından desteklenen “Türkiye’de Felsefe Geleneği” başlıklı bir proje ile ülkemizde felsefenin tarihsel gelişimi ve günümüzde felsefenin neden yeterince gelişemediği sorununu araştırdı.

Türkiye’de felsefe camiasında en çok sorulan sorulardan biri “Türkiye’de neden bir filozof veya felsefi akım yoktur?” sorusudur. Bilindiği gibi felsefe ve eleştirel düşünce bir ülkede ve medeniyette bilimin gelişmesine doğrudan etki eden bir faktördür. Felsefenin geliştiği bütün toplumlarda bilimin de geliştiğini görmekteyiz. Örneğin Mezopotamya, Mısır, Yunanlılar, İslam Dünyası (8 ve 13. yy), Avrupa ve bu günkü Amerika buna örnek gösterilebilir. Felsefe ve eleştirel kültürün bittiği yerde bilimsel gelişmelerin de doğrudan kesintiye uğradığını bu ülkeler ve medeniyetler incelendiğinde açıkça görülecektir.

Çalışmayı iki kısımda tamamlayan Çevik birinci kısımda teorik çalışmalar yaparken ikinci kısımda ise Türkiye’nin önde gelen felsefecileriyle bu konuda söyleşi gerçekleştirdi. Yakın geçmişte bu sorunun Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından “Bu günkü Türkçe ile felsefe yapılamaz” beyanıyla bu tartışma felsefe alanından siyaset gibi farklı çevrelerde de basın üzerinde bir süre tartışıldı. Üniversitemizin bilimsel ve felsefi gündeminin Türkiye’nin siyaset gündeminde de tartışılıyor olması memnuniyet verici olmuştur.

Öğretim üyesi Doç. Dr. Mustafa Çevik’in “Mevlana’da Aşk ve Varoluş” isimli kitabı Türkiye’de ödül aldı ve kitap hakkında haber ve yorumlar ulusal basında çok sayıda gazete ve sanal basında yer aldı. Öğretim üyesini tebrik eden Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü, başarılarının devamını diledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu