Eğitim

TPAO Ortaokulu Eğitime Başladı

Gazetemiz okul çağrısı yapmıştı

TPAO Ortaokulu Eğitime Başladı

 

2 Kasım 2009 tarihinde gazetemizin manşetinde yer alan haber ve yorumumuz, TPAO’nun Adıyaman’a okul yapma çağrısıydı. Bu çağrıdan sonra TPAO, Adıyaman’a önce yurt, sonra da bir ortaokul inşaatı başlattı. Yurt daha önce hizmete girmişti, ortaokul da şimdi hizmete girdi.

Türkiye Petrolleri Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan 32 derslikli ortaokulda eğitim verilmeye başlandı.

Adıyaman’ın en başarılı okulu olan İMKB İlkokulu’nun arka kısmına yaptırılan Türkiye Petrolleri Ortaokulu eğitim ve öğretim sezonuna yetiştirilemeyince ilk ve orta okul öğrencileri tek okulda eğitim görüyorlardı. İMKB İlkokulu binasında hem ilk hem de orta okul öğrencileri 2014-2015 eğitim ve öğretim sezonunun başından beri eğitim görmeye başladı.

Kapasitesi bin 500 kişilik olan İMKB İlkokulu’nda, bin 230 ortaokul, bin 150 ilkokul öğrencisi birlikte eğitim gördü. Kapasitesinin çok üstünde öğrenciye eğitim vermek zorunda kalan İMKB İlkokulu, Türkiye Petrolleri Ortaokulu ile feraha erişti. Yarıyılın tamamlanmasına az bir süre kala, müteahhit firma tarafından Türkiye Petrolleri Ortaokulu teslim edildi. Bin 230 ortaokul öğrencisi Türkiye Petrolleri Ortaokulu’nda eğitime başladı.

Kapasitesinden fazla öğrenci alan İMKB İlkokulu, tekli eğitimden ikili eğitime geçti. Yeni yapılan okul yetiştirilmediği için ikili eğitime geçilmesi öğrenci velilerinin tepkisine neden olmuştu. Adıyaman’ın en başarılı okulunun, müteahhitten kaynaklanan sorun nedeniyle başarısına engel olunduğunu dile getiren öğrenci velileri, yetkililerin okulu biran önce bitirilmesini talep etmişlerdi.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın her hafta okulu ziyaret ederek, çalışmaları hızlandırması nedeniyle okulda eğitime başlandı.

Vali Mahmut Demirtaş’ın konuyla yakından ilgilenmesi daha da uzayacak olan okulun açılmasını hızlandırdı.

 

Haber-Yorumumuz Şöyleydi

 

Petrol Adıyaman’dan, Okul TPAO’dan

TPAO Okul Yapsın!

Uzun yıllar Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan Adıyaman, zaman zaman yüzde kırktan aşağı olmamak üzere ülke ekonomisine katkı sundu, TPAO’yu güçlü kurum haline getirdi, TPAO’nun itibarını arttıran bir kent haline geldi. Şimdi sıra TPAO’da…

Adıyaman Valiliği, Adıyaman Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve ATSO’nun katkılarıyla başlatılan “Okulumu Yap” kampanyasında SMS’li döneme geçildi. Artık bir SMS atarak “Okulumu Yap” kampanyasına destek olunabilecek.

Halkın beklentisi ise okul yapması gerektiği halde bir türlü okul yapımına yanaşmayan, okul sözü verdiği halde okul yapmayanların bir an önce Adıyaman’ın eğitimine katkı sunması.

Vatandaş “Okulumu Yap” kampanyasında TPAO’nun hiç katkı vermemesini eleştiriyor.

Çok uzun yıllar boyunca Türkiye’nin petrol ihtiyacının yüzde 60’ını karşılayan, yıllardır da yüzde kırkın altına düşürmeyen Adıyaman’a TPAO’nun hiçbir sosyal yardımının olması eleştiri konusu oluyor.

Vatandaş, TPAO’dan Okulumu Yap Kampanyası çerçevesinde kurumun şanına yakışır bir okul ve yurt yaptırmasını bekliyor.

Adıyaman’dan çıkan petrolün Adıyaman’a, Adıyamanlıya ve Adıyaman eğitimine bir katkısının olması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, “Adıyaman, TPAO için önemli bir petrol rezervidir. Bu kadar kazandığı bir ile hiçbir katkısının olmaması anlaşılır gibi değil. Ya yetkililer istemeyi bilmiyor, ya TPAO Adıyaman’ı dikkate almıyor” diyorlar.

Bilindiği gibi daha önce de farklı adlarda başlatılan okul yaptırma kampanyalarında hedeflenen başarıya bir türlü ulaşılamadı. Bazen okul sözü verenler yerine getirmedi, bazen okul yaptırmak işadamlarına çok ağır külfet getirdi, bazen yer bulunamadı ama olan Adıyaman’ın eğitimine oldu ve çocuklarımız halen ikili eğitim yapıyor, 60-70 kişilik sınıflarda eğitim almaya çalışıyor.

Adıyaman’dan kazanan, Adıyaman’dan büyüyen ve ülke ekonomisine çok önemli katkısı olan Adıyaman’a, TPAO’nun da katkı vermesini beklemek haksızlık olmaz.

Bugüne kadar Adıyaman’ın zenginliğiyle zengin olan TPAO, Adıyaman’a sosyal katkı sunması da gerekir. Bu okul olur, yanında yurt olur, belki spor salonu, belki Kültür Sitesi ama mutlaka Adıyaman’dan çıkan petrolün Adıyaman’ı kalkındırması gerekir, az veya çok ama mutlaka petrolün varlığını hissettirmesi gerekir.

Haber-Yorum: Naif Karabatak

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu