Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar

Tübitak Yarışmasında Anadolu Lisesi Bölge 3.’Sü Oldu

17 Nisan 2017 Pazartesi, 10:59

Tübitak Yarışmasında Anadolu Lisesi Bölge 3.’Sü Oldu

 

  1. TÜBİTAK bölge yarışmalarında Adıyaman Anadolu Lisesi ortaöğretimde önemli başarı elde etti. Bilgisayar öğretmeni Sadık Çetinkaya´nın koordinatörlüğünü yürüttüğü proje öğrencileri Yusuf İshak Altuğ ve M.Veysel Altun tarafından geliştirilen “Parmak izi ile e-seçim” isimli proje kodlama alanında bölge 3.oldu.

Proje Koordinatörü Sadık Çetinkaya, “Konuyla ilgili araştırmalarımız, projemiz için gerekli olan cihazların tespiti, oy kullanımı için kioskun tasarlanması, basit ve anlaşılır bir yazılım geliştirmek için çok çalıştık.” dedi.

Çetinkaya, projenin maçını da şöyle açıkladı; “Parmak İziyle E-Seçim projesi, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda demokrasi kültürünün yerleşmesi için okul meclis başkanı seçimleri ve diğer seçimlerin dijital ortamda güvenli ve hızlı bir şekilde yapılmasını hedeflemektedir. Okul meclis seçimlerinde okullarda sandık kurulması, öğrenci seçmen imza listeleri ve oy kullanımı sırasında isim veya imza içi geçen süreler, sayım işlemleri gibi süreçler dikkate alındığında hem iş gücü hem de zaman kaybı oluşmaktadır. Parmak İziyle E-Seçim yazılım projesinin uygulanmasıyla okul meclisi seçimi ve okullardaki diğer seçimlerin güvenliği ve şeffaflığı hızlı bir şekilde sağlanacaktır. Projenin sağlayacağı faydalar arasında; okul anketleri ve kamuoyu yoklamalarının etkin, hızlı ve güvenilir bir şekilde sonuçlanmasında fayda sağlayacağı öngörülmektedir.

Parmak İziyle E-Seçim projesi ile seçime katılanların yanlış oy kullanımının önüne geçilebilmekte, demokratik katılımın en üst seviyeye çıkarılması sağlanmakta, başkasının yerine oy kullanımının önüne geçilmekte ve seçimlerin objektifliği ve güvenilirliğinin sağlanması amaçlanmıştır.”

E-Seçimin Avantajları hakkında bilgi veren Çetinkaya, “Seçim seçeneklerini birden fazla tıklanması engellediği için geçersiz oyların önüne geçer.Tüm insanların parmak izleri birbirinden farklı olduğundan, başkasının yerine oy vermeyi engeller. Oy verme ve sonuç ekranları basit ve anlaşılır olduğundan eğitime ihtiyaç duyulmaz. Kendine has güvenlik sistemiyle mükerrer oyların önüne geçer. Seçim sandıkları, oy pusulaları, sonuç belgeleri, imza listeleri ve denetimi sağlamak için hiçbirine ihtiyaç duymadığı için; hem tasarruflu hem de zahmetsizdir. Kullanılan oylar anında sunucu bilgisayara gönderildiği için oyların çalınması veya değiştirilmesi güvenlik altına alınmıştır. Yaşamış, yaşamakta olan ve doğacak insanların hiç birinin parmak izlerinin mükerreri olmadığı herkesin bildiği bir gerçektir. Parmak İzi kişiye özeldir ve mükerreri yoktur. Hatta her kişinin tüm parmaklarının izleri de birbirinden farklıdır.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz