Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

Tekli eğitim, şimdi değilse ne zaman?

20 Eylül 2016 Salı, 09:57

Adıyamanlıların dikkati, enerjisi, çabası eğitime yönelmeli

Tekli eğitim, şimdi değilse ne zaman?

 

2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı, dün ilk ders ziliyle başladı. Yurdun birçok yerinde tekli eğitim olarak başlayan yeni eğitim yılı, Adıyaman’ın da aralarında bulunduğu çok az ilde ise ikili eğitimle başladı.

Adıyaman’da eğitim, öteden beri hep sıkıntılı başlar, sıkıntıyla devam eder, sıkıntıyla sonlanır ve sınav sonuçlarında da bunun semeresini “düşük sıralama” olarak görürüz. Her yıl değişmeyen tablo, bir kısır döngü gibi sürüp giden bu tablodur.

Adıyaman’da, okulların tekli eğitime geçmesi için yeterli okul ve derslik yoktu. Yıllardır devam eden çalışmalar, yapılan yatırımlar, açılan okullarla da bu açık giderilemedi.

15 Temmuz işgal girişiminden sonra Fetullahçı Terör Örgütüne ait okullara da el konularak, bunlar da Milli Eğitim bünyesine katıldı, öğrencilerin hizmetine sunuldu ama yine tekli eğitime geçmek mümkün olmadı, olmuyor, ne zaman olacağı konusunda da umut verici bir açıklama, yakın döneme işaret eden bir tarih bulunmuyor.

Bütün kentlerin olduğu gibi, Adıyaman’ın da kurtuluşunun reçetesi arasında, ilk sırayı eğitim alıyor. Kurtuluş reçetesinin hiçbir maddesi Adıyaman’da “başarılı şekilde” uygulanmadığı gibi, eğitim de uygulanmıyor.

Hayırseverler, eğitimi sevmiyor. O kadar sevmiyor ki, bu hayırseverlerin yaptırdığı okul sayısı bir elin parmaklarını bir türlü geçmiyor.

İşadamlarının “vergiden yüzde yüz tahsil ettiği” bir alan olan eğitime yatırımı neredeyse hiç görülmüyor.

Eğitime soğuk olan hayırsever,i soğuk olan işadamı ve soğuk olan “zenginler” sayesinde, okul yapımı devlete kalıyor. Son yıllarda yapılan okul atağı, Cumhuriyet döneminde yapılan toplam okul sayısını geçtiği halde, o kadar çok açık gözleniyor ki, bu açığı kapatmaya bir türlü yetmiyor.

Adıyaman, topyekun eğitime el atmalı artık; az sayıda eksik kalan okul ve derslik ihtiyacı giderilmeli, Adıyaman tekli eğitime geçmeli.

Bugün geçmeyecekse, ne zaman geçilecek?

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz