Eğitim

Tercihlerde ‘Adıyaman Üniversitesi’ atağa geçti

Adıyaman Üniversitesi En Çok Tercih Edilen Üniversiteler Arasında

Tercihlerde ‘Adıyaman Üniversitesi’ atağa geçti

 

Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, üniversitenin her yönüyle kabına sığmayan ve hızla gelişen bir üniversite olduğunu kaydetti.

2006 yılında kurulan Adıyaman Üniversitesi’nin kurulduğu günden günümüze kadar kente yaklaşık 1 milyar TL para girdisi oldu. Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, 2010 yılı Mayıs ayında başladığı görevinden bugüne kadar yapılan hizmetleri İhlas Haber Ajansı’na anlattı.

Rektör Gönüllü, kendi döneminde 675 bin metrekare olan kampüs alanının yapılan kamulaştırmalarla birlikte merkez kampüsün 1 milyon 64 bin metrekareye ulaştığını belirterek, merkez kampüsün dışında Besni, Kahta, tıp fakültesinin yanında kamulaştırmalar yapıldığını ifade etti.

Göreve geldiklerinde üniversitedeki binaların tapularının olmadığını ve tapuları aldıklarını dile getiren Gönüllü, Adıyaman Üniversitesi’nin her yönüyle kabına sığmadığını ve her gün büyüdüğünü vurguladı. Gönüllü, “Öğrenci sayımız 12 bin civarındayken bu sayı 18 bine ulaştı. Fakülte sayısı 11 iken 13 oldu. Bizden önce kurulan ancak faal olmayan fakülteler vardı. Konservatuar, mühendislik, tıp fakültesi faal hale geldi. Birçok yeni bölümler açıldı. İslami ilimler fakültesi bizim zamanımızda oldu, turizm yüksekokulu, turizm fakültesi oldu. Tarım bilimleri ve teknoloji fakültesi YÖK’ten geçti; Resmi Gazete’de yayınlanmasını bekliyoruz. Önümüzdeki sene eczacılık fakültesine öğrenci almayı, diş hekimliğini ve güzel sanatlar fakültesini de faal hale getireceğiz. Fakülteler içerisinde faal hale getirmediğimiz tek mimarlık fakültesi kalacak. Burada da birçok araştırma görevlisi aldık. Bu alanda öğretim üyesi pek bulunmuyor ve zor yetişiyor” dedi.

Özellikle teknik bölümlerde kullanılan cihazların kaliteli olmasına önem gösterdiklerini aktaran Gönüllü, Adıyaman Üniversitesi öğrencilerinin, akademik ve idari personelin her şeyin en iyisine layık olduğuna dikkat çekti.

Adıyaman Üniversitesi’nin en çok tercih edilen üniversiteler arasında yer alması için verdikleri mücadelenin meyvelerini vermeye başladığını söyleyen Gönüllü, “Gecen sene YGS’de üniversitemizi tercih sayısı 111 bin civarındaydı. Bu sene 273 bin 600’e ulaştı. Yani yüzde 250 artış oldu. Biz ürün bazında çalışıyoruz. Yani kaliteli ürün ortaya çıkartırsanız teveccüh o kadar artıyor. Adıyaman’dan mezun olan bir öğrencinin Türkiye’de her yerde iş bulma imkanı sağlamak için gayret sarf ediyoruz. Kafeteryalar, okuma salonları, gezi alanları ile ferah bir alan oluşturduk. Akademisyenlerimiz için bina yaptık ve binalardaki odalarda hocalarımızın içinde gardırop, lavabo her şey var. Üniversitemiz 2000’li yıllardan sonra kurulan 51 üniversite arasında performans artışında 4. sırada yer aldı. Dünyada ise ilk 2 bine girdik ve 1368’inci olduk. Akademik personel sayımız üç katına çıktı” ifadelerini kullandı.

Adıyaman Üniversitesi’nin kurulduğu günden itibaren sadece bina yapım, alt yapı çalışmaları ve kamulaştırma işlemleri için toplam 168.892.745 TL para harcandığını vurgulayan Gönüllü, bu konuyla ilgili şunları kaydetti:

“2006 yılında kurulan Adıyaman Üniversitesi’nde kurulduğu günden beri bina yapım işleri, alt yapı çalışmaları ve kamulaştırma işlemleri için toplam 168.892.745 TL harcama yapılmıştır. Bu harcamaların 77.707.432 TL’si (yüzde 46) 2011 Mayıs ayı öncesinde gerçekleştirilmiş olup, 91.185.313 TL’si de (yüzde 54) Mayıs 2011 tarihinden Ekim 2014 ayı sonuna kadar gerçekleştirilmiştir. 2007-2011 Mayıs ayına kadar bina yapım işleri kapsamında; 49.648.382 TL harcama gerçekleştirilmiştir. Mayıs 2011 tarihinden Ekim 2014 ayı sonuna kadar gerçekleştirilen bina yapım işlerinde binaların belirtilen oranlarında inşaatlar için toplam 52.355.421 TL harcama yapılmıştır. Kampüs alt yapı çalışmaları kapsamında kampüs içi yollar, kanalizasyon, enerji nakil hattı, internet alt yapısı ve çevre düzenlemeleri için 2007-2011 Mayıs ayına kadarki dönemde 17.880.803 TL harcama gerçekleştirilmiştir. 2011 Mayıs-Ekim 2014 arasındaki dönemde kampüs alt yapı çalışmaları kapsamında; kampüs içi yollar, enerji nakil hattı, internet altyapısı, kaldırım ve yürüyüş yolları çalışmaları, peyzaj ve çevre düzenleme çalışmaları, Adıyaman Evi, Gençlik Evi, Adıyaman MYO Okuma Salonu, Kahta MYO yerleşkesi çevre düzenleme işlerine ve birçok kafeterya/kantinin yapımına yönelik çalışmalar yapılarak 13.243.388 TL harcama gerçekleştirilmiştir. Kamulaşma amaçlı çalışmalar kapsamında; kampüs içi yollar, kanalizasyon, enerji nakil hattı, internet alt yapısı ve çevre düzenlemeleri için 2007-2011 Mayıs ayına kadarki dönemde ise 10.178.241 TL harcama gerçekleştirilmiştir. Takip eden Mayıs 2011-Ekim 2014 döneminde ise kamulaştırma için toplam 25.586.504 TL harcama gerçekleştirilmiştir.”(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu